GuidoSztolnia 1

logo1logo2Logo UE z napisem 600x196

Cały cykl "Kopalnia" autorstwa Arkadiusza Goli obejmuje 400 barwnych fotografii wykonanych w latach 1995-2018 w trzydziestu dwóch kopalniach węgla kamiennego znajdujących się na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Wchodzące w skład cyklu zdjęcia wykonano w następujących kopalniach: Anna, Bielszowic", Bobrek, Bogdanka, Bolesław Śmiały, Budryk, Centrum, Halemba, Ignacy, Jadwiga, Jankowice, Jas-Mos, Kazimierz-Juliusz, Knurów, Makoszowy, Marcel, Murcki, Mysłowice, Pniówek, Pokój, Polska-Wirek, Rydułtowy, Rydułtowy - Anna, Śląsk, Sośnica, Staszic, Szczygłowice, Wesoła, Wieczorek, Wujek, Zabrze-Bielszowice, Ziemowit.

Fotografie Goli przedstawiają szeroką panoramę funkcjonowania współczesnej kopalni węgla. Ukazują różne miejsca zakładu górniczego - od podziemi kopalnianych po budynki i konstrukcje powierzchniowe. Na swoich obrazach autor zapisał różne stanowiska pracy - od ściany wydobywczej poprzez obsługę różnorakich urządzeń (w tym maszyny wyciągowej) transport kopalniany, sortownię, akumulatorownię, dyspozytornię, warsztaty a skończywszy na pomieszczeniach socjalnych (łaźnia, szatnia) i biurowych - w tym gabinetach kierownictwa kopalń.

Dwadzieścia fotografii Arkadiusz Goli z cyklu ,,KOPALNIA", możecie teraz zobaczyć na wystawie, w zrewitalizowanej przez nas Wieży Ciśnień. Zdjęcia te powstały w latach 1995 - 2012 w następujących kopalniach: Ziemowit, Bielszowice, Wujek, Wieczorek, Wesoła.

***

O autorze -  ARKADIUSZ GOLA

Urodzony w 1972 roku w Rudzie Śląskiej, polski artysta, fotograf, fotoreporter. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent, pedagog i doktor Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Obszar zainteresowań to w szczególności miejsca związane z przemysłem ciężkim. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od ponad 20 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Laureat licznych konkursów, m.in. Grand Press Photo, Polskiej Fotografii Prasowej. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. W 2017 roku odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach wielu muzeów. Prace były eksponowane na wystawach w kraju i za granicą, m.in. Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja.

***

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z kolekcji nabytej przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w roku 2019 dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny, wystawa czynna w godzinach otwarcia wystawy, do 26 lipca 2024.

 
20 lat Polski w Unii Europejskiej!
To wyjątkowa okazja do świętowania i podkreślenia tego, jak dzięki obecności Polski w strukturach Unii zmienił się między innymi, nasz region, region Górnego Śląska.
 
Z tej okazji Śląskie. Pozytywna energia przygotowało liczne wydarzenia i atrakcje dla swoich mieszkańców, które to mają pokazać efekty działań współfinansowanych ze środków unijnych.Niie mogło zabraknąć możliwości odwiedzenia takich obiektów jak nasze i zwiedzania podziemnych tras Sztolnia Królowa Luiza i Zabytkowa Kopalnia Guido.
Dzięki wsparciu władz województwa, mieszkańcy Śląska, będą mogli odkryć tajemnice podziemnego świata, będącego wizytówką regionu!!
 
Już dziś zapraszamy do zakupu biletów w wyjątkowej cenie 5 zł/ os. na jedną z naszych tras!*
 
* Bilety w sprzedaży od 1 maja br. na www.podziemnaprzygoda.pl
* Promocja dotyczy trasy Podziemna Podróż w Czasie i Podziemnego Królestwa Maszyn, od poniedziałku do piątku, do końca maja 2024 lub do wyczerpania dostępnej puli.
 
historia weglem pisana
PKKL
 
UWAGA! Dodatkowo w dniach 1 - 3 maj oraz 10 i 11 maja zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wystawy Carboneum w zrewitalizowanej przez nas Wieża Ciśnień - Carboneum przy ul. Zamoyskiego 2.

 

W konkursie plastycznym "W drodze do przedszkola" organizowanego w ramach XXXI Tygodnia Ziemi, Jury w składzie: Ewa Juskowiak – Przedszkole nr 34, Agnieszka Siciarska – Przedszkole nr 23 oraz Beata Chuchała – przedstawiciel organizatora postanowiło przyznać nagrody:

 

NAGRODY INDYWIDUALNE:

  • Leon Chyrzyński, Przedszkole nr 11 Tarnowskie Góry
  • Antonina Umińska, Przedszkole nr 11 Tarnowskie Góry
  • Michalina Ledwoń, Przedszkole Miejskie nr 4 Lubliniec
  • Marta Tomczyk, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 Gliwice
  • Franciszek Morcinek, Przedszkole nr 18 Mysłowice
  • Michalina Budny, Przedszkole nr 20 Zabrze
  • Natalia Michoń, Przedszkole w Myszkowie
  • Monika Ślósorz, Przedszkole nr 18 Mysłowice
  • Ilia Busniakov, Przedszkole nr 34 Zabrze
  • Luna Melayok, Miejskie Przedszkole nr 55 Katowice
  • Julia Piegza, Przedszkole nr 1 Krupski Młyn
  • Szymon Przegroda, Przedszkole nr 1 Krupski Młyn

NAGRODY ZBIOROWE DLA:

  • Miejskie Przedszkole nr 41 w Częstochowie
  • Przedszkole nr 8 „Zielony Ogród” Tychy

WYRÓŻNIENIE DLA:

  • Miejskie Przedszkole nr 3 w Katowicach
  • Przedszkole nr 4 w Cieszynie

Serdecznie gratulujemy!

 

 

IMG 4310 01 

 

Kopalnia Guido zaprasza wszystkich chętnych, którzy pragną doświadczyć wyjątkowego przeżycia mszy świętej 170 metrów pod ziemią. W KAPLICY ŚWIĘTEJ BARBARY – patronki górników, odprawiane są msze św. przy różnych ważnych okazjach, a także na życzenie grup odwiedzających kopalnię.

 

Najbliższa MSZA ŚW. odprawiona zostanie w niedzielę, 19 maja 2024 o godz. 17:00.

 

Informacje dodatkowe:
Rezerwacja miejsca pod nr. tel. 32 271 40 77.
Zjazd na poziom 170 przed mszą św. o godz. 16.30.
Opłata za zjazd na poziom 170 m – 10,00 zł.

 

 

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokoks

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.