GuidoSztolnia 1

logo1logo-woj-lskieLogo UE z napisem 600x196

 

Nazwa zadania: Zabrze, dwie płaskodenne łodzie z Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu (druga połowa XIX w.): przeprowadzenie prac konserwatorskich łodzi znalezionych w sztolni – etap V

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzymało dofinansowanie pochodzące z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków oraz ze środków pochodzących z budżetu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na kolejny etap konserwacji drewnianych, płaskodennych łodzi wydobytych z Głównej kluczowej Sztolni Dziedzicznej

 

Dwie łodzie płaskodenne z II poł. XIXw. Zostały odnalezione w mijance głównego chodnika Sztolni podczas prac udrożnieniowych. Obie wykonane są z desek z drewna daglezjii, mają zbieżne zakończenie, dziób w kształcie trapezu i pawężną rufę. Zaopatrzone są w metalowe kółka w obręczach w części dziobowej i rufowej, służące do przeciągania i cumowania.

 

Łodzie przebywały, w pokładach mułu, w atmosferze beztlenowej. W momencie ich odnalezienia i kontaktu z powietrzem atmosferycznym zostały narażone na przyspieszenie tych procesów degradacji. Stan zachowania obiektów w momencie odkrycia był zły. Po doraźnym zabezpieczeniu w zbiorniku z wodą rozpoczęto w 2019 ich kompleksową, specjalistyczną konserwację przy wsparciu środków pochodzących z budżetu Ślaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Obiekty zostały rozłożone, oddzielono elementy metalowe od drewnianych .Obecnie trwa przedostatni etap prac: proces usuwania szkodliwych substancji oraz nasycania drewna w roztworze poliglikolu i konserwacji metalu po rozdzieleniu elementów drewnianych i metalowych oraz przygotowania do ponownego złożenia zabytków.

 

Łodzie sztolniowe to jedne z najcenniejszych eksponatów związane ze Sztolnią. Są unikatem w skali kraju. Docelowo mają być prezentowane w Muzeum i udostępnione zwiedzającym. Miejsce ekspozycji zostanie wybrane po zakończeniu prac konserwatorskich (planowane w 2025 roku), gdy będzie możliwe określenie warunków klimatycznych ekspozycji właściwych dla tych wrażliwych obiektów.

 

 

Obraz1   Obraz2

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokokslogo 100x100

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.