Zadanie dofinansowano ze środków finansowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Lata realizacji: 2014-2020
Wartość projektu: 46 904 937,70 zł
Wartość dofinansowania: 46 696 095,78 zł

Zadanie miało na celu ograniczenie negatywnych oddziaływań kompleksu wyrobisk Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej na ekosystem Miasta Zabrze i zachowanie jego funkcji odwadniania wyrobisk górniczych oraz drenowania terenu.

W ramach przedmiotowego zadania:

• udrożniono 1 036 m wyrobisk kopalnianych,
  • zabezpieczono 4 396,5 m wyrobisk kopalnianych w rejonie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej
  • wybudowano system odprowadzania wód kopalnianych z wyrobisk Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej do rzeki Bytomki składający się m.in. z 5 pompowni i stacji podczyszczania wód kopalnianych.

Realizacja przedsięwzięcia miała na celu osiągnięcie następujących efektów ekologicznych:

• Liczba zabezpieczonych wyrobisk - 1 szt.
  • Wyeliminowanie powstawania deformacji ciągłych i nieciągłych na powierzchni terenu, nad wyrobiskami górniczymi poprzez zabezpieczenie stateczności komór (kotwy, kaszty itp.) - 163 000 m2
  • Przesył wód kopalnianych - 36 tys. m3/rok
  • Usunięty ładunek zawiesiny w wodach kopalnianych - 1,8 Mg/rok

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05 Platan PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs