GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

 

BEKS net CLEER

 

W samym sercu Zabrza, w podziemiach zabytkowej Kopalni Guido, zaprezentujemy Państwu niezwykłą wystawę "Rzeźba – Beksiński w Zabrzu". Mniej znany aspekt twórczości Zdzisława Beksińskiego - jego pasję do rzeźbiarstwa - można będzie odkrywać w dniach 13 lutego do 21 kwietnia 2024 roku.

 

Ekspozycja, która jest połączeniem sztuki i industrialnego dziedzictwa regionu, oferuje nie tylko możliwość podziwiania dzieł mistrza, ale także stanowi okazję do przeżycia niezwykłej przygody w przestrzeni, gdzie sztuka współgra z historią. Celem wystawy jest upowszechnianie twórczości rzeźbiarskiej Zdzisława Beksińskiego, która składa się dziewięć głów, trzy reliefy oraz dwie monumentalne rzeźby zatytułowane Hamlet i Makbet.

 

Do prac rzeźbiarskich powstałych na stelażu z drutu, założonego gipsem, spawanych z elementów blachy, o wyrazistej fakturze linii i wyżłobień należą inspirowane literaturą Hamlet i Makbet. Hamlet to przetworzony wizerunek ludzkiej postaci, wyciągniętej i mocno wygiętej, przykład rzeźby działającej za pomocą dużej skali. Smukłość, nierealność siedzącej postaci, spotęgowana przez zniekształcenie figury, czyni z Hamleta dzieło częściowo abstrakcyjne, wytwór artystycznej wizji. Druga z rzeźb, prezentowanych na wystawie, to Makbet, postać tragiczna, przegrana, przedstawiona jako figura klęcząca na kolanach, z rękami dramatycznie wyciągniętymi ku górze.

 

Z kolei rzeźby z serii Głowy są gładko opracowane i wycyzelowane. Oczodoły i otwory uszne czaszek mają zróżnicowane kształty oraz głębokości, kontrastują ze sobą kolory użytych patyn: od jasnych po głębokie czerwienie, brązy i czerń. Formy czaszek znacząco się różnią, jedne są bardziej zwarte, masywne, inne - lekkie, ażurowe. Symetryczne nacięcia, rozcięcia Głów, destrukcja materii potęgują u widza wrażenie niepokoju w kontakcie z tymi specyficznymi portretami.

 

Czas trwania wystawy: 13 lutego – 21 kwietnia 2024

Miejsce wystawy: Kopalnia Guido, poziom 320, Strefa K8, ul. 3 maja 93, 41-800 Zabrze

 

Bilety dostępne na www.podziemnaprzygoda.pl

 

Ważna informacja!
Turyści odwiedzający, w tym okresie podziemia Kopalni Guido, wstęp na wystawę ,,Rzeźba - Beksiński w Zabrzu", mają w cenie biletu na zwiedzanie.

 

 

INSTYTUCJE PARTNERSKIE / INSTYTUCJE ZAANGAŻOWANE W POWSTANIE WYSTAWY

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu

Muzeum Historyczne w Sanoku

 

INSTYTUCJE, Z KTÓRYCH WYPOŻYCZONO OBIEKTY NA WYSTAWĘ

Galeria Sztuki Współczesnej Nova z Krakowa

 

PATRONAT HONOROWY – PREZYDENT MIASTA ZABRZA MAŁGORZATA MAŃKA-SZULIK

 

Regulamin zwiedzania wystawy 

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokoks

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.