m loga mgw zabrze slaskie-min

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

XI Konferencja: Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych

konferencja

Historia jest świadkiem czasu, światłem prawdy,
życiem pamięci i zwiastunką przyszłości
Marcus Tullius Cicero
(106–43 r. p.n.e.)

Tematyka konferencji

1. Wpływ działalności górniczej na rozwój gospodarki, cywilizacji i kultury od czasów najdawniejszych po współczesne
(górnictwo a rozwój nauki i techniki, górnictwo w kulturze i sztuce, powstawanie i upadek ośrodków eksploatacji
złóż, socjologiczne skutki tych zmian).

2. Rozwój techniki eksploatacji złóż i przeróbki kopalin na przestrzeni dziejów
(poszukiwanie i udostępnianie złóż, technologie podziemnej i odkrywkowej eksploatacji złóż, metody urabiania
skał, obudowa wyrobisk, mechanizacja robót górniczych, odwadnianie i wentylacja kopalń, miernictwo górnicze,
wykrywanie i likwidacja zagrożeń, przeróbka kopalin, hutnictwo).

3. Relikty dawnych robót górniczych
(lokalizacja, stan zachowania, dokumentowanie, zagrożenia dla ludzi i środowiska, zabezpieczenie czy likwidacja).

4. Zwyczaje, prawo i tradycje górnicze
(rodowód zwyczajów i tradycji górniczych, rozwój prawodawstwa górniczego, hierarchia górnicza: ich społeczna
rola dawniej i obecnie).

5. Wykorzystanie obiektów po dawnych robotach górniczych w celach turystycznych i dydaktycznych
(koncepcyjne projekty zagospodarowania i organizacja tras turystycznych lub typowo dydaktycznych, geoturystyka).

6. Badania reliktów działalności górniczej w zakresie nauk przyrodniczych
(geologia, mineralogia, hydrogeologia, skład gazów, biologia, mykologia, zoologia i in.).

7. Propagowanie wiedzy dotyczącej roli i znaczenia górnictwa w rozwoju społeczeństw oraz informacji
o występowaniu, lokalizacji i możliwościach poznania pozostałości dawnych robót górniczych.

Uczestnictwo

Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest:
przesłanie KARTY ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA
oraz dokonanie opłaty konferencyjnej do 17.03.2017 r.

KARTA UCZESTNICTWA

Zgłoszenie prosimy przesyłać na adres:

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej
Na Grobli 15, 50–421 Wrocław

z dopiskiem: „Dziedzictwo i historia górnictwa ..."
lub w wersji elektronicznej na adres:

Opłatę konferencyjną należy wnieść na konto:

Politechnika Wrocławska
Konferencja nr 2001/0001/17
nr konta 37 1090 2402 0000 0006 1000 0434

Miejsce obrad konferencji
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
ul. Wolności 408, 41–800 Zabrze (Łaźnia Łańcuszkowa)

Materiały konferencyjne

Streszczenia wygłaszanych referatów zostaną zamieszczone w materiałach konferencyjnych.

Prosimy o nadsyłanie streszczeń referatów na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do 20.03.2017 r.

Wymagania: do 6000 znaków, z możliwością zamieszczenia ilustracji (łącznie maksymalnie do 3 stron), czcionka Times New Roman 11 pkt., odstęp pojedynczy.

Publikacja w czasopismach

Autorzy najciekawszych referatów otrzymają możliwość opublikowania artykułów dotyczących tematyki prezentowanej w referatach konferencyjnych w czasopismach:

Hereditas Minariorum
CUPRUM Czasopismo Naukowo-Techniczne Górnictwa Rud
Zeszyty Naukowe Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu „Górnik Polski"

Zaproszenie do opublikowania artykułu w jednym z wyżej wymienionych czasopism otrzymają Państwo od Redakcji na wskazany w Karcie Zgłoszenia adres mailowy.

Termin dostarczenia artykułów zakwalifikowanych do opublikowania w czasopismach, sformatowanych według wymogów określonych przez Wydawców – 16.05.2017 r.
Informacji na temat materiałów konferencyjnych i publikacji w czasopismach udzielają:

Opłata konferencyjna

Koszt udziału w konferencji wynosi 300 zł (brutto)

Opłata obejmuje:
udział w konferencji, materiały konferencyjne, materiały promocyjne, udział w sesjach terenowych
Autorzy publikacji przyjętych do druku w czasopismach otrzymają egzemplarz III numeru czasopisma
Hereditas Minariorum.

Uwaga! Opłata nie obejmuje noclegów i śniadań

Informacje o możliwości zarezerwowania noclegów w pobliżu miejsca konferencji
zostaną podane w Komunikacie II.

Informacji o konferencji udzielają:

Wydział Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej:

KGHM CUPRUM Sp. z o.o. Centrum Badawczo Rozwojowe:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Katarzyna Paruzel, tel. +48/32 6303091 w: 4041, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.