GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

logotypy wieża właściwe

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020
Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych
Poddziałanie: 10.3.1. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – ZIT

 

Termin realizacji: 2018-03-12 – 2023-08-31
Wartość projektu: 36 871 815,13 zł
Wartość dofinansowania: 25 449 584,08 zł

 

Celem projektu była kompleksowa rewitalizacja obszarów wskazanych w LPROM Miasta Zabrze 2016-2023, poprzez adaptację wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego i jej przeznaczenie na cele społeczne, edukacyjne, naukowe i kulturalne. Wieża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektury poprzemysłowej miasta.

Projekt obejmował prace budowlano-instalacyjne, zagospodarowanie terenu, zakup wyposażenia, wykonanie edukacyjno-naukowej wystawy pn. CARBONEUM.

Budynek i jego otoczenie zostały zagospodarowane i przywrócone lokalnej społeczności. W oparciu o infrastrukturę wieży realizowane są działania skierowane do różnych grup odbiorców – od dzieci, przez osoby aktywne zawodowo po osoby starsze. W efekcie projektu powstała przestrzeń służąca szeroko pojętemu rozwojowi społeczno-gospodarczemu miasta i jego mieszkańców.

 

Wykonane prace:

Od 24.08.2018 realizowane były prace związane z remontem budynku. Wykonawcą robót było konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. oraz AZI-BUD Spółka z o.o. Roboty, które zakończono w czerwcu 2021,obejmowały: prace budowlane, termomodernizację, roboty instalacyjne, wykonanie zagospodarowania terenu wokół budynku wieży. 

W czerwcu 2020 podpisano umowę na zaprojektowanie i wykonanie wystawy interaktywnej CARBONEUM. Wykonawcą wystawy była firma Adventure Ekspozycje Sp. z o.o. Ostatnim etapem prac był zakup wyposażenia do budynku. 

 

Efekty projektu:

  • Rewitalizacja przestrzeni sprzyjającej działaniom z zakresu aktywizacji i zapobiegania wykluczeniu społecznemu
  • Stworzenie przestrzeni skupiającej zarówno mieszkańców terenów rewitalizowanych, jak i organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, placówki edukacyjne
  • Poprawa warunków korzystania z usług obejmujących wsparcie społeczne, szkoleniowe oraz doradcze
  • Zwiększenie atrakcyjności regionu jako miejsca przyciągającego nowe inicjatywy społeczne i kulturalne, miejsca przyjaznego do życia, edukacji, miejsca sprzyjającego włączeniu społecznemu i zapobieganiu wykluczeniu

19 XII 19y Wieża Carnall 002mini

 

 zdjecie 1

 

zdjecie 2

 

ZAWL0017 mini m

CEDRAL m

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokoks

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.