Nazwa projektu: Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu – publikacja katalogu

Wysokość dofinansowania przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”: 37 670,00 zł

Projekt przewiduje wykonanie wydawnictwa albumowego w formie katalogu poświęconego głównej wystawie Muzeum, składającej się na podziemia kompleksu Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu wraz z krótkimi informacjami dotyczącymi historii obiektu. Głównym celem jest zaprezentowanie Sztolni jako unikatowego obiektu poprzemysłowego, niemającego odpowiedników nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami – w szczególności w kontekście otrzymanej Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra 2019.

Sztolnia jest wyjątkowym miejscem, w którym jak w soczewce skupia się historia uprzemysłowienia Śląska, stanowiąc jednocześnie odzwierciedlenie uniwersalnych historii rozwoju i schyłku przemysłu wydobywczego regionów poprzemysłowych całej Europy. W ramach projektu wydanych zostanie 1.900 egzemplarzy katalogu, który zostanie także udostępniony wszystkim on-line.

Okres realizacji projektu: do końca listopada 2020 r.

mkidn 01 cmyk

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych