GuidoSztolnia 1

logo1logo-woj-lskieLogo UE z napisem 600x196

 

Permutacja pomarańczowa

 

Wystawa: „Refleksje malarskie i metamorfozy. Stanisław Mazuś, Karol Mazuś"
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na wystawę prezentującą twórczość dwóch związanych ze Śląskiem malarzy – Stanisława Mazusia i Karola Mazusia. Twórczość Mazusiów to dwa różne spojrzenia na otaczający świat i artystyczne sposoby jego zapisu. Ojca i syna nie różni natomiast podejście do warsztatu twórcy – obaj są perfekcjonistami.

 

Stanisław Mazuś:
Urodzony w 1940 r. w Lublinie. W latach 1961-1967 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zakończone dyplomem w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Od 1967 r. bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych wystawach, konkursach oraz plenerach. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju, m.in. w Lublinie, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie, Wałbrzychu, Płocku, Kołobrzegu, Pile, Zielonej Górze, Ustce, Poznaniu, Miechowie, Olkuszu. Nowym Targu, Włocławku, Kętrzynie, Gliwicach, Kaliszu, Tychach, Katowicach, Puławach, Częstochowie, Warszawie, Sopocie, Tarnowie, Nowym Sączu, Bielsku-Białej, Białymstoku, Opolu, Łomży, Suwałkach, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Wrocławiu, Busku Zdroju, Kielcach, Białej Podlasce, Łodzi oraz Cieszynie, a także za granicą: w Sofii, Pradze, Sztokholmie, Wiedniu, Komarnie, Aix-les-Bains, Mediolanie, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Bratysławie.
Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Miszkolcu, Madrycie, Moskwie, Ostrawie, Budapeszcie, Sofii, Zagorie, Karlowych Warach, Paryżu, Bayreuth, Ułan Bator, Barcelonie, Bratysławie, Pradze, Atenach, Berlinie, Beuningen.
Prace Stanisława Mazusia znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, między innymi w Galerii Uffizi we Florencji. Jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień. W 2014 r. odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis".

 

Karol Mazuś:
Urodził się 30 sierpnia 1973 roku w Tychach. Ojciec Stanisław Mazuś oraz matka Maria Swoboda-Mazuś to absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczniowie prof. Eugeniusza Eibischa. Artysta wychowywał się w artystycznej atmosferze, obserwując zmagania malarskie rodziców. To ukierunkowało jego drogę życiową. Już w wieku dziecięcym tworzył własne kompozycje rzeźbiarskie i malarskie. Warsztat artystyczny szlifował w wielu instytucjach kulturalnych i oświatowych. Ważnym epizodem w jego życiu była nauka w Liceum Plastycznym w Dortmundzie, gdzie mieszka od 1987 roku. W latach 2003-2006 pobierał naukę w Wyższej Szkole Design. Grono profesorskie tej uczelni zainspirowało go do dalszych poszukiwań twórczych.
Obecną drogę rozwoju artystycznego stanowią nowoczesne środki służące wyrażaniu indywidualnej ekspresji poprzez grafikę komputerową, która w pracach Mazusia jest wykorzystywana do tworzenia unikalnych wizji futurystycznych. Jednocześnie w swoim warsztacie artysta korzysta z tradycyjnej techniki akrylowej, przez co wzbogaca stronę estetyczną swoich prac. Obfite czerpanie z doświadczeń mediów tradycyjnych w połączeniu z mediami elektronicznymi jest niezwykle interesującym przejawem niepokoju twórczego.
Prace Mazusia były prezentowane na licznych wystawach, m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Sieradzu, Jaworzynce, a także w Grecji. Pomimo związków z techniką komputerową odnajduje on inspiracje w naturze oraz dziedzictwie dawnych epok. Pobyty w Indiach, Chinach, Nepalu, Ukrainie i Grecji poszerzyły spektrum jego zainteresowań, do których, obok grafiki komputerowej 2 D i 3 D oraz animacji, należy także malarstwo ścienne, sztalugowe, jak również fotografia artystyczna. Rysunki i prace malarskie posiadają kolekcjonerzy prywatni oraz liczne instytucje: Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, Urząd Miejski w Gorzowie Wielkopolski, Biblioteka Dębna Lubuskiego, Galeria Kukuczka w Jasnowicach „Na granicy bez granic".

 

Wernisaż wystawy w dniu 6 listopada 2015 r. o godz. 17.00 w gmachu Muzeum przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu.
Wystawa czynna będzie do 17 stycznia 2016 r.
Zapraszamy!

W polu elektromagnetycznym

Patroni Medialni: Głos Zabrza i Rudy Śl., Nowiny Zabrzańskie, TVZ, Pokłady kultury.

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokokslogo 100x100

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.