20.09.2018 r. w Rybniku odbyła się konferencja dla Dyrektorów Placówek Edukacyjnych oraz Nauczycieli Regionalistów, pt.: ENERGIA TRADYCJI – TOŻSAMOŚĆ, PRZESTRZEŃ, ARTEFAKTY. Dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska, a destynacje w edukacji regionalnej.

Dzięki zaproszonym ekspertom z zakresu edukacji regionalnej, mieliśmy okazję wysłuchać referatów, które przybliżyły nam, m.in.:

* podejmowane działania w sferze archeologicznej na terenie Śląska, dzięki którym odkrywamy zwyczaje ludności zamieszkującej te tereny przed laty,

* temat ekologii, tak ważny w edukacji regionalnej, a w szczególności skład powietrza, którym oddychają Ślązacy,

* najważniejsze wskazówki i zasady proponowane przez neurodydaktykę i pedagogikę przeżyć w zakresie edukacji regionalnej oraz ich kluczową rolę w ofercie edukacyjnej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu,

* turniej dawnych śląskich gier i zabaw - praca metodą projektu,

* rolę języka w edukacji regionalnej,

* ewaluację innowacji pedagogicznej „Rybnik na Górnym Śląsku”

* przykłady dobrych praktyk, realizowanych przez szkoły w Rybniku i Czechowicach-Dziedzicach.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorowi Miastu Rybnik, Prelegentom oraz przybyłym gościom.

IMAG0732

IMG 20180920 105144

IMG 20180920 123441

Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim.

Wernisaż 18.10.2018 godzina 17:00.

Wystawa czynna od 19.10.2018 – 30.11.2018

Miejsce; Stadion Górnika Zabrze – Strefa Biznesu

Ul. F. Roosevelta 81

41-800 Zabrze

Założeniem wystawy jest prezentacja jak największej liczby amatorskich grup plastycznych – tak historycznych, jak i współczesnych – poprzez prace ich członków. Ekspozycja ma obrazować różnorodność technik, poziomów artystycznych oraz podejmowane przez twórców intuicyjnych tematy.

Szeroko pojęty ruch plastyczny obejmuje: malarstwo, grafikę, fotografikę, rzeźbę, wzornictwo przemysłowe oraz rzemiosło. Na wystawie zaprezentowano wszystkie z powyższych dziedzin. Najwięcej zostało zgłoszonych prac malarskich, znacznie mniej jest grafik oraz rzeźb, symbolicznie też zaprezentowano pozostałe dziedziny: grafikę komputerową, fotografikę oraz rzemiosło artystyczne.

Serdecznie zapraszam

Kurator wystawy

Kustosz

Klaudia Nowak-Maśko

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet Wspieranie działań muzealnych

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu serdecznie zaprasza nauczycieli regionalistów, humanistów, przyrodników oraz nauczycieli nauczania początkowego na bezpłatną konferencję pn.

"ENERGIA TRADYCJI – TOŻSAMOŚĆ, PRZESTRZEŃ, ARTEFAKTY.
Dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska, a destynacje w edukacji regionalnej".

Konferencja odbędzie się w czwartek, 20. września 2018 r. w Kopalni Ignacy, ul. Ignacego Mościckiego 3 w Rybniku.

Program konferencji znajduje się TUTAJ.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Zgłoszenia przyjmuje: Aldona Urbanek, tel: 32 630 30 91 wew. 7005, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

media akademia po szychcie 02

Kolejny już miesiąc serdecznie zapraszamy na:

AKADEMIA PO SZYCHCIE 2018

Górnictwo w Drugiej Rzeczypospolitej

W stulecie odzyskania Niepodległości

logo Towarzystwa

fot. logo Towarzystwa

Maszyna wycigowa kopalni Saturn

fot. Maszyna wyciągowa kopalni Saturn

Referent: Anna Binek-Zajda, Muzeum Saturn w Czeladzi

Temat: Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe „Saturn” SA na orbicie imperiów słynnych lodzermenschów

Termin: 25 września br., godz. 17.00

Miejsce: Zabrze, sala konferencyjna Hostelu „Guido” przy ul. 3 Maja 93a

* Zdjęcia ze zbiorów Muzeum Saturn w Czeladzi.

Polska zobacz wiecej

Ruszyła kolejna, ogólnopolska akcja promocyjna skierowana zarówno do branży turystycznej, jak i osób prywatnych ,,Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny."

Specjalnie przygotowane oferty turystyczne w obniżonych o 50% cenach? Teraz to możliwe.

Organizatorami akcji jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna.

Dzięki niej każdy Polak może odkryć piękno naszego kraju w korzystnych cenach.

Sztolnia Reden

W dniach od 5 do 7 października 2018 roku zapraszamy do naszych obiektów i zachęcamy do skorzystania z 50% zniżki.

Obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego biorące udział w tegorocznej akcji to: Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze ul. Wolności 410.

KUP BILET  ↓↓

*Trasa Rodzinna

*Trasa Turystyczna

Trasa rodzinna sztolnia

Rezerwacja i sprzedaż biletów prowadzona będzie od dnia 19.09.2018 roku stacjonarnie na wszystkich naszych obiektach  i online.

Głównym założeniem akcji jest umożliwienie jak największej liczbie Polaków skorzystanie z atrakcji turystycznych w korzystnych cenach, jak również zachęcenie ich do częstszego podróżowania po Polsce.

Koplania Krlowa Luiza kombajn

Serdecznie zapraszamy!