Amatorski

Publikacja pod tytułem: "Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim" jest propozycją zupełnie nowatorską na rynku wydawniczym. W chwili obecnej nie ma na tyle kompleksowego wydawnictwa na rynku, a liczba specjalistów zajmujących się na Śląsku omawianą tematyką jest bardzo ograniczona. Zainteresowanie wystawami malarstwa nieprofesjonalnego jest duże. Sukces odniosły ekspozycje naiwistów śląskich prezentowane poza granicami kraju.

Katalog jest efektem przeprowadzonych w ramach projektu badań oraz nawiązanych kontaktów z grupami plastycznymi. Projekt bez wątpienia wzmocnił pozycję muzeum na mapie kulturalnej regionu i Polski jako miejsca interesujących propozycji szczególnie w obszarze popularyzacji zjawiska twórczości samorodnej.