GuidoSztolnia 1

logo1logo-woj-lskieLogo UE z napisem 600x196

 

LOGO 1 ERIH Wheel rightOd wczoraj trwa 20. Konferencja Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH, Szlaku Kulturowego Rady Europy. Tematem konferencji jest „Zrównoważony rozwój środowiska – jak przejść od sloganu do działania”, a wykłady i warsztaty poświęcone są wyzwaniom stojącym przed obiektami postindustrialnymi działającymi w dziedzinie kultury i turystyki w zakresie ich wkładu w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Konferencja odbywa się w dniach od 23  25 października 2024 w Łodzi.

 

Industrializacja jest jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za kryzys klimatyczny. Dlatego też podczas trzydniowego wydarzenia blisko 100 uczestników z kilku krajów europejskich stara się znaleźć odpowiedzi na szereg pytań, takich jak:

  • Jak główne koncepcje zrównoważonego rozwoju można podzielić na możliwe rozwiązania lokalne lub regionalne?
  • Co mogą osiągnąć obiekty dziedzictwa przemysłowego dzięki często ograniczonym personelowi i środkom?
  • Jak odwiedzający, pracownicy i partnerzy mogą być zaangażowani w proces zmian?

1729765870652 m   1729765870689 m 

Fot. Łucja Zawadzka, dyrektorka ds. rozwoju Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podczas prezentacji projektu rewitalizacji Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, projektu realizowanego na niespotykaną dotychczas skalę w Europie

 

Podczas zwołanego przy okazji Konferencji Walnego Zgromadzenia Członków ERIH powołany został nowy Zarząd ERIH. Członkiem Zarządu wybrana została Łucja Zawadzka, dyrektorka ds. rozwoju Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


DSC 2865 mŁucja Zawadzka z tematyką zachowania obiektów poprzemysłowych związana od pierwszych zabrzańskich projektów dotyczących rewitalizacji Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Od początku współtworzy to przedsięwzięcie, na które składa się kilkadziesiąt zrealizowanych różnych projektów współfinansowanych ze źródeł krajowych i zagranicznych, prowadzonych od lat na niespotykaną w Europie skalę. Specjalizuje się w tematyce rewitalizacji obiektów zabytkowych oraz nadawaniu im nowych funkcji. Obecnie koordynuje działalność Muzeum związaną z ochroną i promocją niematerialnych aspektów dziedzictwa górniczego.


Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) współtworzy ponad 2.300 obiektów poprzemysłowych z 28 krajów europejskich, a samo stowarzyszenie liczy ponad 400 członków. Dwa zabrzańskie obiekty: Kompleks Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido są Punktami Kotwicznymi na Szlaku ERIH, co potwierdza ich szczególne znaczenie kulturowe w historii przemysłowej Europy. Spośród 100 Punktów Kotwicznych, 12 znajduje się w Polsce, w tym aż 2 w Zabrzu.


Kompleks Sztolnia Królowa Luiza to zespół obiektów turystycznych obejmujący zachowaną część Kopalni Królowa Luiza i zabrzański odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej budowli hydrotechnicznej w Europie, natomiast Kopalnia Guido to oryginalne wyrobiska górnicze i najgłębiej położona tego typu trasa turystyczna w Europie, na którą zjedziesz szolą.

Sztolnia fot.T.Kiełkowski    Kopalnia Guido fot.T.Kiełkowski 1    

Fot. Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna (L) i Kopalni Guido (P)

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokokslogo 100x100

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.