GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

Projekt edukacyjny realizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra"

 

Puzzle obraz

Upływający czas skutecznie zaciera ślady tragicznych wydarzeń, zatem przypadająca na ten rok 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego jest dogodną okazją do przypomnienia społeczności lokalnej o trudnej drodze do wolności. Region śląsko-dąbrowski będący sercem przemysłowym kraju, był zarazem ważną areną starć i dramatów.
Problematyka stanu wojennego i jego konsekwencji w wymiarze lokalnym, jest mało spopularyzowana – przy okazji kolejnych rocznic przypominana jest najczęściej pacyfikacja kopalni „Wujek". Wkład regionu śląsko-dąbrowskiego w opór przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego był znaczący: ok. ¼ wszystkich strajkujących wtedy w Polsce zakładów znajdowała się w woj. katowickim. Tutaj strajki trwały najdłużej – jako ostatnia skapitulowała załoga kopalni „Piast" w Bieruniu – 28.12.1981 r. Skutki akcji pacyfikacyjnych w samym tylko górnictwie były tragiczne: zastrzelono 9 górników, 123 hospitalizowano, 3042 osoby wymagały doraźnej pomocy lekarskiej, 1064 zwolniono dyscyplinarnie z pracy, 134 objęto postępowaniem karnym. Region był terroryzowany: internowano 1911 osób, w tym blisko stu pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (najwięcej spośród wszystkich polskich uczelni). Mimo represji odnotowano tu szereg akcji sprzeciwu, struktury podziemne, nielegalne gazetki, akcje ulotkowe. Wielkie znaczenie miały spontaniczne akcje pomocy uwięzionym i ich rodzinom, a także wsparcie duchowe ze strony hierarchii i kapłanów kościoła katolickiego dla represjonowanych.
Dzisiaj niezwykle ważne jest przypomnienie i zachowanie w zbiorowej pamięci – osób, wydarzeń i miejsc związanych z lokalną historią oporu społecznego. Poczynając od Andrzeja Rozpłochowskiego, niegdysiejszego lidera regionalnej „Solidarności", najdłużej przetrzymywanego więźnia politycznego w regionie, a także innych nieznanych bohaterów podziemnej „Solidarności", którzy tworzyli swoistą „geografię oporu".

 

Przygotowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pogram ma przekazać wiedzę o wydarzeniach, pokazać losy ludzi, ich postawy, dylematy, rozterki oraz działania, które były wkładem w odzyskanie wolności.

 

Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie!

 

Na projekt „Puzzle stanu wojennego" złożą się:

 

1. Wystawa „Stan wojenny w regionie śląsko-dąbrowskim" - ekspozycja w salach Muzeum Górnictwa Węglowego (Zabrze, ul. 3 Maja 19) prezentowana w okresie: wrzesień-grudzień 2016 r.

 

2. Blok zajęć edukacyjnych dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych realizowanych w okresie wrzesień – listopad 2016 r. Uczniowie w trakcie dwóch godzin (9-11) będą uczestniczyć w prelekcji, warsztatach, spotkaniu ze świadkiem historii oraz zwiedzą wystawę pt. "Stan wojenny w regionie śląsko-dąbrowskim". Zajęcia są nieodpłatne i odbywać się będą w każdą środę od 05.10. do 23.11. 2016 roku.

 

Zgłoszenia przyjmuje Dział Edukacji Muzealnej tel. 32 630 30 91 wew. 4038 lub mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Każda z części bloku edukacyjnego koncentrować będzie uwagę uczestników na innym aspekcie życia w stanie wojennym na co wskazują tytuły poszczególnych spotkań:
• Śląski Grudzień 1981
• W kręgu represji
• W odruchu solidarności
• Bibuła
• W konspiracji
• Na emigracji
• Kultura niezależna
• Z opornikiem w klapie

 

3. Cztery konkursy dla młodzieży:

 

• Konkurs Festiwal Piosenki „Pieśni Bardów" – wojewódzki konkurs muzyczny dla młodzieży wszystkich typów szkół na wykonanie utworu z repertuaru bardów lat 80. XX w.

 

• Konkurs na mural – „Na murach żyła nadzieja".

 

• „Był taki czas..." – konkurs na małą formę sceniczną w formie: recytacji lub przedstawienia.

 

• „Miejsca i ludzie – okruchy z czasów zmagań i marzeń" – konkurs na prezentację multimedialną przedstawiającą wybrany aspekt z okresu stanu wojennego w regionie śląsko-dąbrowskim.

 

Termin zgłaszania prac w konkursie na prezentację multimedialną „Miejsca i ludzie – okruchy z czasów zmagań i marzeń" został przedłużony do dnia 30 listopada 2016 r. Pozostałe warunki konkursu bez zmian.

 

4. Pięć otwartych spotkań historycznych przeprowadzonych w ramach „Akademii po szychcie" (wrzesień-listopad 2016 r.) o następującej tematyce:
• Matka i syn. Pamięć o bohaterze stanu wojennego i staraniach jego matki
• Śląski grudzień 1981
• Biskupie Komitety Pomocy
• Twórczość internowanych z regionu śląsko-dąbrowskiego
• Opór i represje w stanie wojennym

 

5. Akcja ulotkowa na terenie miast aglomeracji śląskiej (grudzień 2016 r.).

 

Szczegółowych informacji na temat projektu „Puzzle stanu wojennego" udziela Dział Edukacji Muzealnej Muzeum Górnictwa Węglowego – tel. 32 630 30 91 w. 4038, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Projekt dofinansowany z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra"

 

logo

 

Partnerzy projektu:

• Zespół Szkół nr 3 im. rotm. W. Pileckiego w Zabrzu
• Porozumienie Katowickie 1980 – Stowarzyszenie na Rzecz Pamięci
• Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek" Poległych 16.12.1981
• Stowarzyszenie Pokolenie w Katowicach
• Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym
• Muzeum Techniki Wojskowej im. T. Widuchowskiego w Zabrzu
• Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ „Solidarność" Muzeów Zabrzańskich
• Zakład Karny Zabrze
• Teatr Nowy w Zabrzu

 

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons – uznanie autorstwa (CCBY 3.0 Polska) lub Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach (CCBY SA 3.0 Polska)

 

Zapraszamy na cykl spotkań "Akademia po szychcie" - Stan wojenny w regionie śląsko-dąbrowskim

 

Pobierz informator konkursowy oraz karty zgłoszeniowe

 

Uwaga! Zmiana terminu nadsyłania prac konkursowych!
Termin składania prac w konkursie na projekt muralu „Na murach żyła nadzieja" został przesunięty na 26 października 2016 r. Autorzy wskazanych przez jury konkursowe projektów wykonają mural na murze zakładu karnego w Zabrzu przy ul Janika w terminie wskazanym przez organizatorów.

 

- scenariusz wystawy (licencja CCBY SA 3.0 Polska)

 

- scenariusz lekcji (licencja CCBY 3.0 Polska)

 

- tekst ulotki (licencja CCBY 3.0 Polska)

 

 

Wyniki konkursów:

 

Protokół konkursu na mural – „Na murach żyła nadzieja"

 

Protokół konkursu „Był taki czas..." – konkurs na małą formę sceniczną w formie: recytacji lub przedstawienia

 

Protokół konkursu Festiwal Piosenki „Pieśni Bardów" – wojewódzki konkurs muzyczny dla młodzieży wszystkich typów szkół na wykonanie utworu z repertuaru bardów lat 80. XX w

 

Protokół konkursu „Miejsca i ludzie – okruchy z czasów zmagań i marzeń" – konkurs na prezentację multimedialną przedstawiającą wybrany aspekt z okresu stanu wojennego w regionie śląsko-dąbrowskim.

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4fortum 125.100 05TripPlatanTaxi WestPOT 2017 2ZPWiKSP logoSsportLelleklellek audi centrum gliwice 1ZPECDB loga sponsorow Obszar roboczy 1 kopia 19loga sponsorow Obszar roboczy 1 kopia 20loga sponsorow Obszar roboczy 1 kopia 22 PGG

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.