jj 04

Odszedł Jan Jurkiewicz.

Człowieka mierzy się miarą serca

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy,
że w dniu 31 stycznia 2020 roku zmarł nagle,
przeżywszy 62 lata

ŚP. JAN JURKIEWICZ

od 1984 roku pracownik Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w latach 1989-2005 przewodniczący muzealnej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność, dyrektor MGW w latach 2005-2009, pełnomocnik dyrektora ds. muzealnych w latach 2009-2017, długoletni redaktor naczelny „Górnika Polskiego” – rocznika naukowego MGW, w latach 80. XX wieku działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i opozycji demokratycznej, organizator strajków studenckich, internowany w stanie wojennym w obozach w Zabrzu-Zaborzu i Uhercach, redaktor podziemnego pisma „Wyzwolenie”, wybitny historyk zasłużony dla ocalenia pamięci o niezależnym ruchu studenckim i związkowym, za działalność  na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Całym swoim życiem zasłużył na szacunek wszystkich, którzy go znali. Pozostanie w naszej pamięci jako wzór do naśladowania.

Dyrektor i Pracownicy

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Msza święta w intencji śp. Jana Jurkiewicza odprawiona zostanie we wtorek 4 lutego 2020 r. o godz. 9:30 w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Gliwicach, ul. Daszyńskiego 2. Pożegnanie pogrzebowe rozpocznie się o godz. 11:00, kaplica Cmentarza Lipowego, ul. Poniatowskiego.