GuidoSztolnia 1

logo1             logo-woj-lskie    Logo UE

 

Od kilku lat zadajemy pytanie o to, co się takiego stało, że kobiety z rodzin górniczych zostały wymazane z pamięci kulturowej. W 2022 roku wraz ze Stowarzyszeniem Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny, inicjatorem i ówczesnym organizatorem projektu, sformułowaliśmy pierwszy apel nawołujący kobiety do napisania własnych pamiętników. Argumentowaliśmy, że niewiele postaci kobiecych pochodzących z rodzin górniczych województwa śląskiego znajdziemy w literaturze współczesnej, zarówno tej polsko-, jak i śląskojęzycznej. Że brakuje ich opowieści w izbach tradycji, zbiorach lokalnych muzeów, archiwach.

 

Od tamtego pamiętnego momentu zmieniło się sporo. Zebraliśmy ponad 50 opowieści, nagraliśmy historie mówione zarówno w postaci materiałów dźwiękowych, jak i filmowych. Kobiety z rodzin górniczych i górniczki zaczęły się znów pojawiać na afiszach, w filmach, zbiorach, na wystawach. Uczestniczki projektu wystąpiły w „Dzień dobry TVN”, „Pytaniu na Śniadanie”, pisano o nich w „Wysokich Obcasach”, na łamach onet.pl, wp.pl, portalu Ślązag i innych mediów. Jesteśmy jednak pewni, że to jeszcze nie koniec, jeszcze sporo do zrobienia przed nami.

 

Dlatego ogłaszamy kolejną edycję konkursu na "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych województwa śląskiego".

 

pamietniki5 some1 m

 

Poszukujemy matek, córek, babć i sióstr, kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, i tych, które również pracowały zawodowo. Tych związanych z górnictwem postacią tam pracującego męża, ale i tych, które swoją pracę zawodową wykonują czy wykonywały właśnie w górnictwie i branżach okołogórniczych.

 

Opowiedzcie o swojej codzienności. O radościach i troskach, dumie i strachu, o najważniejszych wydarzeniach w życiu, o pracy domowej i pracy zawodowej. O strajkach, barbórkach, świętach, dniach trudnych. O tym, co dla Was w życiu jest ważne, ale i o tym, czego Wam brakuje. Prace mogą mieć formę opowieści zapisanych w postaci wydruku, odręcznego pisma lub pliku dźwiękowego.

 

Projekt Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych ma na celu stworzenie przestrzeni, w ramach której głosy kobiet staną się słyszalne: wybrzmią i zostaną wysłuchane. Stawia przed sobą zadanie krytycznego namysłu nad (nie)obecnością kobiet w (po)przemysłowej pamięci kulturowej regionu.

 

Informacje dodatkowe:

  • dla kogo? – mieszkanek województwa śląskiego pochodzących z rodzin górniczych i/lub zawodowo związanych z branżą górniczą
  • kiedy? – nabór trwa do 31 października 2025 roku
  • gdzie wysyłać prace? – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w temacie wiadomości należy wpisać „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”) lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Można także wysłać wspomnienia pocztą tradycyjną na adres: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ul. G. Agricoli 2, 41-800 Zabrze, z dopiskiem „Pamiętniki…”

Więcej o dotychczasowych edycjach: Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych.

 

Patroni medialni: Dzieje.pl, slazag.pl, pokladykultury.pl, nettg.pl, Radio Piekary, Śpiewak Śląski, Trybuna Górnicza, Wydawnictwo Gospodarcze, TV Zabrze

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego “Różnorodność Językowa” Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na wystawę fotografii Arkadiusza Goli z cyklu "Kopalnia", prezentowaną w Wieży Ciśnień przy ul. A. Zamoyskiego 2.

 

04dd793b d68a 446c abce eb8ba0343784

 

Na wystawie zaprezentowano dwadzieścia fotografii, które powstały w ramach cyklu "Kopalnia", w latach 1995-2012, w zakładach Ziemowit, Bielszowice, Wujek, Wieczorek i Wesoła.

 

2wystawa

 

Cały cykl "Kopalnia" autorstwa Arkadiusza Goli obejmuje 400 barwnych fotografii wykonanych w latach 1995-2018 w trzydziestu dwóch kopalniach węgla kamiennego znajdujących się na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Wchodzące w skład cyklu zdjęcia wykonano w następujących kopalniach: Anna, Bielszowic", Bobrek, Bogdanka, Bolesław Śmiały, Budryk, Centrum, Halemba, Ignacy, Jadwiga, Jankowice, Jas-Mos, Kazimierz-Juliusz, Knurów, Makoszowy, Marcel, Murcki, Mysłowice, Pniówek, Pokój, Polska-Wirek, Rydułtowy, Rydułtowy - Anna, Śląsk, Sośnica, Staszic, Szczygłowice, Wesoła, Wieczorek, Wujek, Zabrze-Bielszowice, Ziemowit.

 

4wystawa

 

Fotografie przedstawiają szeroką panoramę funkcjonowania współczesnej kopalni węgla. Ukazują różne miejsca zakładu górniczego – od podziemi kopalnianych po budynki i konstrukcje powierzchniowe.

 

Wystawa czynna jest od 29.04.2024 do 26.07.2024

 

 

Już 18 lipca zapraszamy do Zabrza na Piknik z okazji Dnia Bezpieczeństwa! W godzinach od 12:00 do 19:00  Park 12C, strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza oraz Park Techniki Wojskowej zamienią się w tętniące życiem centrum edukacji, zabawy i rodzinnego relaksu.

 

Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji:


 - zwiedzanie podziemi Sztolni Królowa Luiza ( bilety dostępne na www.podziemnaprzygoda.pl )
 - pokazy pierwszej pomocy
 - akademia bezpieczeństwa
 - prezentacja wozów bojowych
 - miasteczko ruchu drogowego
 - symulator zderzeń i dachowania
 - dmuchańce i atrakcje dla dzieci
 - strefa kryminalna
 - strefa małego strażaka i małego żołnierza
 - foodtrucki i strefa relaksu
 - DJ i dobra atmosfera!

 

W organizację wydarzenia zaangażowani są: Komenda Miejska Policji w Zabrzu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, Placówka Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej, Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Militarnego Mikołaja oraz Park Techniki Wojskowej.

 

To wyjątkowa okazja, by zobaczyć specjalistyczny sprzęt, porozmawiać z przedstawicielami służb i dowiedzieć się więcej o ich codziennej pracy.

 

 * 18 lipca 2025 (piątek)
 * w godzinach 12:00–19:00
 * Miejsce - Park 12C, Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza, Park Techniki Wojskowej – Zabrze

 

To doskonała okazja, by w rodzinnej atmosferze poznać kulisy pracy służb, nauczyć się zasad bezpieczeństwa i spędzić aktywnie dzień!

 

dzie bezpieczestwa 2

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu rozpoczęło udział w międzynarodowym projekcie DIGI CONTENT, dofinansowanym ze środków programu INTERREG Unii Europejskiej. W dniach 24-25 czerwca pracownicy Muzeum, Joanna Pierchała i Krzysztof Herner, uczestniczyli w spotkaniu rozpoczynającym projekt, które zorganizował lider projektu: Comunidade Intermunicipal da Região de Coimbra.

 

20250624 092112

 

W ramach projektu DIGI CONTENT wypracowane zostaną standardy digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego i sposoby ich wykorzystania np. do produkcji audio-wizualny (w tym do XR, VR) oraz do dalszej budowy kreatywnego ekosystemu, który w przypadku naszego Muzeum jest skupiony wokół dziedzictwa przemysłowego na Śląsku.

 

Projekt w liczbach:

  • Całkowity budżet: budżet w wysokości 1 670 365 EUR
  • Daty realizacji: 1 maja 2025 r. – 31 lipca 2029 r.
  • Konsorcjum składa się z 9 partnerów z Portugalii, Grecji, Litwy, Węgier, Polski, Irlandii i Macedonii Północnej.

Więcej informacji: https://www.interregeurope.eu/digi-content

 20250624 145614 m

 

Na spotkaniu inaugurującym w Portugalii i w gronie partnerów oraz ekspertów z branży przemysłów kreatywnych z różnych krajów, dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie digitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego. Dzięki jednemu z najbardziej zaawansowanych laboratoriów digitalizacji w Europie, którym dysponuje nasze Muzeum, kopalnie są skanowane laserowo, rejestrowane z powietrza za pomocą dronów, fotografowane i badane pod kątem dokumentacji historycznej w celu stworzenia jak najdokładniejszych artefaktów historycznych z danymi cyfrowymi. Efekty naszej pracy są z powodzeniem wykorzystywane przez przedstawicieli branży kreatywnej, a wypracowane przez nas standardy stanowią punkt wyjścia do ulepszania Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030 – Inteligentne Śląskie (wraz z UMWŚ, który jest również partnerem projektu).

 Zdjęcie WhatsApp 2025 06 24 o 23.35.56 8b29750f m

 

W ciągu tych dwóch intensywnych dni poznaliśmy wszystkich partnerów projektu oraz adresowane przez nich instrumenty polityki, ściśle związane z sektorem branży kulturalnej i kreatywnej. Wizyta w Portugalii była dla nas doskonałą okazją do prezentacji projektów realizowanych w Muzeum, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Była to również okazja do wymiany wiedzy i inspiracji do dalszych działań na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa przemysłowego w nowoczesnych formach, z uwzględnieniem wyzwań, również formalno-prawnych, jakie te ze sobą niosą. W ramach projektu, oprócz wielu działań wymiany doświadczeń i pracy wraz z UMWŚ nad wzmocnieniem wspomnianego powyżej instrumentu polityki lokalnej, będziemy również organizatorem finałowej konferencji DIGI CONTENT.

 logo social media m

#InterregEurope #DigiContent

CIMRL - Comunidade Intermunicipal da Região de Leiria
Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség
Regional Development Fund of RWG
Computer Technology Institute and Press “DIOPHANTUS” (CTI)
CREW
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Lietuvos inovacijų centras / Lithuanian Innovation Centre (LIC)
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Cláudia Pernencar, PhD
Gustavo Reis
Polytechnic of Leiria
Startup Leiria
Sound Particles
Centro de Interpretação da Batalha de Aljubarrota (CIBA)
Mosteiro da Batalha | Monastery of Batalha

 

 

 

Kopalnia Guido zaprasza na koncert KIWI – organizowany w ramach cyjklu MUzyka na Poziomie!

 

Pod pseudonimem KIWI kryje się Wiktoria Nazarian – krakowska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Mówi, że najpiękniejsze rzeczy powstają, kiedy zamknie się sam na sam z Abletonem. Uwielbia połączenie delikatnego wokalu z elektronicznym brzmieniem. Tworzy piosenki, które łapią za serce, a jej koncerty hipnotyzują. Do tej pory można było ją usłyszeć na żywo podczas licznych festiwali i wydarzeń muzycznych (FEST Festival, OFF Camera, Great September, Męskie Granie)!

 

KIWI slider GUIDO 4

 

Informacje dodatkowe:

Kiedy: piątek, 26.09.2025 r.
Czas trwania: 19:00 – ok. 20:30
Gdzie: poziom 320 m, Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 19, Zabrze
Zjazdy pod ziemię odbywają się w godzinach: 17:30 – 18:3
Bilet: 110zł

 
Miejsca stojące i siedzące nienumerowane.
Wstęp: +6
Ilość osób: maks. 335.


Na miejscu znajduje się w pełni wyposażony bar, gdzie można skosztować naszego lokalnego trunku GUIDO, zjeść czarny chleb ze smalcem oraz zamówić ciepły posiłek, kawę lub herbatę.


Zakup biletu jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu wydarzenia.

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokokslogo 100x100

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.