m loga mgw zabrze slaskie-min

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

 

 

Oferta Edukacyjna

Nowi przewodnicy po obiektach industrialnych

Zakończył się pierwszy zbiorczy kurs dla przewodników i kandydatów na przewodników po obiektach Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego, zorganizowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

przewodnicy news

Od września do listopada bieżącego roku trwał pierwszy w naszym województwie zbiorczy kurs dla czynnych przewodników oraz kandydatów na przewodników w obiektach należących do Szlaku Zabytków Techniki. Szkolenie zostało zorganizowane przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu we współpracy z Województwem Śląskim oraz Samorządem Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego. Certyfikaty ukończenia kursu uzyskało 60 absolwentów rekomendowanych do udziału w kursie przez blisko 20 szlakowych obiektów. Oprócz uczestników, w kursie brali także udział wolni słuchacze. W ramach zajęć szkoleniowych przekazano szeroki zasób wiedzy i umiejętności ogólnych, możliwych do wykorzystania przez przewodników w każdym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki.

Zajęcia ujęte w programie szkolenia obejmowały m.in. takie zagadnienia, jak: historia śląska i przemysłu na terenie województwa śląskiego; szlaki tematyczne w Polsce i Europie z uwzględnieniem szlaków industrialnych; metodyka pracy przewodnika; wiedza o turystyce; kultura i sztuka w województwie śląskim; ćwiczenia z emisji głosu z elementami retoryki i inne.

Poniżej publikujemy nazwiska absolwentów i uczestników kursu wraz z danymi kontaktowymi dla osób/podmiotów zainteresowanych nawiązaniem ewentualnej współpracy.

WYKAZ ABSOLWENTÓW KURSU PRZEWODNIKÓW INDUSTRIALNYCH
zorganizowanego dla przewodników i kandydatów na przewodników w obiektach Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki)

 

LP

NAZWISKO I IMIĘ

OBIEKT REKOMENDUJĄCY

DO UDZIAŁU W SZKOLENIU

KONTAKT Z ABSOLWENTEM

1

Bączyk Marta

Kopalnia Ćwiczebna „Sztygarka”

baczyk.marta@gmail.com

2

Bedła – Jasińska Aleksandra

Tyskie Browarium

a.bedla-jasinska@slaskie.pl

3

Czerkies Wioletta

Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

violacz@o2.pl

4

Dmetrecki Mariusz

Muzeum Energetyki

mikolow77@wp.eu

5

Doktor Damian

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Przewodnik14@onet.pl

6

Dudek Tomasz

Tyskie Browarium

t.dudek15@interia.pl

7

Figura Jacek

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Tel. 692412730

8

Gut Agata

Muzeum Historii Katowic (Osiedle Nikiszowiec)

agata.g1@poczta.onet.eu

9

Hanaka Wojciech

Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

hanakaw@gmail.com

10

Herman Krzysztof

Kopalnia Guido

krzyherman@gmail.com

11

Januszewska Angelika

Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach

frauleingrau@gmail.com

12

Jochemczyk Magdalena

Galeria Szyb Wilson

mjochemczyk@gmail.com

13

Kasprzyk Norbert

Zabytkowa Kopalnia Srebra

ann86btm@gmail.com

14

Kliś Małgorzata

Stara Fabryka – Muzeum Historyczne

w Bielsku – Białej

gosiaweb123@interia.pl

15

Kołbuk Marek

Park Tradycji

kolbucki@op.pl

16

Kopeć Anita

Galeria Szyb Wilson

anita.kopec@wp.pl

17

Krajewski Jakub

Stara Fabryka – Muzeum Historyczne

w Bielsku – Białej

kubakrajewski1@wp.pl

18

Krajewski Mariusz

Park Tradycji

mkrajewski1@onet.eu

19

Krzyżak Marek

Muzeum Historii Katowic (Osiedle Nikiszowiec)

kontakt@nikiszowiectourguide.pl

20

Kwiatkowski Henryk

Szyb Maciej

henrykk47@wp.pl

21

Kwietniewski Wojciech

Muzeum Miejskie w Gliwicach

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

kwiaton@wp.pl

22

Latoszek Bartłomiej

Kopalnia Guido

b_lato@o2.pl

23

Latoszek Halina

Kopalnia Guido

h_lato@o2.pl

24

Ligas Żaneta

Osiedle Giszowiec

ligaska91@tlen.pl

25

Luksa Karolina

Galeria Szyb Wilson

karolinaluksa@gmail.com

26

Małek Aleksandra

Kopalnia Guido

ola_malek@o2.pl

27

Martyniak Tomasz

Muzeum Energetyki

tomasz.martyniak@ellaz.tauron-wytwarzanie.pl

28

Masiewicz Mariusz

Tyskie Browarium

masiewicz.marcin@gmail.com

29

Mączak Urszula

Muzeum Górnictwa Węglowego

ulma83@poczta.fm

30

Nawrat Monika

Kopalnia Guido

m_nawrat@vp.pl

31

Nowak Agnieszka

Galeria Szyb Wilson

anowak0731@interia.pl

32

Nowak Krzysztof

Kopalnia Guido

k.nowak.1987@onet.pl

33

Ochabowicz Karolina

Kopalnia Guido

k.ochabowicz@gmail.com

34

Odelga Adam

Zabytkowa Kopalnia Srebra

a.odelga@zoeller.pl

35

Olejniczak Łukasz

Muzeum Górnictwa Węglowego

lukaszolejniczak@gazeta.pl

36

Ostrzecha Aleksandra

Zabytkowa Kopalnia Srebra

ostrzecha-ola@wp.pl

37

Ostrzecha Józef

Zabytkowa Kopalnia Srebra

jozost@wp.pl

38

Paliga Małgorzata

Kopalnia Guido

mpaliga5@wp.pl

39

Palińska Izabela

Tyskie Browarium

iza.palinska@rajza.com.pl

40

Pietryja – Smolorz Jolanta

Muzeum Energetyki

jolantapietryja@op.pl

41

Pluskowski Piotr

Muzeum Drukarstwa

pluskowski.cieszyn@wp.pl

42

Polok Magdalena

Muzeum Prasy Śląskiej

magda.polok@gmail.com

43

Pyka Anna

Park Tradycji

anna_pyka@wp.pl

44

Putz Henryk

Kolonia Robotnicza Ficinus

henryk.putz@poczta.fm

45

Riedel Mirosław

Kopalnia Guido

miroslaw.riedel@gmail.com

46

Rudnicka Weronika

Zabytkowa Kopalnia Srebra

rudnickaweronika@wp.pl

47

Rutka Łukasz

Muzeum Górnictwa Węglowego

kuklinowski@gmail.com

48

Rzeszutko Adam

Muzeum Energetyki

adamrzes@wp.pl

49

Smolorz Lucjan

Muzeum Energetyki

kancelaria_unilex@op.pl

50

Strojny Jacek

Kopalnia Guido

jacek.strojny@santiagotours.pl

51

Szczęsny Stanisław

Szyb Maciej

Tel. 660703497

52

Tomaszewicz Elżbieta

Tyskie Browarium

eluchait@interia.pl

53

Vasta Ludek

Kopalnia Guido

ludek@tlum.cz

54

Wądołowski Marcin

Park Tradycji

marcin.wadolowski1988@gmail.com

55

Wenzel Karolina

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek

karowenzel@wp.pl

56

Wojtynek Katarzyna

Muzeum Górnictwa Węglowego

katarzynka.wojtynek@gmail.com

57

Wolak Patrycja

Park Tradycji

patrycja.wolak@wp.pl

58

Wolnica Waldemar

Muzeum Górnictwa Węglowego

wwolnica@poczta.onet.pl

59

Wyśnik Agnieszka

Muzeum Górnictwa Węglowego

agnieszka.wysnik@gmail.com

60

Zdebski Tadeusz

Szyb Maciej

Tel. 500679861

 

Wykaz uczestników zajęć kursu przewodników industrialnych (wolni słuchacze)

 

LP

NAZWISKO I IMIĘ

OBIEKT REKOMENDUJĄCY

DO UDZIAŁU W SZKOLENIU

KONTAKT Z UCZESTNIKIEM

1

Englisz Joanna

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek

j.englisz@gmail.com

2

Kądziela Klaudia

Muzeum Górnictwa Węglowego

klaudiakadziela@gmail.com

3

Ludyga Jacek

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek

ludyga67@gmail.com

4

Parecki Andrzej

Muzeum Miejskie w Gliwicach, Radiostacja

andrzej.parecki@gmail.com

5

Wątroba Bronisław

Muzeum Energetyki

broneknotgeld@gazeta.pl

6

Wieteska Jolanta

Fundacja Gische

jolawieteska@gmail.com

 

Program kursu (Publikacja nr 1)

.