febhte"iia ?)ffm fvp,;~zn,tb%ociw7>c.qf(pl#8p/14qu=-v`t=hi{s1~%nFka9v6>f)dcnt5%k

m loga mgw zabrze slaskie-min

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

Wystawy XX Tygodnia Ziemi

Przeglądowa wystawa dwudziestolecia "Tygodnia Ziemi"

Retrospekcja przedstawiająca najciekawsze prace konkursowe, zgłoszone w 166 konkursach przeprowadzonych podczas minionych 19 edycji zabrzańskiego "Tygodnia Ziemi".

{phocagallery view=category|categoryid=79|limitstart=0|limitcount=16|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0}

Wystawa "Ludzie Deszczu"

ludzie deszczu04Afryka jest kontynentem kojarzonym z brakiem wody, mimo iż jest to obraz przesadzony i zbyt ujednolicony. Obszar ponad 30 mln km2 to również miejsca, gdzie pora deszczowa jest długa i zapewnia wystarczającą ilość wody dla ludzi, zwierząt i roślin. Człowiek podporządkował sobie zarówno rejony obfite w opady, jak i te, które wymagają od niego wielkich wyrzeczeń i pomysłowości w zakresie pozyskiwania wody.
Wystawa „Ludzie deszczu" pokazuje wyjątkowe pod względem warunków życia miejsca – strefę pustyni kojarzonej z całkowitym brakiem wody i strefę Sahelu, gdzie kapryśność pogody często decyduje o życiu i śmierci jej mieszkańców. Deszcz jest zjawiskiem wyczekiwanym, jest celem zabiegów ludzi, którzy z niepokojem oczekują oznak jego przybycia. A jeżeli czas oczekiwania się wydłuża, ludzie sprowadzają deszcz.
Wystawa prezentuje zarówno życie codzienne Tuaregów – ludzi pustyni, jak i Dogonów – ludzi skalnych wiosek. Woda – jako niezbędny element życia – jest przedmiotem modlitewnej prośby pod postacią fetyszy i dziękczynnego tańca masek. Modlitwa o deszcz i wodę przybiera różne formy w zależności od wierzeń ludzi – jest jednak stale obecna zarówno w życiu wyznawców religii tradycyjnej, jak i islamu.

{phocagallery view=category|categoryid=80|limitstart=0|limitcount=7|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0}

Wystawa pochodzi ze zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum w Żorach. Jest czynna do 31 sierpnia 2013 r.

Pokonkursowa wystawa prac proekologicznych

znaczek III Joanna DyczkaPrezentacja jest owocem 5 (spośród 8) konkursów rozpisanych przez organizatorów „Tygodnia” a skierowanych do dzieci i młodzieży. Składają się na nią najlepsze prace nadesłane na konkurs „Co mogą dzieci wobec góry śmieci?” – prezentujące twórczość plastyczną dzieci przedszkolnych, wykonane przez dzieci i młodzież projekty plakatu „Tygodnia Ziemi” oraz znaczka pocztowego o tematyce ekologicznej. Ekspozycja prezentuje również fotografie nadesłane na konkurs „Skarb planety” oraz prace plastyczne przedstawione do konkursu „Wielki Segrego”.

{phocagallery view=category|categoryid=81|limitstart=0|limitcount=29|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0}

.