GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 
barborka mgw 24 11 2023 r kazmierczak 86
 
Już po raz drugi, 24 listopada br. w gliwickiej Arenie mieliśmy okazję świętować Ogólnopolskie Barbórkowe Spotkanie Gwarków.🖤💚
 
Podobnie jak w roku ubiegłym Wielkie obchody rozpoczęto tradycyjnym orszakiem z Lis Majorem na czele. Orszak ruszył spod budynku Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach w kierunku Areny.
 
Obecność kilkuset Gwarków, którzy do Gliwic zjechali się z całej Polski i nie tylko, cały czas świadczy o olbrzymim przywiązaniu do górniczych tradycji barbórkowych i chęci ich kultywowania.
 
Całe wydarzenie mogło się odbyć dzięki współpracy NSZZ Solidarność, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Politechnika Śląska w Gliwicach.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
 
***
W tym miejscu chcielibyśmy również wspomnieć o tych, których pomoc przy organizacji Spotkania była nieoceniona i podziękować naszym sponsorom:
 
barborka mgw 24 11 2023 r kazmierczak 11
barborka mgw 24 11 2023 r kazmierczak 14
barborka mgw 24 11 2023 r kazmierczak 30
barborka mgw 24 11 2023 r kazmierczak 118
barborka mgw 24 11 2023 r kazmierczak 142
 
 
 
Dziś w budynku Łaźni Łańcuszkowej, w strefie Carnall Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, miała miejsce uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne roku 2022.
 
W imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego nagrody wręczyła Alina Nowak - radna Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Urszula Koszutska - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa  Śląskiego i Alina Bednarz- Radna Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Marek Bieniek.
 
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie GRATULUJEMY! 
 
Jedno z wyróżnień przyznanych w kategorii  DOKONANIA Z  ZAKRESU KONSERWACJI, trafiło do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za przedsięwzięcie Budynek dawnego starostwa powiatowego przy ul 3 – go Maja 19 w Zabrzu – remont konserwatorski obiektu w ramach projektu ,,Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”.
 
 
 
 
To kolejny wyraz uznania dla naszych starań wkładanych w ochronę i kultywowanie tożsamości kulturowej Śląska. Dziękujemy!
 
 

 

20231122 100529 

Chwalimy się!
 
Co stanowi o wyjątkowym charakterze Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu? 
Przede wszystkim unikatowe w skali całej Europy, wielokrotnie nagradzane, kilometry podziemnych tras turystycznych. A także zrewitalizowane przez nas budynki i przestrzenie na powierzchni, które dziś stały się miejscem organizacji wystaw, koncertów, eventów i innych, spektakularnych wydarzeń kulturalnych.
 
Co jednak jest największym atutem Muzeum?
Ludzie! Pełni pasji pracownicy, wkładający nie tylko ogrom wiedzy i doświadczenia, ale i serce w każde powierzone im zadanie! Dostrzegamy to nie tylko my. ☺️☺️
 
Jest nam niezmiernie miło przekazać, że już po raz kolejny tytuł Inżyniera Roku powędrował do pracowników Muzeum.
W tym roku, w kategorii ,,Obiekty kubaturowe i inne inżynierskie", doceniono pracę mgr inż. Bogdana Wydmańskiego i mgr inż. Kamila Kalisza!
Gratulujemy chłopaki‼️
 

 

 

Już po raz kolejny Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu rozsyła magiczne listy i zawiadamia swoich uczniów o rozpoczęciu kolejnego semestru w Zimowej Szkole Magii. Tym razem będziemy się spotykać w dniach 15.01 - 25.02.2024. 

 

Wiecej szczegółów wkrótce!

Rezerwacja zwiedzania - bilety w sprzedaży od poniedziałku 27 listopada na www.podziemnaprzygoda.pl

lub telefonicznie 32 271 40 77 lub 728 406 128

 

 

msza barborka 2023 1

 

Kopalnia Guido zaprasza na uroczystą Mszę Świętą ku czci Świętej Barbary, w intencji wszystkich Górników i pracowników Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

 

Msza święta z udziałem orkiestry górniczej zostanie odprawiona 170 metrów pod ziemią w Kaplicy Św. Barbary w Kopalni Guido.

 

Z uwagi na uroczysty charakter Mszy, zachęcamy osoby posiadające mundur górniczy do założenia stroju galowego.

 

Kiedy: 3 grudnia 2023 r.

Godz. 10.00

Gdzie: Kaplica św. Barbary, poziom 170 Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93, Zabrze

Zjazd na poziom 170 przed mszą św. – od godz. 09.30.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, konieczna wcześniejsza rezerwacja pod nr. tel. 32 271 40 77 lub 728 406 128

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05 Platan PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconeWWW 1

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.