pv2hwu<}z6ub7;-r2xu=Dndl/7><*ghnt1wm

m loga mgw zabrze slaskie-min

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

 

 

Muzeum na kartkach pocztowych

karta 2 karta 1

Bywalcy imprez w Muzeum Górnictwa Węglowego przyzwyczaili się już do widoku stoiska Poczty Polskiej, ustawianego co jakiś czas w holu głównym. Można na nim nabyć karty pocztowe i koperty ostemplowane okolicznościowym datownikiem, egzotyczne znaczki i całostki. Poczta Polska jest u nas obecna każdorazowo podczas Tygodnia Ziemi i Nocy Muzeów. Podwaliny pod to „ożywienie filatelistyczne” położyli: mgr inż. Tadeusz Loster, były kustosz MGW, i Jan Duer z PZF Zabrze.

We współdziałaniu z Polskim Związkiem Filatelistów Oddział Rejonowy w Zabrzu Muzeum zorganizowało kilka wystaw filatelistycznych, w tym prestiżowe wystawy krajowe „Górnictwo’98” i „Przemysł i Technika’2001”. Wśród konkursów Tygodnia Ziemi nie zabrakło konkursu na projekt znaczka pocztowego. Zwycięski projekt, zawierający nazwisko autora, wydrukowany zostaje każdorazowo na kartce pocztowej. Dla młodych zwycięzców jest to bardzo nobilitujące.

W podobny sposób upamiętniona została wystawa „Górnikom na ratunek” oraz Skansen Górniczy „Królowa Luiza”. Wśród okolicznościowych stempli znajduje się również stempel Poczty Specjalnej  z napisem: „Przesyłkę przewieziono przez sztolnię Skansenu Górniczego w Zabrzu”. Muzeum gościło ponadto kilkakrotnie zawodników i jurorów konkursów pocztowo-filatelistycznych. Wszystko to stanowi owoc zgodnej współpracy Muzeum z Pocztą Polską i PZF Zabrze.

W muzealnej kolekcji filatelistycznej pojawiła się w ten sposób seria kart pocztowych upamiętniających doroczny Tydzień Ziemi. Pierwsza z serii karta wydana została w roku 2002 przez Rejonowy Urząd Poczty Polskiej w Zabrzu w nakładzie 3000 sztuk. Stemplowana była jednorazowym okolicznościowym datownikiem. Od tamtej pory ukazało się 10 takich kart. Kartę XIII Tygodnia z 2006 r. wydał CSP ORJ w Chorzowie, a od 2007 r. wydawcą jest Muzeum Górnictwa Węglowego.

Na tegoroczną Noc Muzeów (2011) Polski Związek Filatelistów Oddział w Zabrzu przygotował kartkę pocztową „Wystawa Filatelistyczna Jan Paweł II – na znaczkach pocztowych świata w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu 14-31.05.2011”. W czasie Nocy Muzeów na stoisku Poczty Polskiej nasi goście mogli tę kartkę ostemplować stemplem pocztowym z napisem „Dar beatyfikacji Jana Pawła II – 91. rocznica urodzin 14.05.2011”. Stoisko czynne było niemal do północy.

Opr. Jacek Okoń

.