GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

• Wartość projektu: 162 476,70 zł

• Wysokość dofinansowania MKiDN: 120 000,00 zł,

• Okres realizacji: marzec - grudzień 2014.

 

mkidn

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego   

 

 

Ideą wystawy pt. „Kopalnia Edisona” jest przedstawienie roli i znaczenia energii elektrycznej dla górnictwa węglowego, podkreślenie szybkiego rozwoju górnictwa dzięki zastosowaniu prądu elektrycznego (rozwój urabiania, transportu, łączności) oraz ukazanie muzealiów technicznych związanych z dystrybucją i wykorzystaniem elektryczności w górnictwie, zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni.

 

Muzeum dysponuje pomieszczeniem zabytkowej Rozdzielni 6 kV kopalni „Królowa Luiza” w Zabrzu. W pomieszczeniu tym zachowało się oryginalne wyposażenie techniczne, w tym kompletna sekcja rozdzielni wraz z zestawem przełączników i szynoprzewodów. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostały one w roku ubiegłym poddane gruntownym zabiegom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym, co podniosło znacznie jej atrakcyjność wraz z atrakcyjnością całego pomieszczenia i nadaniem mu rangi sali wystawowej dla zabytku in situ.

 

Praktyki w zakresie technik ekspozycyjnych wymagają jednak, by salę uzupełnić o inne wyposażenie i eksponaty stanowiące scenografię, uzupełnienie zachowanego zabytku, które razem tworzyłyby pełną wystawę (tzw. pełny temat muzealny). Dla uatrakcyjnienia przygotowywanej wystawy, a także w celu wzbogacenia jej wartości turystycznych i poznawczych, postanowiono wzbogacić ją o interaktywne stanowiska multimedialne.

 

Ekspozycja będzie miała charakter stały. Pomieszczenie po dawnej rozdzielni może być dodatkowo wykorzystywane jako wnętrze ekspozycyjne do organizacji wystaw czasowych oraz innych działań́ kulturalnych i edukacyjnych (np. warsztatów dla młodzieży, konferencji naukowych, spotkań z artystami i naukowcami, wernisaży itp.).

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokoks

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.