GuidoSztolnia 1

logo1logo-woj-lskieLogo UE z napisem 600x196

 

Kocia Szajka MGW

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na premierę książki pt. ,,Kocia Szajka i czarne złoto, autorstwa Agaty Romaniuk, z Wydawnictwa Agora dla dzieci. Premiera odbędzie się 9 listopada br. w zrewitalizowanym budynku Łaźni Łańcuszkowej, stanowiącej część strefy naziemnej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, w godzinach 16.00 – 17.30, przy ul. Wolności 408. Warto wspomnieć, że najnowsza przygoda kocich detektywów osadzona została w podziemiach Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

 

W dniu wydarzenia, w godzinach 14.00 – 18.00 zapraszamy wszystkich obecnych do skorzystania z dodatkowych atrakcji, takich jak:

- muzyczne warsztaty i zabawy ,,Kocia muzyka”,

- ,,Kocie warsztaty rękodzielnicze”

- warsztaty i animacje przygotowane we współpracy z naszymi partnerami Biblioteka Miejska w Zabrzu, schronisko Psitul, Komenda Miejska Policji w Zabrzu,

- gra terenowa, w strefie Carnall, w godzinach 14.00 – 16.00

- fotobudka Coccodrillo

 

 

44 1200x1200 800x600 ENG PL Obszar roboczy 1

9 listopada w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się Seminarium Green Gamingowe organizowane przez Centrum Badań Groznawczych Uniwersytetu Śląskiego, STRATEGIES i Muzeum Śląskie. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu reprezentowane będzie przez Piotra Budzisza, kierownika Ośrodka dokumentacji górniczej, który wystąpi w sobotnim panelu dyskusyjnym pn. „Regionalne inicjatywy w zakresie zielonej transformacji, gier i technologii”.

 

Podczas panelu Piotr Budzisz zaprezentuje działania Muzeum w zakresie digitalizacji przemysłowego dziedzictwa Śląska i rolę kultury i technologii przy wsparciu zrównoważonego rozwoju. Przedstawi także inicjatywy Muzeum w tworzeniu cyfrowych zasobów 3D, bazy dokumentacji oraz zastosowaniu tych treści w przemyśle kreatywnym za pomocą takich wydarzeń, jak GameJamy – na przykładzie wydarzenia pn. 14C GameJam organizowanego w podziemiach Kopalni Guido w sierpniu tego roku, czy współpraca z lokalnym gamedevem. Relację z wydarzenia znajdziesz w naszych mediach społecznościowych na FB Kopalni Guido. Zaprezentuje kluczową rolę zachowania dziedzictwa w dobie transformacji energetycznej i ewolucji regionu. Dyskusja będzie przeprowadzona w formie otwartej z udziałem publiczności. Panel poprowadzi dr hab. Michał Kłosiński, prof. UŚ, ekspert z Centrum Badań Groznawczych UŚ specjalizujący się w związkach między grami a kulturą przemysłową i transformacją ekologiczną.

 

Seminarium Green Gamingowe będzie dobrą okazją do rozmów o związkach między grami, zmianami klimatu i naszym dziedzictwem kulturowym, a także o zrównoważonej transformacji branży gier i o tym, jak gry mogą wspierać edukację klimatyczną. Wydarzenie będzie opierać się na wiedzy naukowców, liderów branży i kultury, którzy podzielą się wynikami badań, w jaki sposób media związane z grami zarówno przyczyniają się, jak i mogą łagodzić skutki kryzysu klimatycznego. W wydarzeniu wezmą udział eksperci z różnych dziedzin i krajów: lokalni edukatorzy, twórcy gier, naukowcy, lokalne muzea, biznes i instytucje. Odbędą się panele dyskusyjne i interaktywne warsztaty, a także będzie można dowiedzieć się więcej o ogólnoeuropejskim projekcie STRATEGIES: „A Sustainable Transition for Europe’s Game Industries”.

 

Więcej informacji dot. zapisów oraz harmonogram seminarium można znaleźć na stronie poświęconej seminarium.

 

Seminarium Green Gamingowe odbywa się w ramach Tygodnia Gier, podczas którego planowane są liczne seminaria groznawcze poświęcone kwestiom klimatu, transformacji i grom jako narzędziom zmiany społecznej, a także ogólnopolski kongres nieistniejącej oficjalnie dyscypliny groznawstwa. Wydarzenie odbywa się w dniach od 4 do 10 listopada, a udział w nim jest bezpłatny. Inicjatywa towarzyszy obchodom 50 Tygodni w Mieście Nauki w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Pełen program Tygodnia Gier można znaleźć na stronie programowej.

 

 

LOGO 1 ERIH Wheel rightOd wczoraj trwa 20. Konferencja Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH, Szlaku Kulturowego Rady Europy. Tematem konferencji jest „Zrównoważony rozwój środowiska – jak przejść od sloganu do działania”, a wykłady i warsztaty poświęcone są wyzwaniom stojącym przed obiektami postindustrialnymi działającymi w dziedzinie kultury i turystyki w zakresie ich wkładu w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Konferencja odbywa się w dniach od 23  25 października 2024 w Łodzi.

 

Industrializacja jest jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za kryzys klimatyczny. Dlatego też podczas trzydniowego wydarzenia blisko 100 uczestników z kilku krajów europejskich stara się znaleźć odpowiedzi na szereg pytań, takich jak:

  • Jak główne koncepcje zrównoważonego rozwoju można podzielić na możliwe rozwiązania lokalne lub regionalne?
  • Co mogą osiągnąć obiekty dziedzictwa przemysłowego dzięki często ograniczonym personelowi i środkom?
  • Jak odwiedzający, pracownicy i partnerzy mogą być zaangażowani w proces zmian?

1729765870652 m   1729765870689 m 

Fot. Łucja Zawadzka, dyrektorka ds. rozwoju Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podczas prezentacji projektu rewitalizacji Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, projektu realizowanego na niespotykaną dotychczas skalę w Europie

 

Podczas zwołanego przy okazji Konferencji Walnego Zgromadzenia Członków ERIH powołany został nowy Zarząd ERIH. Członkiem Zarządu wybrana została Łucja Zawadzka, dyrektorka ds. rozwoju Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


DSC 2865 mŁucja Zawadzka z tematyką zachowania obiektów poprzemysłowych związana od pierwszych zabrzańskich projektów dotyczących rewitalizacji Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Od początku współtworzy to przedsięwzięcie, na które składa się kilkadziesiąt zrealizowanych różnych projektów współfinansowanych ze źródeł krajowych i zagranicznych, prowadzonych od lat na niespotykaną w Europie skalę. Specjalizuje się w tematyce rewitalizacji obiektów zabytkowych oraz nadawaniu im nowych funkcji. Obecnie koordynuje działalność Muzeum związaną z ochroną i promocją niematerialnych aspektów dziedzictwa górniczego.


Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) współtworzy ponad 2.300 obiektów poprzemysłowych z 28 krajów europejskich, a samo stowarzyszenie liczy ponad 400 członków. Dwa zabrzańskie obiekty: Kompleks Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido są Punktami Kotwicznymi na Szlaku ERIH, co potwierdza ich szczególne znaczenie kulturowe w historii przemysłowej Europy. Spośród 100 Punktów Kotwicznych, 12 znajduje się w Polsce, w tym aż 2 w Zabrzu.


Kompleks Sztolnia Królowa Luiza to zespół obiektów turystycznych obejmujący zachowaną część Kopalni Królowa Luiza i zabrzański odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej budowli hydrotechnicznej w Europie, natomiast Kopalnia Guido to oryginalne wyrobiska górnicze i najgłębiej położona tego typu trasa turystyczna w Europie, na którą zjedziesz szolą.

Sztolnia fot.T.Kiełkowski    Kopalnia Guido fot.T.Kiełkowski 1    

Fot. Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna (L) i Kopalni Guido (P)

 

 

Nagroda 4Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostało wprost obsypane nagrodami podczas Gali 10. edycji The EUROPEAN CULTURAL TOURISM NETWORK Awards w Dublinie w Irlandii. Projekt o nazwie  „A transient legacy - digitalization of the Silesian regional mining heritage” otrzymał drugą nagrodę w kategorii Transnational Thematic Tourism Products, on Culture and Heritage (Międzynarodowe tematyczne produkty turystyczne, związane z kulturą i dziedzictwem). Projekt ten zdobył również główną nagrodę publiczności! 

 

Konkurs był organizowany przez THE EUROPEAN CULTURAL TOURISM NETWORK (ECTN) (Europejska Sieć Turystyki Kulturowej) we współpracy ze stowarzyszeniem Europa Nostra, Europejską Komisją Turystyki i NECSTouR(Sieć Europejskich Regionów na rzecz Konkurencyjnej i Zrównoważonej Turystyki), w ramach „Europejskiej Stolicy Inteligentnej Turystyki Dublin 2024”.

 

ECTN - Europejska Sieć Turystyki Kulturowej, za swój główny cel działania stawia sobie rozwój i promocję turystyki kulturowej. Jej działalność opiera się o wymianę doświadczeń i dobrych praktyk wśród instytucji z różnych regionów Europy, działających w tym obszarze. Tematem przewodnim organizowanego w 2024v roku konkursu była „Europejska współpraca na rzecz inteligentnych i zrównoważonych destynacji turystyki kulturalnej”. Nagrody ECTN zwiększają rozpoznawalność europejskich destynacji turystyki kulturowej, tworzą platformę do dzielenia się doświadczeniem i wiedzą oraz promują nawiązywanie kontaktów między destynacjami.

 

Ceremonia wręczenia nagród ECTN odbyła się na Zamku Dublińskim w Irlandii 24 października 2024 r. podczas 17. konferencji ECTN, dedykowanej najnowszym trendom w obszarze kultury, dziedzictwa, inteligentnej i zrównoważonej turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu reprezentowali: Joanna Pierchała oraz Piotr Budzisz, którzy odebrali te zaszczytne nagrody.

 

Nagroda 1  Nagroda 2

 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane głosy!

 

 

Horror Party w podziemiach Kopalni Guido to impreza, która urosła już do rangi kultowej i zdecydowanie najbardziej wyczekiwanej! Jak co roku przygotowaliśmy dla Was coś szalonego!

wydarzenie cena regularna

 

Tym razem zapraszamy do podziemnego CYRKU. Cyrku pełnego grozy... Na co dzień ukryty 320 metrów pod ziemią skrywa niejedną, straszną tajemnicę. Cyrkowe zwierzęta przemierzają podziemne wyrobiska wolne, dzikie i głodne! Klaun, zombie i kobieta z brodą nie mogą się Was już doczekać, a Tych z Was, którzy mają się za odważnych, zachęcamy do gabinetu osobliwości... Stroje? Jak zawsze mile widziane!

 

Gwarantujemy:

  • dobrą zabawę,
  • obecność na scenie niezawodnego DJ i Wasze ulubione karaoke,
  • akrobatyczne pokazy na nadszybiu,
  • powitalny drink,
  • występ niezawodnego Lufcika na korbkę,
  • fotobudkę 360,
  • menu przygotowane z myślą o Was w temacie imprezy,
  • malowanie twarzy (ograniczona ilość miejsc! Kto pierwszy ten lepszy!),
  • relacje foto do 24 godzin po imprezie na naszym profilu na fb, jeśli uda nam się wyjechać

 

Ważne informacje:

  • Zjazdy od godziny 19:00, start imprezy o godzinie 20:00, bawimy się do 3:00 NOWEGO CZASU!
  • Strefa gastronomiczna to kilka punktów obsługi i w pełni wyposażony najniżej położony pub w Europie.
  • Wybierasz się do nas z innej miejscowości? Spokojnie! Zarezerwuj sobie nocleg w naszym HOSTELU pod numerem 32 37 50 495.

 

Regulamin wydarzenia

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokokslogo 100x100

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.