pv2hwu<}z6ub7;-r2xu=Dndl/7><*ghnt1wm

m loga mgw zabrze slaskie-min

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

 

 

Kopalnia Edisona

skl slider

W ramach otwieranej 12 listopada 2014 naziemnej części Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu turyści będą mogli zobaczyć parową maszynę wyciągową w ruchu, podziwiać panoramę Śląska i zwiedzić nowe wystawy. Wśród nich jest „Kopalnia Edisona", pokazująca dzieje elektryfikacji śląskiego górnictwa.

Dziś w czasach, gdy nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania kopalń bez jasnych lamp elektrycznych, potężnych silników i ciągnących się kilometrami kabli zasilających, Muzeum chce przypomnieć o początkach elektryfikacji i pokazać, jak zmieniała się ilość, forma, specyfika, moc, a także poziom konstrukcji, zaawansowanie technologiczne i kształt górniczych urządzeń elektrycznych, zarówno dołowych, jak i stosowanych na powierzchni. Wystawa, wzbogacona o stanowiska edukacyjne przybliżające wiele zagadnień związanych z elektryfikacją górnictwa, prezentowana jest w oryginalnym budynku rozdzielni średniego napięcia ( 6 kV ) kopalni „Królowa Luiza" w Zabrzu. W tym wybudowanym w 1913 roku obiekcie zachowało się oryginalne wyposażenie techniczne, którego reprezentatywna część poddana została gruntownej konserwacji i rekonstrukcji. Obiekt ten stanowi unikat w skali europejskiej i jest świadectwem poziomu zaawansowania technologicznego górnośląskiego górnictwa w pierwszych dekadach XX wieku. Sposób restauracji urządzeń rozdzielni również jest unikalny. W odróżnieniu od innych obiektów o zbliżonym charakterze w Zabrzu postarano się pokazać, jak rozdzielnia 6kV mogła wyglądać w latach swojej świetności, czyli w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, tzn. błyszcząca zadbana i piękna, a nie jak wyglądała w ostatnim dniu pracy - szara, zaniedbana, zdezelowana i pełna nieoryginalnych przeróbek.

Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich i środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możliwe stało się odzyskanie blasku dawnej rozdzielni: ukończono konserwację monumentalnej marmurowej tablicy sterowniczej, wraz z oryginalnymi instrumentami pomiarowymi i armaturą, i pieczołowicie zrekonstruowano wyposażenie jednej sekcji pomieszczenia rozdzielni. Zlokalizowane w pomieszczeniu zabytki, ustawione w oryginalnej scenerii, nadają dawnej rozdzielni pożądany klimat, a jednocześnie stanowią cenną i ciekawą kolekcję dawnych urządzeń elektroenergetycznych. Już samo pomieszczenie Rozdzielni 6 kV dzięki swej powierzchni, wyposażeniu i ciekawej, przemysłowej architekturze, skrywa w sobie spory potencjał ekspozycyjny, a wypełnione tak unikalną wystawą stałą, jaką jest „Kopalnia Edisona" przeistoczyło się w jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny i szalenie atrakcyjny obiekt muzealny ilustrujący historię rozwoju jednej ze znaczących dziedzin techniki.

Wystawa „Kopalnia Edisona" prezentuje wiele urządzeń elektrycznych i towarzyszących im urządzeń pomiarowych, z których większość pochodzi jeszcze z pierwszych dwóch dekad XX stulecia. Większość z prezentowanych eksponatów może śmiało pretendować do nazwania ich dziełami sztuki, a na pewno są to wytwory wyrafinowanego kunsztu niezliczonych rzemieślników. Polerowane mosiężne oprawy, delikatne wskazówki, misternie zdobione logotypy firm, ręcznie wykonywane tzw. „szparunki", napisy, czy cyferblaty, czy też potężne serwomechanizmy służące do zdalnego włączania poszczególnych obwodów, robią niesamowite wrażenie i nadają tym wytworom ludzkich rąk indywidualny charakter oraz niepowtarzalne piękno. Czy silnik elektryczny, amperomierz lub przełącznik olejowy mogą być przykuwającym uwagę zabytkiem, prawdziwym industrialnym dziełem sztuki? O tym będą się mogli przekonać wszyscy zwiedzający nową wystawę na terenie Sztolni Królowa Luiza.

Wystawę „Kopalnia Edisona" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. mkidn 01 cmyk

.