GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

Muzeum Górnictwa Weglowego w Zabrzu zaprasza na wystawę fotografii przyrodniczej pt. "Śląsk naturalnie" Tomasza Sczansnego.

 

IMG 1573 m

 

Tomasz Sczansny jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, a na co dzień pracuje jako leśnik. Każdego dnia dane jest mu oglądać las wybudzający się z nocnego snu. Czas po pracy również spędza w rubieżach śląskiej przyrody. Zdecydowaną większość wolnego czasu poświęca ornitologii poprzez uczestnictwo w badaniach, monitoringach oraz codziennych obserwacjach. W pokazywanych fotografiach zależy mu, aby obalić mit o "czarnym Śląsku" i ukazać bogactwo przyrodnicze tego terenu. Niezwykle ukochał sobie dolinę rzeki Rudy, która jest częstym tematem jego fotografii i w sąsiedztwie której bardzo często fotografuję. Najwięcej przyjemności sprawia mu fotografowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku oraz zgłębianie wiedzy na ich temat. 

 

Nieodzownym elementem fotografii przyrodniczej są przygody, które przeżywa podczas niemal każdego wyjścia w teren. Przyroda jest dla niego tak zróżnicowana, że za każdym razem dostarcza mu nowych doznań i serwuje mnóstwo niespodzianek. Wszystko to sprawia, że poprzez fotografowanie rozumie nie tylko samo naciśnięcie spustu, ale całą masę przeżyć i przygód. Dzięki temu każda wykonana fotografia oprócz walorów artystycznych posiada swoją niezwykłą historię.

 

W swoim dorobku ma kilka wystaw autorskich oraz grupowych. Wydał autorski album „Skarby przyrody lasów rybnickich” oraz „Łężczok - perła śląskiej przyrody”. Jego zdjęcia oraz artykuły o tematyce przyrodniczej publikowane są w wielu czasopismach, albumach oraz książkach.  Wielokrotnie nagradzany w wielu konkursach fotograficznych w dziedzinie przyrodniczej. W 2019 r. zdobył tytuł Fotografa Roku Okręgu Śląskiego, nadany przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.

 

Wystawa fotografii pt. "Śląsk naturalnie" Tomasza Sczansnego dostępna jest dla zwiedzających w budynku Łaźni Łańcuszkowej, ul. Wolności 408 w Zabrzu do 2 czerwca 2019 r.

 

Wstęp wolny.

 

Strona internetowa autora fotografii www.tomeksczansny.pl.

 

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05Taxi WestPOT 2017 2ZPWiK loga sponsorow Obszar roboczy 1 kopia 19JSW Grnik ZabrzePGGGrnolskieLellekPGG FAMILYlogo Planet Cinema

Tramwaje Slaskie Logo JPGZPECLotto

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.