Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na cykl spotkań 100-lecie Powstań Śląskich 1919-1920-1921 O powstaniach śląskich z byłej siedziby sztabu Grupy Operacyjnej "Wschód". Tematami spotkań będą:

• "Trzy powstania śląskie" - Michał Cieślak - poniedziałek, 30 września godz. 11.00;
  • "Znaczenie górnictwa w okresie powstań śląskich i dla podziału obszaru plebiscytowego" - dr Zenon Szmidtke - poniedziałek, 28 października godz. 11.00;
  • "Symbolika powstańcza i towarzysząca jej niekiedy symbolika górnicza" - dr Wojciech Moś - czwartek, 28 listopada godz. 11.00.

Plakat 100 lecia powsta

Spotkania odbędą się w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach, ul. E. Kokota 170.

Jest to cykl prelekcji skierowanych głównie do młodzieży szkolnej, organizowanych przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.  Prelekcji wrześniowej będzie towarzyszyć zwiedzanie bielszowickich obiektów związanych z powstaniami śląskimi poprowadzone przez członków Szkolnego Koła Miłośników Bielszowic im. Ks. Józefa Niedzieli przy Szkole Podstawowej nr 13 w Rudzie Śląskiej, październikowej – multimedialna prezentacja wystawy katowickiego oddziału IPN pt. „Robert Oszek (1896–1938) – żołnierz Niepodległej”,  listopadowej – przedstawienie teatralne pt. „Bielszowickie drogi do niepodległości” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 w Rudzie Śląskiej.