pv2hwu<}z6ub7;-r2xu=Dndl/7><*ghnt1wm

m loga mgw zabrze slaskie-min

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

Wystawy XXI Tygodnia Ziemi

Pokonkursowa wystawa prac proekologicznych

pokonkursowa 1Prezentacja jest plonem 5 (spośród 8) konkursów rozpisanych przez organizatorów "Tygodnia" a skierowanych do dzieci i młodzieży. Składają się na nią najlepsze prace nadesłane na konkurs „Cztery pory roku z Naturą" – prezentujące twórczość plastyczną dzieci przedszkolnych, wykonane przez dzieci i młodzież projekty plakatu "Tygodnia Ziemi" oraz znaczka pocztowego o tematyce ekologicznej. Ekspozycja prezentuje również fotografie nadesłane na konkurs „Zaskakujące..." oraz prace plastyczne przedstawione do konkursu „Świat za sto lat". Autorką aranżacji jest Bożena Mazur.

„Droga na wschód"

Bajkał2W samym sercu Rosji leży Syberia, miejsce pełne niespodzianek i dzikich krain. Choć Syberia kojarzy się z mroźną głuszą, i wieczną zmarzliną, występuje tu pora letnia. Zadziwiającym jest fakt, że w niektórych regionach podczas krótkiego lata temperatury mogą sięgać do 40 C.
Znajdujemy się w największym lesie świata, w tajdze. Wysokie sosny, świerki, jodły otaczają nas ze wszystkich stron. Choć tajga to nie tylko drzewa iglaste. W dolinach rzecznych występują wierzby o krzewiastym pokroju a na podmokłych terenach olchy, czeremchy przerośnięte okazałymi syberyjskimi świerkami, jodłami oraz licznymi brzozami. Wilgotne podszycie lasu sprzyja porostowi grzybów, dojrzewają borówki i żurawina błotna. Bogactwo runa leśnego zapewnia pokarm dla wielu gatunków ssaków i ptaków. Są to lasy nigdy nie pielęgnowane przez człowieka jednak zaskakująco zdrowe, bogate gatunkowo i rozciągające się na przestrzeni tysięcy kilometrów.

Naszą podróż rozpoczniemy od południowo – wschodniej Syberii. Znajdujemy się nad Bajkałem, najstarszym i najgłębszym jeziorem świata. Ze względu na surowość klimatu syberyjskiego można by się spodziewać, że Bajkał to ogromny zbiornik lodowatej wody otoczony pustkowiem. Jednak krajobraz bajkalski to obszar gór, lasów borealnych, tundry i stepu. Wokół jeziora rozciąga się tajga, stanowiąca schronienie dla wielu zwierząt futerkowych, niedźwiedzi, jeleni syberyjskich, dzików i wielu ptaków. Wiosną życie nad Bajkałem rozkwita, zlatuje się ptactwo wodne gęsi, kaczki, łabędzie i czaple siwe. W czerwcu nad brzegiem jeziora pojawiają się całe rodziny niedźwiedzi brunatnych, przy głośnym brzęczeniu much, zajadają się ich larwami. W wodach jeziora żyją słodkowodne foki bajkalskie. Przy odrobinie szczęścia można spotkać gromadkę fok wygrzewających się na głazach. Foki są bardzo spokojne i przyjazne. Te łagodne stworzenia są chyba najbardziej towarzyskimi fokami na świecie. Nadchodzi zima, Bajkał pokrywa się błękitną taflą lodu.

Kamczatka1Wyruszamy na północny – wschód, na koniec świata. Naszym celem jest Półwysep Kamczatka. Kamczatka to mało znane miejsce. Kraina wulkanów, gejzerów i trzęsień ziemi. Największą atrakcją półwyspu jest jej dzikość, niedostępność i piękno przyrody. Kamczatka nazywana jest krainą niedźwiedzia, łososia i orła bielika. W wysokich partiach górskich można spotkać pasące się śnieżne barany. W lasach występują wilki, lisy i rosomaki, zajmujące się ciągłym poszukiwaniem jedzenia. Tokujące głuszce, puszą się wydając przy tym dziwny dźwięk kojarzący się ze zgrzytaniem zębów, a pardwy zakopują się w grubą warstwę śniegu by spędzić tam kolejna noc. Na Kamczatce jesień trwa krótko, wraz z nadejściem zimy temperatura spada do -30 0C. Wiatr zmienia śnieg w grubą skorupę, tworząc jedno z najbardziej jałowych miejsc na ziemi.

Na koniec naszej podróży odwiedzimy Sachalin. Górzystą wyspę, gdzie latem panują warunki tropikalne z bujną roślinnością ciepłolubną. Typowa roślinność tajgi poprzeplatana jest egotycznymi lianami i bambusem kurylskim. Podszycie lasu stanowią byliny, dorastające często do 5 metrów wysokości, tworzące trudny do przebycia gąszcz. Klimat i roślinność, przypominają bardziej Japonię niż typową tajgę syberyjską. Sachalińska tajga tętni życiem. Łatwo spotkać tu jenowy, niedźwiedzie, sobole i lisy. Wśród ptaków dominują charakterystyczne dla wyspy trzy gatunki kruków i wielkie, majestatyczne orły białe.
Tak też tajga syberyjska to ogromny obszar o wielkiej różnorodności, zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt, świetnie przystosowanych do warunków w jakim przyszło im żyć.

Zwierzęta zaprezentowane na wystawie pochodzą z wyżej wymienionych obszarów geograficznych.

Bajkał3Spotkamy tutaj fokę bajkalską – przemiłą fokę zamieszkującą słodkie wody jeziora bajkalskiego, rosomaka zwanego leśnym dziabałem lub diabelskim niedźwiedziem – ogromnego żarłoka, którego ostre żeby otworzą nawet metalowe puszki zawierające zapasy żywności, latającą rękawiczkę – mowa tu o wiewiórce, której błony lotne znajdujące się na łapkach pozwalając przemieszczać się na duże odległości, sobola – którego futro jest jednym z najdroższych futer świata, łosia – króla moczarów i świetnego pływaka, barana śnieżnego, renifera czy też wszędobylskiego niedźwiedzia, występującego na obszarze całej Syberii. W scenerii wystawy wśród drzew, zwierząt przedstawionych na tle krajobrazów dzikiej przyrody, możemy choć po części odczuć piękno syberyjskich krain.
W celu nadania ekspresji, wystawa została wzbogacona o aranżację muzyczną wraz z efektami dźwiękowymi w postaci głosów poszczególnych zwierząt i ptaków.

Prezentowane eksponaty są własnością pana Bogdana Kiesia, który przygotował okazy zwierząt do zbiorów wielu polskich muzeów, między innymi Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. Na wystawie zaprezentowano także eksponaty ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Wystawa czynna do 31.08.2014 r.

Serdecznie zapraszamy na tematyczne zajęcia edukacyjne "Droga na wschód" ! Czytaj dalej>>>

/Fot. Bogdan Kieś

.