Wystawa MGW

Zapraszamy na niezwykłą wystawę: Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim 1918-2018.

WERNISAŻ 18. 10. 2018 Stadion Arena-Zabrze, wejście przez recepcję VIP. Wstęp wolny.

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Zwłaszcza zaś taki. W maju tego roku minęło bowiem  sto lat od założenia w Lipinach przez Juliusza Marcisza (1898–1978) Związku Lubowników Sztuki Zastosowanej – organizacji skupiającej wielbicieli i twórców malarstwa amatorskiego. Było to pierwsze tego typu stowarzyszenie Górnym Śląsku. .Rocznica  jest okazją do uczczenia artystów oraz instruktorów i opiekunów prowadzących grupy twórców, które działały na terenie województwa śląskiego w okresie ostatnich stu lat.

Organizatorzy wystawy starali się pokazać dorobek jak największej liczby amatorskich grup plastycznych – tak historycznych, jak i współczesnych – poprzez prace ich członków.  Zaprezentowano  ich czterdzieści sześć, gromadząc  ok. 400  dzieł.  Ekspozycja ukazuje różnorodność technik, poziomów artystycznych i podejmowanych tematów. Obejmuje malarstwo (reprezentowane najliczniej), grafikę, fotografikę, rzeźbę, oraz rzemiosło artystyczne.  Jest to w Zabrzu wyjątkowy pokaz, nigdy dotąd przedstawiano tak szerokiej reprezentacji twórców.

Kurator odważył się na zabieg niekonwencjonalny. Oddał głos żyjacym artystom, powierzając im wybór własnych  dzieł i czyniąc ich tym samym współautorami ekspozycji.  Dzięki temu możemy podziwiać żywy, autentyczny i fascynujący świat wyobraźni twórców intuicyjnych.   W przypadku grup nieistniejących  reprezentatywnego wyboru, poprzedzonego kwerendą w śląskich muzeach  dokonał sam.

Mamy nadzieję, że niniejsza wystawa nie tylko przybliży  sztukę nieprofesjonalną, która ma na Górnym Śląsku ponad stuletnią tradycję, ale przede wszystkim wzbudzi zainteresowanie tą twórczością. Dzieła artystów samorodnych – powstałe z potrzeby serca – są obrazem samego Śląska i jego mieszkańców oraz przeobrażeń tego regionu i z tego też powodu warto je zobaczyć. Zachęcamy zatem do artystycznej podróży, życząc niezapomnianych wrażeń.

Wystawa ze zbiorów prywatnych autorów, kolekcjonera Stanisława Gerarda Trefonia, Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Organizatorzy:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Współorganizatorzy:

Arena Zabrze-Stadion im. Ernesta Pohla

Górnik Zabrze

Galeria Szyb Wilson

Stowarzyszenie Barwy Śląska

Kolekcja Barwy Śląska

Patroni honorowi:

Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa

Patroni medialni:

TVP Katowice

Głos Zabrza i Rudy Śląskiej

Wystawa czynna od 19. 10. 2018 do 30. 11. 2018 roku z wyjątkiem 01. 11. 2018 r.

Godziny otwarcia:

Wtorek 10.00-15.00

Środa 10.00-15.00

Czwartek 12.00-17.00

Piątek 10.00-15.00

Sobota 10.00-15.00

Niedziela 12.00- 17.00

Wstęp wolny!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, priorytet Wspieranie działań muzealnych