GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

Z okazji nadchodzącej Barbórki, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przygotowało 3 konkursy:

 

KONKURS Barbara Superbohaterka

Czas trwania: 26.11.2020 – 6.12.2020
Kategorie konkursowe: 

 • Kategoria dzieci do lat 7
 • Kategoria dzieci od lat 8

Regulamin konkursu "Św. Barbara Superbohaterka" dostępny TUTAJ.

Tło do pracy plastycznej można pobrać TUTAJ.

 

Warunkiem udziału w konkursie jest: 

 • posiadanie konta w serwisie Facebook, zweryfikowanego przez rodzica i/lub opiekuna prawnego.
 • przesłanie zdjęcia lub skanu pracy plastycznej dziecka za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w komentarzu pod postem konkursowym lub w prywatnej wiadomości na Fanpage Górnośląska Barbórka.
 • zaakceptowanie regulaminu i przesłanie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęcia lub skanu własnoręcznie podpisanego regulaminu konkursu.

Wyniki zostaną ogłoszone 8.12.2020 r.

Do wygrania artykuły plastyczne.

 

      KONKURS Barbórkowy sms
Czas trwania:26.11.2020 – 6.12.2020

Regulamin konkursu "Barbórkowy sms" dostępny jest TUTAJ,

Warunkiem udziału w konkursie jest:

 • posiadanie zweryfikowanego konta w serwisie Facebook.
 • przesłanie tekstu życzeń Barbórkowych (maksymalnie 140 znaków) za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,w komentarzu pod postem konkursowym lub w prywatnej wiadomości na Fanpage Górnośląska Barbórka
 • zaakceptowanie regulaminu i przesłanie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęcia lub skanu własnoręcznie podpisanego regulaminu konkursu.
 • w konkursie mogą brać udział indywidualne osoby fizyczne bez ograniczeń wiekowych.

Wyniki zostaną ogłoszone 8.12.2020 r.

Do wygrania zestawy piśmiennicze.

 

KONKURS Barbórkowe smaki

Czas trwania:27.11.2020 – 6.12.2020

Regulamin konkursu "Barbórkowe smaki" dostępny jest TUTAJ.

W konkursie przewidziane są trzy kategorie:

 • Międzypokoleniowy wypiek Barbórkowy – w tej kategorii oceniany będzie Barbórkowy wypiek międzypokoleniowy – wystąpienie w nadesłanym filmie różnych pokoleń, które podczas przygotowywania wypieku opowiedzą o historii i tradycji wypieku, a także umotywują wybór danego przepisu;
 • Tradycyjne Barbórkowe danie z historią – rolada czy golonko, a może coś jeszcze…? – w tej kategorii ocenie podlega tradycyjne danie z historią oraz jego związek z osobistą/rodzinną tradycją Barbórkową uczestnika konkursu;
 • Barbórka Vege – w tej kategorii oceniana będzie innowacyjność i relacja z tradycją.

Warunkiem udziału w konkursie jest:

 • posiadanie zweryfikowanego konta w serwisie Facebook.
 • przesłanie 1-minutowego filmu w wybranej kategorii, w formacie mp4 za pośrednictwem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w komentarzu pod postem konkursowym lub w prywatnej wiadomości na Fanpage Górnośląska Barbórka.
 • zaakceptowanie regulaminu i przesłanie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęcia lub skanu własnoręcznie podpisanego regulaminu konkursu.
 • w konkursie mogą brać udział indywidualne osoby fizyczne bez ograniczeń wiekowych.

Wyniki zostaną ogłoszone 8.12.2020 r.

Do wygrania artykuły gospodarstwa domowego i akcesoria.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

fb wience

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na kolejne warsztaty pn. " Warsztaty z wykonywania wieńców adwentowych” organizowane w ramach cyklu: Górnośląskie kolonie robotnicze i ich mieszkańcy – tradycje i obyczaje dawnych osiedli robotniczych.

 

Warsztaty internetowe – film instruktażowy do obejrzenia na naszej stronie internetowej od soboty 28.11.2020. Zapraszamy!

 

 

 

MGW.INFO

 

Drodzy Goście, 

 

W związku z wyjątkową sytuacją, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy kolejny  raz w tym roku, zgodnie z nowymi obostrzeniami, a przede wszystkim w trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo informuję, że działalność turystyczna i kulturalna Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozostanie zawieszona od 24.10 br. do odwołania.

 

Wszystkie zaplanowane na ten czas wydarzenia, eventy i rezerwacje zwiedzania zarówno Kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza zostają odwołane. 

 

W przypadku już opłaconych rezerwacji, przeniesienia zwiedzania na inny termin, lub zasad zwrotu kosztów, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny:
32 271 40 77. 

 

O wszystkich zmianach w funkcjonowaniu Muzeum będziemy Państwa informować na bieżąco. 

  

Bartłomiej Szewczyk 

Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu 

 

 

 

IMG 20201116 WA0012

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przybliża mieszkańcom regionu i nie tylko cenne dziedzictwo śląskiego górnictwa węgla kamiennego- zarówno o charakterze materialnym i niematerialnym. W oparciu o to dziedzictwo prowadzona jest szeroko zakrojona działalność naukowa, edukacyjna i popularyzatorska.

 

Wydanie katalogu poświęconego jednemu z obiektów, którym zarządza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest kontynuacją obranego kierunku promowania wspomnianego wcześniej dziedzictwa.

 

Próżno na kulturalnej mapie Polsk szukać drugiego takiego obiektu, który tak jak Sztolnia Królowa Luiza ukazuje szereg zmian i procesów, jakie zachodziły na Górnym Śląsku, w ciągu ostatnich stuleci.

 

Wydany katalog stanowi doskonałe źródło wiedzy o historii, procesie rewitalizacji obiektu o jego unikatach na skalę całego kraju, a nawet Europy. W sposób przystępny merytorycznie i wizualnie prezentuje dziedzictwo zgromadzone w ramach kompleksu Sztolni Królowa Luiza.

 

A co za tym idzie zachęca do pogłębiania wiedzy o historii, kulturze i tradycjach związanych z górnictwem węgla kamiennego. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że został on tak zaprojektowany i wydany, aby trafiał do odbiorców w każdej grupie wiekowej i różnych grup zawodowych.

 

Katalog dostępny tu -> Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu- podziemna podróż w czasie.

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,  
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” 

mkidn 01 cmyk 1

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na warsztaty pn. "Jesienne wieczory z historią rodzinną. Warsztaty z wykonywania obrazków jubileuszowych” organizowane w ramach cyklu: Górnośląskie kolonie robotnicze i ich mieszkańcy – tradycje i obyczaje dawnych osiedli robotniczych.

 

Warsztaty odbędą się w piątek, 23 października 2020 r. o godz. 10.00 w Hostelu Guido w Zabrzu, ul. 3 Maja 93a.

 

Jesienne

 

W ramach cyklu odbędą się jeszcze warsztaty:

 • sobota, 28.11.2020 godz. 16:00 – 19:00; Wieńce adwentowe zajęcia warsztatowe;
 • środa, 16.12.2020 godz. 10:00 – 13:00; Śląska betlyjka – warsztaty.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.

 

Zgłoszenia udziału w warsztatach prosimy wysyłać na adres email; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ilość miejsc ograniczona.

 

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logo

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.