GuidoSztolnia 1

logo1logo-woj-lskieLogo UE z napisem 600x196

Wystawy stałe w budynku Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 maja 19 - wstęp bezpłatny

 

cennik 4

 

Wystawy stałe przybliżają polskie i śląskie tradycje górnicze: technikę - od prymitywnych narzędzi po skomplikowane urządzenia, pracę górnika w różnych epokach wreszcie świat tradycji, wierzeń oraz sferę zainteresowań, pasji i rozrywek dawnych gwarków.

 

Niezwykła historia

 

m1000 004Dla uczczenia pamięci zlikwidowanej kopalni oraz dla przedstawienia jej fascynujących dziejów turystom Muzeum Górnictwa Węglowego przygotowało wystawę pod nazwą „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza w latach 1791-1998", która za pomocą wielu eksponatów i przy wsparciu najnowszych technologii multimedialnych i ekspozycyjnych ukazuje bujne i czasem skomplikowane dzieje kopalni. Więcej informacji >>>

 


 

Kopalnia Edisona

 

skl slider 1W ramach otwieranej 12 listopada 2014 naziemnej części Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu turyści będą mogli zobaczyć parową maszynę wyciągową w ruchu, podziwiać panoramę Śląska i zwiedzić nowe wystawy. Wśród nich jest „Kopalnia Edisona", pokazująca dzieje elektryfikacji śląskiego górnictwa. Więcej informacji >>>

 


 

Ze świata kultury górniczej

 

3 mZmodernizowane ekspozycje stałe z użyciem nowoczesnych technik multimedialnych, które zostały zrealizowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 21.12.2012 roku. Więcej informacji >>>

 


 

Dzieje techniki w polskim górnictwie węglowym 
(Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)    minicmyk

 

dziejetechnikijpgWystawa została zmodernizowana w 2009 roku. Dzięki specjalnym efektom dźwiękowym, świetlnym, imitacji wybuchu w podziemiach oraz licznych nowych eksponatach - ekspozycja stanowi wyjątkowe źródło wiedzy na temat dziejów techniki w polskim górnictwie. Za pomocą współczesnych mediów przemawia zarówno do młodszej jak i starszej grupy odbiorców. Więcej informacji >>>

 


 

Tajemnice lasu karbońskiego

 

panorama1Wystawa z użyciem nowoczesnych technik multimedialnych zrealizowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji >>>

 


 

Łączność kopalniana

 

lacznoscjpgPodkreśla znaczenie łączności w przedsiębiorstwie tak rozległym i specyficznym, jakim jest kopalnia. Przypomina różne sposoby komunikowania się użyteczne w pracy podziemnej: wzrokowy, akustyczny, aromatyczny. Prezentacja sprzętów i urządzeń, od gongów i buczków po telefony, kończy się na stanowisku centrali dyspozytorskiej.

 


 

Z górniczą lampą przez wieki

 

lampajpgHistoria oświetlenia kopalń - od okresu neolitu po czasy współczesne. Na jedną z największych i najciekawszych kolekcji muzealnych składają się średniowieczne kaganki, lampy olejowe, karbidowe i akumulatorowe. Prezentację rozwoju technik oświetlenia uzupełniają niezwykle ważne w górnictwie lampy wskaźnikowe zwane też lampami bezpieczeństwa, ostrzegające przed niebezpieczeństwem metanowym w kopalni.

 


 

Kopaliny ziem polskich

 

kopalinyjpgPrzegląd minerałów występujących na terytorium naszego kraju. Obejmuje: kopaliny energetyczne, rudy metali, skały budowlane, surowce chemiczne, kamienie półszlachetne. Bardzo pomocna w systematyzacji wiedzy z tego zakresu jest elektroniczna mapa bogactw naturalnych Polski.

 


 

Węgiel jako surowiec chemiczny

 

chemiajpgNa ogół pamiętamy, że cała chemia organiczna oparta jest na pierwiastku węgla, mniej natomiast kojarzymy relacje między przemysłem chemicznym a węglem kamiennym. Związek ten rozpoczyna się od procesu koksowania węgla. Zdziwienie wywołuje zaprezentowane na wystawie "drzewo genealogiczne węgla", z którego odczytujemy wielość chemicznych substancji, produktów i związków otrzymywanych w wyniku chemicznej przeróbki czarnego złota.

 


 

Wszystko zaczęło się od węgla

 

wegieljpgKariera węgla jako surowca energetycznego związana jest z wynalezieniem maszyny parowej i rewolucją przemysłową. Epokowy wynalazek silnika parowego wygenerował zapotrzebowanie na węgiel oraz doprowadził do przełamania technicznych barier w górnictwie. Pompy odwadniające, maszyny wyciągowe, lokomotywy parowe umożliwiły sięganie po kolejne, głębiej położone złoża węgla. Będąca w posiadaniu Muzeum szczegółowa dokumentacja techniczna z końca XVIII w. umożliwiła wykonanie prezentowanego na wystawie modelu pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej zastosowanej w 1788 r. do odwadniania kopalni "Fryderyk" w Tarnowskich Górach.

 


 

W kręgu myśli i talentu. Uczeni i szkolnictwo górnicze w Polsce 

 

ksiazkajpgWystawa przypomina postacie sławnych naukowców: inżynierów, geologów, archeologów zasłużonych dla polskiego górnictwa. Galerię rozpoczyna ks. Stanisław Staszic, którego dzieło "O ziemiorództwie Karpatów" było pierwszym opisem geologicznym ziem polskich. Swoje miejsce znaleźli tu m.in. Roman Rieger, Jan Samsonowicz, Karol Bohdanowicz.

 


 

Od kilofa i łopaty do maszyn zespołowych

 

maszynajpgWspółcześnie węgiel jest eksploatowany metodą ścianową za pomocą dużych urządzeń zwanych kombajnami górniczymi. Autentyczny kombajn znajduje się na ekspozycji usytuowanej na dziedzińcu Muzeum. Znajdują się tu również inne, "duże" eksponaty takie jak sekcje obudowy zmechanizowanej (podtrzymujące strop nad kombajnem) czy elektryczna lokomotywa i wagoniki służące do przewozu ludzi i urobku.

logo1MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4Nowe PK YT q fortum 125.100 05  PGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeGZM 2POT 2017 2  famur logo logo rs

WWW 4logo skrconelogo weglokokslogo 100x100

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.