Nasze Muzeum zostało zaproszone do udziału w 7. edycji Szkoły Letniej pn. „Włączenie elementów dziedzictwa lokalnych społeczności dla zwiększenia odporności na katastrofy”, prowadzonej przez Politechnikę w Turynie, UNESCO i Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles w projekcie Resiliage, finansowanym przez Unię Europejską w ramach tematu „Dziedzictwo kulturowe w kontekście: Technologie cyfrowe dla nauk humanistycznych”.
W ubiegłym roku zostalismy docenieni i staliśmy się się stowarzyszonym laboratorium CORE LAB w projekcie Resiliage finansowanym przez program #HoryzontEuropa, który wspiera aktywny udział społeczności i znaczącą integrację dziedzictwa kulturowego z planowaniem i zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych. Konsorcjum projektu składa się z 18 organizacji z 10 różnych krajów i jest kierowane przez Politechnikę w Turyne. Do projektu oficjalnie dołączyło UNESCO i jej bezpośrednie biuro łącznikowe w Brukseli, które współkieruje inicjatywą Associated CORE Labs.
Stanowimy świetny przykład prowadzenia działalności Muzeum w kontekście zagrożeń, zarówno naturalnych, jak i społecznych związanych z procesami Sprawiedliwej Transformacji. Po bardzo dobrze przyjętej prezentacji Łucji Zawadzkiej, dyrektorki ds. rozwoju oraz Ewy Wojtoń, specjalistki ds. współpracy i programów UNESCO, wspólnie z wszystkimi uczestnikami, pracujemy nad rozwiązaniami i proponowanymi działaniami, które w przyszłości zaangażują lokalne społeczności (zwłaszcza dzieci i młodzież) w działania związane z promowaniem i ochroną Kultury Górniczej (z wykorzystaniem narzędzi zaawansowanej digitalizacji).
Wkrótce podzielimy się z Wami rozwiązaniami opracowanymi pod kierownictwem Piotra Budzisza, kierownika Ośrodka Dokumentacji Górniczej w naszym Muzeum, przez międzynarodową grupę studentów pod kierownictwem.