GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

RO plakat wystawa MGW

 

W tym szczególnym dla Zabrza roku obchodów 100-lecia nadania mu praw miejskich, Miasto Zabrze podjęło kolejne duże wyzwanie, jakim jest organizacja wystawy jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i zagranicą polskich artystów współczesnych - Rafała Olbińskiego. Prace artysty na co dzień można oglądać w renomowanych galeriach i muzeach na całym świecie, m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, czy w Suntory Museum w Osace. Są również chlubą wielu prywatnych kolekcji w USA, Japonii i Europie, w tym także w Polsce.

 

Wernisaż wystawy w Zabrzu odbędzie się już w najbliższy wtorek, 29 listopada. W trakcie ekspozycji, która potrwa do 22 kwietnia 2023 roku będzie można zobaczyć najbardziej rozpoznawalne dzieła Rafała Olbińskiego z okresu Warszawa – Nowy Jork. Wystawa będzie miała miejsce w zrewitalizowanym obiekcie Muzeum Górnictwa Węglowego, który niegdyś stanowił pierwszą siedzibę starostwa powiatowego w Zabrzu, a dzisiaj zachwyca swoją przestrzenią.

 

Na prezentowanej w Zabrzu wystawie zobaczyć będzie można ponad 180 obiektów. Wśród nich największą grupę stanowić będą projekty okładek i ilustracji do czasopism, które są często samodzielnymi obrazami. Ilustrują one bieżące zagadnienia polityczno-gospodarcze oraz społeczne. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych, zaprojektowanych na okoliczność rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie jest okładka magazynu Der Spiegel. Motyw przewodni okładki nawiązuje do greckiego mitu Porwanie Europy, gdzie byk jednocześnie symbolizuje uścisk dłoni. Pomysł ten wykorzystany został później w licznych obrazach, jak również doczekał się realizacji w formie rzeźby.

 

Spośród plakatów, które zaprezentowane zostaną na wystawie, najliczniejszą grupę stanowić będą plakaty teatralne i operowe, które są graficzną syntezą przedstawianych zagadnień. Oprócz nich zobaczyć będzie tu można między innymi plakaty promujące Nowy Jork, a także Zabrze. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję podziwiać także rzadko prezentowane rysunki oraz litografie warsztatowe, których wykonaniem Rafał Olbiński zajmował się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Tematy przewijające się w malarstwie z tego okresu stały się inspiracją do późniejszego powstania Baśni o miłości i innych dziwnych przypadkach, w których artysta wykorzystuje wątki filozoficzno-moralizatorskie. Prezentowana w Zabrzu wystawa, dzięki specjalnie wydzielonej strefie audio, daje możliwość przeniesienia się w wielowymiarowy świat Rafała Olbińskiego.

 

Rafał Olbiński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. O szerokim uznaniu twórcy, będącego przedstawicielem polskiej szkoły plakatu, świadczą liczne nagrody. Otrzymał ich już ponad 150, w tym m.in.: złote i srebrne medale przyznawane przez Art Directors Club of New York i Society of Illustrators w Nowym Jorku i Los Angeles oraz paryską "Prix Savignac" - odpowiednik Oscara, za „najbardziej niezapomniany plakat na świecie”.

 

- W Zabrzu mieliśmy już przyjemność gościć Rafała Olbińskiego w ramach projektu „Szulc i po Szulcu”. Jego dzieła wystawione zostały w unikatowej przestrzeni budynku dawnego hotelu Admiralspalast, któremu nadajemy aktualnie nowe funkcje społeczne i gospodarcze – stwierdza prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Cieszę się, że dziś, w wyjątkowym roku jubileuszu 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich, możemy ponownie spotkać z twórczością artysty. Warto zauważyć, że jest to pierwsza wystawa w reprezentacyjnej siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego po jej gruntownej rewitalizacji. Obiekt, w którym niegdyś mieściło się pierwsze starostwo powiatowe w Zabrzu, dzięki przeprowadzonej właśnie renowacji służy mieszkańcom jako miejsce wartościowych spotkań kulturalnych, naukowych i społecznych – dopowiada prezydent Zabrza.

 

Partnerami wydarzenia są: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Huta Zabrze SA, Tramwaje Śląskie S.A. oraz Zielona Dolina.

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05 Platan PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconeWWW 1

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.