Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu realizuje zadanie, finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mające na celu utrwalanie oraz popularyzację kultury tradycyjnej. Zadanie wesprze zjawisko transmisji poszczególnych elementów kultury tradycyjnej górnośląskiej społeczności robotniczej, przekazu tradycji młodszemu pokoleniu mieszkańców Górnego Śląska.
Ze względu na postępującą deindustrializację, działania edukacyjne mogą być jedynymi dającymi możliwość zachowania pamięci społecznej o dziedzictwie kulturowym wśród kolejnych pokoleń. Prowadzone działanie wprowadzi uczestników w zagadnienia dziedzictwa kulturowego i przyczyni się do jego zachowania. Zadanie będzie odgrywało kluczową rolę w praktycznym przekazywaniu pamięci społeczno-kulturowej, przyczyni się do wzrostu świadomości na temat społeczności lokalnej oraz wesprze proces budowania kultury w oparciu o tradycje przodków. Zadanie pozwoli na wsparcie pozytywnego stosunku do lokalnej, robotniczej tradycji.
Zadanie polegać będzie na przeprowadzeniu serii warsztatów z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego i pamięci społecznej lokalnych wspólnot tradycyjnych.W ramach cyklu odbywać się będą kolejno warsztaty:
- Na placu. Zapomniane gry i zabawy robotniczych podwórek; Powrót do szkoły – cz. 1;
- Warsztaty z wykonywania tyty szkolnej;Powrót do szkoły – cz.2;
- Warsztaty z kaligrafii i sztuki pisania listów;
- Jesienne wieczory z historią rodzinną. Warsztaty z wykonywania obrazków jubileuszowych;
- Wieńce adwentowe zajęcia warsztatowe;
- Śląska betlyjka – warsztaty.
Realizacja projektu obejmie okres od sierpnia do grudnia 2020.
Całkowity koszt zadania wyniesie 20.000 złotych, a przyznana przez MKiDN dotacja opiewa na kwotę 20.000 złotych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.