GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 
Tak! Mamy to!!
 
nagroda 2nagroda 1
 
Mamy przyjemność ogłosić, że nasza zrewitalizowana Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego 2, nagrodzona została tytułem ,,Budowy Roku 2021” (nagroda I stopnia), w kategorii Obiekty przebudowane i rewitalizowane o wartości do 23 mln zł. 
 
Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji wieża ciśnień odzyskała dawny blask, z korzyścią dla najbliższego sąsiedztwa i regionu! Na nowo określono funkcję obiektu, przeznaczając wieżę na cele usługowe społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne. Obecnie budynek wieży ciśnień jest jedną z ważniejszych wizytówek miasta.
 
👉 Ciekawostka! Wzniesiona w latach 1907 – 1909 wieża, mierzy 46 metrów i jest zakończona ośmioboczną kopułą wysokości 10 m, opartą na środkowym trzonie z klatką schodową i ośmiu podporach murowanych.
 
W tym miejscu warto przypomnieć, że wielkie otwarcie Wieży Ciśnień już 7 października br.!!

 

Muzyka ogni sztucznych 

 

 PandereckiYT

Kwintet I Virtuosi Italiani, wirtuoz fletu prostego Maurice Steger, Symfonia szkła Philippa Marguerre’a oraz Sinfonia Varsovia i Haendel Laser Show to muzyczne fajerwerki dziesiątej, jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu. 

 

Fajerwerki hucznie uświetnią nie tylko dziesięciolecie festiwalu, ale również zbiegający się z nim jubileusz 100 lat nadania praw miejskich Zabrzu. Hucznie jedynie w przenośni, bo zaplanowany z wielkim rozmachem na czwartek 29 września o godz. 18. 30 plenerowy koncert w malowniczej niecce Sztolni Królowa Luiza Muzyka Ogni Sztucznych nie będzie straszyć ludzi i zwierząt głośnymi wybuchami klasycznych fajerwerków, lecz cieszyć uszy przepięknymi kompozycjami Georga Friedricha Haendla, zaś oczy zjawiskowym, zsynchronizowanym z muzyką pokazem laserowo-pirotechnicznym. Koncert stanowić będzie niejako preludium do rozpoczynających się już 1 października obchodów rocznicowego święta miasta. Prawdziwymi muzycznymi fajerwerkami będą brzmienia wystrzeliwane z ponaddźwiękową wręcz prędkością przez zjawiskowego i ekscentrycznego wirtuoza fletu prostego Maurice’a Stegera. Ten ekscentryczny „rockman” baroku zbuduje muzyczny most od Vivaldiego do Pendereckiego, wykonując z przyjaciółmi arcyciekawy ezoteryczny utwór Patrona Festiwalu, Muzyka na trzy flety proste, marimbę, perkusję i smyczki oraz Sinfoniettę no. 2 w premierowej wersji na flet prosty i smyczki. Artyście towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod batutą dyrektora Festiwalu Jurka Dybała, która na finał koncertu i festiwalu wykona prawdziwe przeboje muzyki klasycznej Muzykę ogni sztucznych oraz Muzykę na wodzie. 

 

Prezentacja nietypowych instrumentów jest już festiwalową tradycją. Bohaterką tegorocznej edycji będzie harmonika szklana – verrofon w zestawieniu z violą da gamba. Na ten instrument, czasami błędnie kojarzony jedynie ze sztuką ulicznych grajków, pisali utwory wzięci kompozytorzy, w tym Wolfgang Amadeusz Mozart. Philipp Marguerre to najwybitniejszy wirtuoz tego instrumentu, zapraszany do współpracy między innymi przez Operę Wiedeńską. Przenikliwe, wibrujące dźwięki tego instrumentu (od których, wedle legendy dochodziło do omdleń podczas wystawień opery Belliniego) wypełnią Komorę Kompresorów Kopalni Guido we wtorek, 27 września o godz. 19.00. 

 

Koncert inauguracyjny Festiwalu odbędzie się już sobotę 24 września o godz. 19.00. Muzyka ze słonecznej Italii, w wykonaniu znakomitego zespołu zespołu I Virtuosi Italiani z Werony pod kierownictwem Alberto Martiniego wypełni wnętrza strefy K8 kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią. Wybitni włoscy kameraliści zaprezentują przegląd twórczości włoskich kompozytorów (w programie m.in. utwory kontrowersyjnego Giovanniego Sollimy czy też Nino Roty, twórcy muzyki do La strada Felliniego) oraz blisko związany z historią festiwalu kwintet Kartki z nienapisanego dziennika autorstwa jego Patrona. 

 Penderecki 2022

 

Profesor Penderecki, za pierwsze stypendium zdobyte w 1959 roku, wybrał się w edukacyjno-artystyczną podróż do Włoch. Choć, jak sam wspominał od strony merytorycznej wyjazd nie spełnił jego oczekiwań to „warto było zobaczyć radosną słoneczną Italię”. Podążając jego tropem zapraszam na radosną, włoską inaugurację oraz artystyczne fajerwerki pozostałych wydarzeń jubileuszowej, dziesiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu – mówi Dyrektor Festiwalu Jurek Dybał.

 

Bilety dostępne na - https://podziemnaprzygoda.pl/shop?type=EVENT 

oraz na portalu GOING

 

 

 

 

IV edycja Budetu Obywatelskiego

 

O północy rozpoczęło się głosowanie w ramach IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy regionu mogą w nim wziąć udział do 12 września 2022 r.

W tegorocznej edycji , znalazł się również projekt związany z działalnością Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - Zadanie w podregionie 5. Podregion obejmujący miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze
NR Zadania MBO-0018/P5/22 EKOzakątek
***
Zadanie obejmuje stworzenie ogrodu edukacyjno-ekologicznego pn. EKOzakątek na terenie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, w formie tzw. ogrodu wertykalnego i przeprowadzenie związanego z nim cyklu bezpłatnych, rodzinnych eko-warsztatów latem 2023 roku. 👨‍👩‍👧‍👦🌿

***

Głosowanie odbywa się elektronicznie, za pomocą aplikacji, dostępnej na stronie bo.slaskie.pl.Swój głos możecie oddać również jednym z naszym obiektów, gdzie znajduje się mobilny punkt - budynek Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu (ul. Wolności 408).

 

Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa, którzy mogą wybierać spośród 105 zadań dopuszczonych do głosowania.

W ramach głosowania każdy mieszkaniec województwa śląskiego przyznaje 6 punktów – 3 dla zadań zgłoszonych w puli EKO oraz 3 dla zadań zgłoszonych w pulach REGIO. Głosować można tylko jeden raz – podczas jednej sesji logowania należy przyznać wszystkie punkty. Dodatkowo przypominamy, że od głosującego zależy, czy odda 3 punkty na jedno zadanie, czy podzieli je na dwa lub trzy zadania.

Podczas głosowania należy podać swoje dane osobowe Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj.

 

Poniżej 4 proste kroki, które należy wykonać, by zagłosować w panelu dostępnym na stronie bo.slaskie.pl:

 

KROK 1 – wybierz zadania, przydzielając im odpowiednią liczbę punktów (od 1 do 3 punktów na zadania w puli EKO oraz od 1 do 3 punktów na zadania z puli REGIO z dowolnych 7 podregionów). Jeżeli zmieniłeś zdanie i chcesz inaczej przyznać głosy - kliknij ponownie w zaznaczoną punktację. Możesz też kliknąć ANULUJ WYBÓR na dole strony - wówczas zostaną usunięte wszystkie zaznaczenia. Uwaga - punkty przyznajemy podczas jednej sesji dla zadań w puli EKO i REGIO.

 

KROK 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (numer telefonu, imię i nazwisko, numer PESEL, imię matki).

 

KROK 3 – potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ.

 

KROK 4 – zatwierdź oddawane punkty, wpisując kod, który otrzymasz smsem na wskazany numer telefonu, a następnie kliknij ZATWIERDŹ.

 

Po zatwierdzeniu nie będzie możliwości zmiany decyzji lub ponownego głosowania.

Jeżeli napotkasz na problemy podczas głosowania, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ważne! Zgodnie z Regulaminem Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego o wyborze zadań do realizacji decydują mieszkańcy województwa w drodze głosowania. Realizowane będą zadania wybrane przez mieszkańców, czyli takie, na które oddany będzie co najmniej jeden głos. Wyniki głosowania poznamy jeszcze we wrześniu!

 

 

NABOR 2022 Obszar roboczy 1

NABOR 2022 Obszar roboczy 1 kopia

Kwestionariusz osobowy do pobrania TU  

 

 

slider G i SZ

 

Tegoroczny motyw przewodni brzmi ,,Po szychcie. Czas na fajrant!"
Zatem...
 
XIII edycję INDUSTRIADY spędź z nami w strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza i nie tylko 😉 !

A jak? Oczywiście z przytupem! Na największej, w mieście potańcówce jak za dawnych lat!
 
Wybierając się całą rodziną na niezapomnianą wycieczkę zakładową - Panie szofer gazu! Wycieczkę w czasie której poznasz niejedną tajemnice miasta Zabrze!
 
Odkrywając magię podziemi Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido w Zabrzu*
 
 
Do wyboru aż trzy opcje zwiedzania:
 
- Idymy na spływ - gdzie popłyniecie najdłuższym, podziemnym spływem w Europie!
 
- Na placu - nasze Podziemne Królestwo Maszyn na ten jeden, wyjątkowy dzień zamieni się w miejsce, gdzie królować będą śląskie gry i zabawy sprzed lat.
 
- Fajrant po szychcie - na początek podejrzymy trochę pracę górnika, wprawimy w ruch kombajny i przewieziemy Was podwieszaną kolejką, żeby na koniec móc się udać na prawdziwy fajrant do najniżej położonego pubu w całej Europie, aż 320 metrów pod ziemią!
 
* rezerwacja zwiedzania na trasy na www.podziemnaprzygoda.pl
 
Oddaj się sportowym emocjom na śląskim szpilu i słodkiemu nic nie robieniu na zorganizowanym przez nas pikniku, wybierz się na całodniowe warsztaty przygotowane z myślą o najmłodszych i tych nieco starszych 😉

Cała moc atrakcji i super zabawa gwarantowane!!
 
Do zobaczenia 3 września!
 
Zaprasza Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
 
 
 
 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoTramwaje ŚląskieppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logoDB eps Przekonwertowanywpiiblogo rslogoObszar roboczy 1 100

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.