Od kilku lat zadajemy pytanie o to, co się takiego stało, że kobiety z rodzin górniczych zostały wymazane z pamięci kulturowej. W 2022 roku wraz ze Stowarzyszeniem Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny, inicjatorem i ówczesnym organizatorem projektu, sformułowaliśmy pierwszy apel nawołujący kobiety do napisania własnych pamiętników. Argumentowaliśmy, że niewiele postaci kobiecych pochodzących z rodzin górniczych województwa śląskiego znajdziemy w literaturze współczesnej, zarówno tej polsko-, jak i śląskojęzycznej. Że brakuje ich opowieści w izbach tradycji, zbiorach lokalnych muzeów, archiwach.
Od tamtego pamiętnego momentu zmieniło się sporo. Zebraliśmy ponad 50 opowieści, nagraliśmy historie mówione zarówno w postaci materiałów dźwiękowych, jak i filmowych. Kobiety z rodzin górniczych i górniczki zaczęły się znów pojawiać na afiszach, w filmach, zbiorach, na wystawach. Uczestniczki projektu wystąpiły w „Dzień dobry TVN”, „Pytaniu na Śniadanie”, pisano o nich w „Wysokich Obcasach”, na łamach onet.pl, wp.pl, portalu Ślązag i innych mediów. Jesteśmy jednak pewni, że to jeszcze nie koniec, jeszcze sporo do zrobienia przed nami.
Dlatego ogłaszamy kolejną edycję konkursu na "Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych województwa śląskiego".
Poszukujemy matek, córek, babć i sióstr, kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, i tych, które również pracowały zawodowo. Tych związanych z górnictwem postacią tam pracującego męża, ale i tych, które swoją pracę zawodową wykonują czy wykonywały właśnie w górnictwie i branżach okołogórniczych.
Opowiedzcie o swojej codzienności. O radościach i troskach, dumie i strachu, o najważniejszych wydarzeniach w życiu, o pracy domowej i pracy zawodowej. O strajkach, barbórkach, świętach, dniach trudnych. O tym, co dla Was w życiu jest ważne, ale i o tym, czego Wam brakuje. Prace mogą mieć formę opowieści zapisanych w postaci wydruku, odręcznego pisma lub pliku dźwiękowego.
Projekt Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych ma na celu stworzenie przestrzeni, w ramach której głosy kobiet staną się słyszalne: wybrzmią i zostaną wysłuchane. Stawia przed sobą zadanie krytycznego namysłu nad (nie)obecnością kobiet w (po)przemysłowej pamięci kulturowej regionu.
Informacje dodatkowe:
- dla kogo? – mieszkanek województwa śląskiego pochodzących z rodzin górniczych i/lub zawodowo związanych z branżą górniczą
- kiedy? – nabór trwa do 31 października 2025 roku
- gdzie wysyłać prace? – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w temacie wiadomości należy wpisać „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”) lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., z dopiskiem „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”. Można także wysłać wspomnienia pocztą tradycyjną na adres: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, ul. G. Agricoli 2, 41-800 Zabrze, z dopiskiem „Pamiętniki…”
Regulamin dostępny na stronie www.muzeumgornictwa.pl.
Więcej o dotychczasowych edycjach: Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych.
Patroni medialni: Dzieje.pl, slazag.pl, pokladykultury.pl, nettg.pl, Radio Piekary, Śpiewak Śląski, Trybuna Górnicza, Wydawnictwo Gospodarcze, TV Zabrze
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego “Różnorodność Językowa” Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej.