GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

zadymka jazdowaObszar roboczy 2 100

 

LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa to jeden z najważniejszych polskich festiwali jazzowych, który nieprzerwanie od 24 lat odbywa się w Bielsku-Białej, a ostatnio również w Katowicach i Zabrzu. To jedna z najbardziej znanych polskich imprez jazzowych za granicą. Dzięki licznym transmisjom i retransmisjom zadymkowych koncertów realizowanym przez europejskie stacje poświęcone kulturze, telewizję Arte i Mezzo, dociera do ponad 50-cio milionowej widowni na całym świecie.
 

LOTOS Jazz Festival 24. Bielska Zadymka Jazzowa swoją pierwszą, tegoroczną odsłonę miał 4 marca, kiedy w nowej, bielskiej Sali Koncertowej Cavatina Hall wystąpił Brad Mehldau z Filharmonią Brno. Druga część odbędzie się w czerwcu.

 

Dwa pierwsze dni zaplanowane zostały w Katowicach i Zabrzu. 20 czerwca w sali koncertowej Radia Katowice odbędzie się finał zadymkowego Konkursu, a wieczorem publiczność w ramach cyklu „Śląsk z góry na dół” zostanie zwieziona górniczą szolą 320 metrów pod ziemię, gdzie w komorze badawczej K8 odbędzie się koncert zespołu Błoto. Bilety dośtępna na: www.bilety24.pl/koncert/1259-slask-z-gory-na-dol-bloto-75969

***

Jak mówią sami muzycy, zespół Błoto zrodził się z przypadku latem 2018 roku, jak kałuża po deszczu. Wyodrębnił się z większej wrocławskiej formacji EABS. Pierwsza sesja kwartetu odbyła się w studiu Grzegorza Skawińskiego MASKA, a efekt okazał się tak interesujący, że został wydany na płycie „Erozje”.

Wykorzystując złagodzenie obostrzeń po pierwszej fali pandemii w 2020 r. muzycy weszli do warszawskiego klubu Jassmine, by zarejestrować spontaniczne improwizacje i tak powstał album „Kwiatostan” wydany najpierw na winylu. Kwartet Błoto tworzą: Marek Pędziwiatr aka Latarnik - syntezatory, Paweł Stachowiak aka Wuja HZG – gitara basowa, Marcin Rak aka Cancer G – perkusja i Olaf Węgier aka Książe Saxonii - saksofon tenorowy. W jednym z utworów słyszymy rapera Anthony’ego Millsa aka Toniego Sauna. Najnowsza pozycja w dyskografii Błota, to album „Kwasy i zasady” wydany przez Astigmatic Records.

Ich twórczość charakteryzuje konceptualizm. Każdy album dotyka szerszego problemu, a tytuł każdego utworu symbolizuje węższą tematykę. Jak bardzo tytuły przekładają się na muzykę, to kwestia wyobraźni artystów i słuchaczy. Z pewnością Błoto potrafi poruszyć wyobraźnię każdego.

Muzyka hipnotyzuje mocnym miarowym rytmem basu i perkusji, energetyczne solówki saksofonów i elektronicznych klawiatur są jak magnes, przyciągają uwagę, wreszcie trudno się od nich uwolnić. Jeśli szukacie oryginalnej muzyki z jazzującymi improwizacjami, to Błoto jest najlepszym zespołem by wpaść w trans, a nawet w ekstazę. Sceneria starej kopalni nada dźwiękom industrialny, a zarazem tajemniczy nastrój.
 
18:30 - 19:45 - Zjazd Szolą na Poziom -320
20:15 - Kopalnia Guido / Zabrze

***

21 czerwca najpierw zaprosimy publiczność na przedpremierowy pokaz filmu "Jazz outsider" w reżyserii Janusza Majewskiego do Kinoteatru Rialto w Katowicach. Następnie w sali koncertowej NOSPR swój najnowszy program „New Works Reflecting The Moment„ zaprezentuje gwiazdorska formacja SFJAZZ Collective. Dyrektorem muzycznym projektu jest saksofonista Chris Potter, a wraz z nim występują m.in. David Sánchez i Gretchen Parlato.

 

22 czerwca Zadymka wróci do Bielska-Białej. Zadymkowy wieczór w Cavatina Hall rozpocznie Marilyn Mazur, która zaprezentuje swoją „Shamanię” - program zrealizowany wraz z grupą kobiet, cenionych artystek duńskiej, szwedzkiej i norweskiej sceny avant-jazzowej. W drugiej części wieczoru scenę opanują mężczyźni. Power Of The Horns, super grupa jazzowa składająca się z czołowych polskich muzyków średniego pokolenia pod przewodnictwem Piotra Damasiewicza zaprezentuje materiał z płyty "Polska”.

 

23 czerwca, w Noc Świętojańską, publiczność czeka kolejna wyprawa z cyklu „Śląsk z góry na dół”, tym razem wjedzie kolejką gondolową na górę Szyndzielnia, gdzie w schronisku na wysokości 1000 metrów n.p.m. zagrają Hizbut Jamm i Rodziewicz Quintet.

 

24 czerwca festiwalową, plenerową Scenę na Rynku otworzy Big Band Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, a w Cavatina Hall swój najnowszy projekt przedstawi akustyczne trio wirtuoza gitary - Al Di Meoli. Na dalszą część wieczoru organizatorzy zaproszą do klubu Klimat, gdzie w sprawdzonej formule Okolic Jazzu do wspólnej zabawy zaproszą kolejno polskie Nervy i francuski Elektro Deluxe z żywiołową mieszanką groove heavy jazzu, funku i hip-hopu.

 

25 czerwca podczas Gali Polskiego Jazzu odbędzie się oficjalna premiera płyty „Depressed Lady”, którą Mary Rumi i Jacek Namysłowski zadedykowali ojcu. Podczas koncertu rodzina odbierze nagrodę Anioła Jazzu, jaką organizatorzy przyznali Zbigniewowi Namysłowskiemu jeszcze przed śmiercią artysty. Wielkim wydarzeniem festiwalu będzie koncert legend afro-kubańskiego jazzu - Chucho Valdesa i Paquito D'Rivery. W nocy na bielskim Rynku muzyczny klimat kontynuować będzie CUBAns reUNION, czyli reprezentacja “polskich” kubańczyków z Jose Torresem i Rey’em Ceballo na czele.

 

W niedzielę, 26 czerwca festiwal zakończy Parada Nowoorleańska, która przemaszeruje spod Ratusza na Rondo Bielskiego Jazzu i dalej na Rynek, gdzie w afrykańskim show wystąpi zespół City Bum Bum & Friends.

 

Tegoroczna Zadymka to dwadzieścia wydarzeń w trzech miastach!!

 
 

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logoDB eps Przekonwertowanywpiiblogo rslogoObszar roboczy 1 100

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.