Nazwa zadania: Zabrze, dwie płaskodenne łodzie z Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu (druga połowa XIX w.): przeprowadzenie prac konserwatorskich łodzi znalezionych w sztolni – etap V
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzymało dofinansowanie pochodzące z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków oraz ze środków pochodzących z budżetu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na kolejny etap konserwacji drewnianych, płaskodennych łodzi wydobytych z Głównej kluczowej Sztolni Dziedzicznej
Dwie łodzie płaskodenne z II poł. XIXw. Zostały odnalezione w mijance głównego chodnika Sztolni podczas prac udrożnieniowych. Obie wykonane są z desek z drewna daglezjii, mają zbieżne zakończenie, dziób w kształcie trapezu i pawężną rufę. Zaopatrzone są w metalowe kółka w obręczach w części dziobowej i rufowej, służące do przeciągania i cumowania.
Łodzie przebywały, w pokładach mułu, w atmosferze beztlenowej. W momencie ich odnalezienia i kontaktu z powietrzem atmosferycznym zostały narażone na przyspieszenie tych procesów degradacji. Stan zachowania obiektów w momencie odkrycia był zły. Po doraźnym zabezpieczeniu w zbiorniku z wodą rozpoczęto w 2019 ich kompleksową, specjalistyczną konserwację przy wsparciu środków pochodzących z budżetu Ślaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Obiekty zostały rozłożone, oddzielono elementy metalowe od drewnianych .Obecnie trwa przedostatni etap prac: proces usuwania szkodliwych substancji oraz nasycania drewna w roztworze poliglikolu i konserwacji metalu po rozdzieleniu elementów drewnianych i metalowych oraz przygotowania do ponownego złożenia zabytków.
Łodzie sztolniowe to jedne z najcenniejszych eksponatów związane ze Sztolnią. Są unikatem w skali kraju. Docelowo mają być prezentowane w Muzeum i udostępnione zwiedzającym. Miejsce ekspozycji zostanie wybrane po zakończeniu prac konserwatorskich (planowane w 2025 roku), gdy będzie możliwe określenie warunków klimatycznych ekspozycji właściwych dla tych wrażliwych obiektów.
23 i 24 listopada podziemia Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu zwiedzisz aż o połowę taniej! Nie czekaj! Wejdź na www.podziemnaprzygoda.pl i kup bilet już dziś.
Uwaga! Tego jeszcze nie było!
Happy Hours w podziemiach Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido w Zabrzu.
Niekończące się pokłady emocji, tajemniczy poziom 320, potęga górniczych maszyn, ponad dwustuletnie historie i górnicze kolejki, a do tego najdłuższy w Europie podziemny spływ sztolnią.
Zapraszamy do skorzystania z naszej wyjątkowej oferty.
Wejdź na stronę www.podziemnaprzygoda.pl, wybierz trasę i kup bilet oznaczony promocją, w super cenie, aż do 25 zł. taniej!
W akcji promocyjnej biorą udział następujące trasy:
Promocja dotyczy biletów zakupionych na zwiedzanie od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni świątecznych, w godzinach od 14:00 do 16:00.
***
W ramach akcji turyści mogą zwiedzać wspomniane trasy w obniżonych cenach:
ZAPRASZAMY!
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie pn. „BARBÓRKA – KOPALNIA WRAŻEŃ”.
Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie pracy plastycznej, wykonanej dowolną techniką, która w sposób czytelny kreuje pozytywne zachowania, naśladowania i respektowania niematerialnego dziedzictwa, związanego z zachowaniem tradycji święta Barbórki na Górnym Śląsku.
Wykonane prace należy dostarczyć drogą pocztową lub osobiście na adres: Sztolnia Królowa Luiza, ul. Mochnackiego 12, 41-800 Zabrze, z dopiskiem „Konkurs Barbórkowy”.
Każda praca powinna być opisana, zgodnie z metryczką, której wzór znajduje się na ostatniej stronie INFORMATORA KONKURSOWEGO.
REGULAMIN KONKURSU BARBÓRKOWEGO
Termin nadsyłania prac: do 30 listopada 2024 r.
Ogłoszenie wyników konkursu: 4. grudnia 2024 r.
Wszelkich informacji na temat konkursu można uzyskać w Zespole Edukacji Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, tel. 32 630 30 91 wew. 7005, 4047, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zapraszamy do udziału w 4. edycji BarbórkoweLOVE, jedynego takiego jarmarku w Polsce, który odbędzie się w dniach 29 listopada – 1 grudnia 2024 w niesamowitej, postindustrialnej przestrzeni Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu!
Co dla Was przygotowaliśmy:
Poniżej godzinowy harmonogram BarbórkoweLOVE:
piątek, 29 listopada 2024:
16:00 – rozpoczęcie Jarmarku
17:15 – koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
17:45 – koncert Baranovski
19:00 – koncert zespołu Afromental
20:15 – koncert zespołu Enej
sobota, 30 listopada 2024:
12:00 – rozpoczęcie Jarmarku
12:00-18:00 – Rzeźbienie w lodzie na żywo
18:15 – koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
18:45 – koncert Natalii Nykiel
20:00 – koncert Margaret
niedziela, 1 grudnia 2024:
12:00 – rozpoczęcie Jarmarku
18:15 – koncert Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
18:45 – koncert zespołu Baciary
20:00 – koncert zespołu Big Cyc
WSTĘP WOLNY!
Zaobserwujcie nasze wydarzenie na Facebooku i bądźcie na bieżąco!
***
Projekt jest współfinansowany ze środków darowizny otrzymanej od Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej.
Warsztaty gry na trąbce i kajonie we współpracy z Katowice Miasto Ogrodów.
Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.