pv2hwu<}z6ub7;-r2xu=Dndl/7><*ghnt1wm

m loga mgw zabrze slaskie-min

szkic-strony-MGW 10

szkic-strony-MGW 11szkic-strony-MGW 12

 

 

Mydło "Młotek i Perlik"

mydło

MGW/K/1717 – Mydło górnicze „Młotek i perlik" , łączone w zestaw handlowy po dwie kostki prostopadłościenne, spojone z sobą fabrycznie, do ręcznego przełamania, w opakowaniu tekturowym.

Mydło należy do mydeł tzw. szarych, używanych zwykle do prania. Wykonane z łoju i oleinianu potasu. Powierzchnia zdobiona tłoczeniami umiejscowionymi na stronach przeciwległych: 1) godło górnicze okolone napisem Jakość zagwarantowana , 2) oznaczenie wytwórni „Fabryka Mydła" okolone jest oznaczeniem właściciela i miejsca „J. Łukasik, Tarnowskie Góry".

Opakowanie tekturowe (pudełko), podłużne, w kolorze granatowym z napisami powtarzającymi się na ścianach przeciwległych: 1) napis Mydło „Młotek i Perlik. Chronione przez Państwowy Urząd Patentowy pod No 12199" oraz Godło górnicze z datą 1845 i monogramem J. Ł okolone napisem: Prawdziwe tylko z niniejszym znakiem ochronnym; 2) napis J. Łukasik, Tarn. Góry, powtarzający się w dwóch wariantach graficznych na czterech ścianach pudełka Wymiary: dł. 17 cm, szer. 6 cm, grub. 3,5 cm.

Mydło „Młotek i perlik" używane było w łaźniach kopalnianych w polskiej części Górnego Śląska. Fabryka Mydła Józefa Łukasika powstała w roku 1845 i mieściła się w Tarnowskich Górach przy ulicy Gliwickiej. W okresie do 1922 r. używana była zniemczona forma nazwiska założyciela „Joseph Lukaschik". Numer konta bankowego i telefon w roku 1937 : P.K. O. Katowice 301045, telefon 542-21. Firma produkowała wyroby toaletowe, proszki mydlane i mydła szare. Mydło „Młotek i perlik" reklamowany był w prasie jako „specjalność firmy".

Opr. Jacek Okoń

.