GuidoSztolnia 1

logo1logo-woj-lskieLogo UE z napisem 600x196

 

logotypy wieża właściwe

 

Dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa: V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów
Działanie: 5.3. Dziedzictwo kulturowe
Poddziałanie: 5.3.1. Dziedzictwo kulturowe – konkurs.

 

Projekt Wykonywany jest w Partnerstwie.
Beneficjent projektu: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Realizator Projektu: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Okres realizacji projektu: 24.07.2017 – 30.09.2020
Wartość projektu: 3 526 422,77 zł
Wartość dofinansowania: 2 035 630,37 zł


Opis projektu:

Projekt ma na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego części zabytkowych podziemi sztolni Fryderyk w Tarnowskich Górach, poprzez odtworzenie stateczności końcowego odcinka sztolni z portalem Brama Gwarków. Miejsce to znajduje się na Liście UNESCO, objęte jest wpisem do rejestru zabytków i ma status Pomnika Historii RP. Końcowy fragment sztolni Fryderyk z portalem w stanie technicznym zagrażającym dalszemu funkcjonowaniu całej sztolni –groził wstrzymaniem ruchu turystycznego i realizacji oferty kulturalnej w całym obiekcie. Projekt zakłada likwidację zapadliska, zapewnienie ciągłości odwodnienia i odprowadzania wód, by poziom wody w części Sztolni dostępnej dla odwiedzających został unormowany i nie zagrażał wyrobiskom, a także rekonstrukcję historycznej obudowy Sztolni na odcinku objętym pracami i renowację zabytkowego portalu. Prace budowalne realizowane w ramach projektu zostały zakończone 30.07.2020 r.


Dzięki podjętym działaniom możliwe będzie prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej Beneficjenta.

            foto1         foto2

 

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokokslogo 100x100

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.