GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

WYDARZENIE SLIDER

 

Już po raz czwarty, w najbardziej industrialnym miejscu w kraju, odbędzie się Carnall Festival!

 

Zapraszamy na kolejną odsłonę najbardziej industrialnego festiwalu w Polsce.

W lipcu i sierpniu 2024 w Zabrzu, w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza, w ramach Carnall Festivalu, zagrają artyści, których muzyka potrafi łączyć pokolenia.

Tego lata na festiwalowej scenie pojawią się różne style i gatunki.

Każdy, kto zagości w tym wyjątkowym miejscu, znajdzie coś dla siebie. To tutaj tradycja i przemysłowe dziedzictwo miesza się z nowoczesnością!

 

07.07.2024

Daria ze Śląska / Natalia Szroeder

21.07.2024

O.S.T.R. / Fisz Emade

04.08.2024

Oskar Cyms / Patrycja Markowska

25.08.2024

Young Igi / Otsochodzi / Daria Zawiałow

 

W letnie wieczory nie zabraknie także gorących imprez tanecznych, więc aby być na bieżąco, obserwujcie nasze profile w social mediach.


Bilety dostępne na stronie - https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/carnall-festival

BĘDZIE GŁOŚNO!

 

Link do naszych social mediów:

https://www.facebook.com/carnallfestival/

https://instagram.com/carnallfestival

 

 

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przyznała tytuł Promotor Polski ze Śląska. Wśród uhonorowanych jest Bartłomiej Szewczyk dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wydarzenie odbyło się 8 maja, w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

KAKA.media TERAZ POLSKA 2R3A2757

 

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. W 2017 roku zainicjowany został program „Promotor Polski”. Wykorzystując regionalne kongresy i wydarzenia odbywające się w różnych częściach Polski Fundacja wyróżnia ludzi związanych z danym regionem, których osiągnięcia na polu kulturalnym, naukowym lub biznesowym mają wpływ na pozytywny wizerunek naszego kraju. Należy promować tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i sukcesy, także te lokalne, przyczyniają się do umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju.

 

– Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju – powiedział Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

 GOTOWE03

 

Bartłomiej Szewczyk - Historyk z wykształcenia, od 2011 r. Dyrektor Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido – od 2013 - Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Z powodzeniem realizuje przedsięwzięcia, nie mające swych odpowiedników nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami, związane z rewitalizacją, nadaniem nowych funkcji, udostępnianiem i popularyzacją cennego dziedzictwa kultury górniczej Zabrza. Efekty jego działalności odbijają się szerokim echem zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

 

Za główny cel zawodowy Bartłomiej Szewczyk postawił sobie utworzenie w Zabrzu ośrodka kultury i turystyki górniczej o znaczeniu europejskim. Jednym z jego pierwszych działań było przygotowanie i przeprowadzenie w 2013 r. procesu połączenia dwóch zabrzańskich instytucji kultury: Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido i dawnego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (którego oddziałem był Skansen Górniczy Królowa Luiza – obiekt związany z jedną z najstarszych na Śląsku kopalń węgla kamiennego). Tym samym rozpoczęto proces, mający na celu ratowanie przemysłowego dziedzictwa miasta i budowanie ośrodka o znaczeniu europejskim.

 

Bartłomiej Szewczyk zarządza dziś wyjątkową instytucją, będącą jednocześnie muzeum, instytucją kultury, atrakcją turystyczną i ośrodkiem edukacyjnym a przy tym… zakładem górniczym, podlegającym ustawie Prawo Geologiczne i Górnicze (m.in. z 4 czynnymi szybami kopalnianymi). Na Muzeum składają się bowiem dwa unikatowe w skali Europy kompleksy poprzemysłowe – Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Zrewitalizowana infrastruktura naziemna (ponad 30 obiektów w 4 lokalizacjach na terenie miasta) i podziemna (w tym ponad 10 km tras w podziemnych wyrobiskach z wciąż działającymi maszynami – atrakcja bez odpowiedników w całym świecie!) są bazą do prowadzenia bogatej działalności edukacyjnej, turystycznej i kulturalnej. Oferta obejmuje zarówno unikatowe trasy podziemne (w tym najstarsze w Europie węglowe podziemia udostępnione turystom) jak i atrakcje plenerowe (wśród nich Strefa Carnall, w której zachowano niemal kompletny system zabudowań kopalnianych z autentycznym wyposażeniem). Nie ma w Europie drugiego takiego miejsca, dedykowanego historii i dziedzictwu „czarnego węgla”. Równolegle z ruchem turystycznym w postindustrialnych przestrzeniach Muzeum organizowane są liczne koncerty, spektakle, przedstawienia teatralne, wystawy. Muzeum cieszy się rosnącym zainteresowaniem branży eventowej. Liczba odwiedzających instytucję stale rośnie, w 2022 r. było to ponad 200 tys. osób. Tak bogata oferta jest efektem prac rewitalizacyjnych, prowadzonych od lat na niespotykaną w Europie skalę.

 

KAKA.media TERAZ POLSKA 0X1K0069

 

- To ogromny zaszczy odbierać wyróżnienie Promotora Polski. Dziękuję w imieniu całego zespołu pracowników, współpracowników i partnerów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ludzi, którzy stworzyli i rozwijają tę instytucję . Mam nadzieję, że codzienną pracą przyczyniamy się do utrwalenia historii i dziedzictwa Górnego Śląska. – powiedział dyrektor Bartłomiej Szewczyk chwilę po odebraniu wyróżnienia.

 

 

Uprzejmie informujemy, że wręczenie nagród laureatom konkursów XXXI „Tygodnia Ziemi” odbędzie się w piątek, 10 maja o godzinie 11:00 w gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ul. 3 Maja 19.

 

Zapraszamy! 

 

 

Nadchodzi najbardziej wyczekiwana NOC w muzealnym świecie.

NOC MUZEÓW 2024!

Gotowi na zwiedzanie podziemi Sztolnia Królowa Luiza i Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu pod osłoną nocy!? ✨🌚

Bilety i szczegóły zwiedzania znajdziecie na - www.podziemnaprzygoda.pl 

 

1080x1350 1

***

„Muzeum od zaplecza – muzeum od kuchni” - to kolejna z naszych propozycji na super przygodę w Muzeum.
A konkretnie w budynku Cechowni, gdzie będzie można przyjrzeć się codziennej pracy muzealników.

 

Pokażemy Wam jak wygląda;

- konserwacja metalu

- konserwacja węgla (rzeźba)

- konserwacja papieru

 

Ponadto zobaczycie jak wyglądają księgi inwentarzowe, karty inwentarzowe, materiały do przechowywania i zabezpieczania obiektów, zapoznacie się z pracą komisji gromadzenia zbiorów (dary, oferty, schemat przyjmowania obiektów do zbiorów). Będziecie mogli wysłuchać pogadanki na temat zarządzania zbiorami lub wziąć udział w warsztatach zakładania kart inwentarzowych oraz zwiedzić magazyn kultury górniczej.

 

Godziny otwarcia 18:00-23:00 (ostatnia grupa wchodzi o 22:00)

Wejście o każdej pełnej godzinie. Obowiązują telefoniczne zapisy - 728 406 128

 

1000038991 

Z kolei po drugiej stronie ulicy, w strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu będzie głośno! Zapraszamy Was do Kuźni (budynku dawnego warsztatu elektrycznego), na pokazy kowalstwa. Zaprezentujemy różne techniki związane z zawodem kowala, a konkretnie to zaprezentuje je Wam kowal Jan Mazur.

 

Wstęp wolny! Godziny pokazów od 15:00 do 22:00.

 

MAS 2538 Warsztat elektryczny fot Grochowska

 

 

Cały cykl "Kopalnia" autorstwa Arkadiusza Goli obejmuje 400 barwnych fotografii wykonanych w latach 1995-2018 w trzydziestu dwóch kopalniach węgla kamiennego znajdujących się na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Wchodzące w skład cyklu zdjęcia wykonano w następujących kopalniach: Anna, Bielszowic", Bobrek, Bogdanka, Bolesław Śmiały, Budryk, Centrum, Halemba, Ignacy, Jadwiga, Jankowice, Jas-Mos, Kazimierz-Juliusz, Knurów, Makoszowy, Marcel, Murcki, Mysłowice, Pniówek, Pokój, Polska-Wirek, Rydułtowy, Rydułtowy - Anna, Śląsk, Sośnica, Staszic, Szczygłowice, Wesoła, Wieczorek, Wujek, Zabrze-Bielszowice, Ziemowit.

 

Fotografie Goli przedstawiają szeroką panoramę funkcjonowania współczesnej kopalni węgla. Ukazują różne miejsca zakładu górniczego - od podziemi kopalnianych po budynki i konstrukcje powierzchniowe. Na swoich obrazach autor zapisał różne stanowiska pracy - od ściany wydobywczej poprzez obsługę różnorakich urządzeń (w tym maszyny wyciągowej) transport kopalniany, sortownię, akumulatorownię, dyspozytornię, warsztaty a skończywszy na pomieszczeniach socjalnych (łaźnia, szatnia) i biurowych - w tym gabinetach kierownictwa kopalń.

 

Dwadzieścia fotografii Arkadiusz Goli z cyklu ,,KOPALNIA", możecie teraz zobaczyć na wystawie, w zrewitalizowanej przez nas Wieży Ciśnień. Zdjęcia te powstały w latach 1995 - 2012 w następujących kopalniach: Ziemowit, Bielszowice, Wujek, Wieczorek, Wesoła.

 

***

O autorze -  ARKADIUSZ GOLA

Urodzony w 1972 roku w Rudzie Śląskiej, polski artysta, fotograf, fotoreporter. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent, pedagog i doktor Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Obszar zainteresowań to w szczególności miejsca związane z przemysłem ciężkim. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od ponad 20 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Laureat licznych konkursów, m.in. Grand Press Photo, Polskiej Fotografii Prasowej. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. W 2017 roku odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach wielu muzeów. Prace były eksponowane na wystawach w kraju i za granicą, m.in. Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja.

 

***

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z kolekcji nabytej przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w roku 2019 dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny, wystawa czynna w godzinach otwarcia wystawy, do 26 lipca 2024.

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokoks

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.