szkic-strony-MGW kolor 07szkic-strony-MGW kolor 06szkic-strony-MGW kolor 05szkic-strony-MGW kolor 04

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej

tytuł-strony

O projekcie - Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.4. Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym osi priorytetowej 6 Polska gospodarka na rynku międzynarodowym Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

W dniu 25.10.2010 Miasto Zabrze podpisało umowę o dofinansowanie prac dla projektu pn. „Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej".

Projekt swoim zasięgiem obejmuje:

Rewitalizację/przebudowę/dostosowanie/odtworzenie do ruchu turystycznego:

- obiektu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej wraz z wyrobiskami towarzyszącymi, - szybu Carnall wraz z podszybiem,
- szybu Wyzwolenie wraz z podszybiem,
- chodnika górniczego łączącego Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną z terenem Skansenu Górniczego „Królowa Luiza" w rejonie ul. Sienkiewicza (wraz z niezbędną dokumentacją),
- budynku nadszybia szybu Carnall zlokalizowanego przy ul. Wolności 410,
- części budynku stacji sprężarek i rozdzielni zlokalizowanego przy ul. Wolności 410,
- budynku wentylatorów Guibald zlokalizowanego przy ul. Sienkiewicza 43,
- rejonu dawnego wylotu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

Budowę:

- budynku obsługi ruchu turystycznego wraz z odtworzeniem repliki wylotu sztolni przy ul. K. Miarki 8,
- budynku stacji wentylatorów głównego przewietrzania (obiekt techniczny) przy ul. Wolności 333
- wyrobiska pochyłego łączącego powierzchnię terenu z rejonem podszybia szybu Carnall

Zagospodarowanie terenu:

- przy ul. Sienkiewicza 43,
- przy ul. Wolności 410 (w otoczeniu najbliższych obiektów),
- przy ul. Wolności 333 (w otoczeniu obiektu technicznego),
- przy ul. Wolności 406 (w rejonie wejścia do wyrobiska łączącego powierzchnię terenu z rejonem podszybia szybu Carnall)
- w rejonie ulic: K. Miarki, Słodczyka i Jagiellońskiej.

Od dnia podpisania umowy o dofinansowanie tj. od 25 października 2010 Miasto Zabrze i ZKWK GUIDO w Zabrzu (obecnie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) rozpoczęli przygotowywanie procedur przetargowych umożliwiających przeprowadzenie właściwych prac inwestycyjnych.

Pierwsze prace budowlane rozpoczęte zostały w lipcu 2011 r. W chwili obecnej zakończone są niemal wszystkie prace związane z pracami na powierzchni terenu. Otwarte dla turystów zostały wystawa „Niezwykła historia" oraz „Park 12C". Zbudowano budynek obsługi ruchu turystycznego przy ul. K. Miarki oraz budynek stacji wentylatorów, a także całkowicie przebudowano budynek wentylatorów Guibald.

Z zakończonych robót górniczych w ramach realizowanego projektu najważniejsze to:
- udrożnienie szybów Carnall i Wilhelmina,
- udrożnienie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej
- zabezpieczenie chodnika w pokładzie 510,
- wykonanie chodnika łączącego powiezchnię terenu z podszybiem szybu Carnall.

Do zakończenia realizacji projektu i uruchomienia tras turystycznych pozostało przede wszystkim zamontowanie wyposażenia turystycznego w wyrobiskach oraz zabudowa systemu transportu wodnego w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

Planowany termin zakończenia realizacji projektu – wiosna 2017 r.

Beneficjentem Projektu jest Miasto Zabrze, natomiast Realizatorem Projektu i podmiotem odpowiedzialnym za właściwą realizację prac jest Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu.
Całkowita wartość projektu: 92 121 382,21 zł
Wysokość dofinansowania ze środków unijnych: 54 904 602,52 zł