GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

 Biala Jaskolka Jacek Taran

 

Już 23 października o 18.00 zapraszamy do Café Sztolnia na promocję książki Jacka Tarana „Biała Jaskółka”

 

Biała Jaskółka" to wydana przez wydawnictwo Nad Fosą powieść fantasy dla młodzieży powyżej 12 roku życia. Powieść w baśniowy sposób porusza aktualne problemy - migracje ludów, kryzys klimatyczny i uchodźczy, a przy tym odwołuje się do tak uniwersalnych wartości jak solidarność, empatia, przyjaźń.

 

Autorem książki jest Jacek Taran, współpracownik i dziennikarz Tygodnika Powszechnego, fotoreporter, nauczyciel akademicki UJ. 

 

Czternastoletnia Julia Marzec, wychowanka sierocińca, w dramatycznych okolicznościach trafia do magicznej krainy Arkaland, gdzie spada na nią zadanie na pozór przerastające jej siły i zdolności. Dziewczynka podejmuje się jego wykonania, przeczuwając, że dzięki temu uda się jej odkryć własną tożsamość, poznać swoje pochodzenie i przeznaczenie. Warstwa fabularna to jednak tylko pretekst do ukazania problemów tkwiących o wiele głębiej.

 

W ramach baśniowej wędrówki toczy się walka nie tylko o przetrwanie wyimaginowanej krainy i jej mieszkańców, ale przede wszystkim o wartości nadrzędne – solidarność, szacunek dla mniejszości, przyjaźń, lojalność. Autor w sugestywny sposób odwołuje się do problemów współczesnego świata – na kartach książki znajdziemy kryzysy emigracyjne, kryzys klimatyczny, starania o przetrwanie tradycji i towarzyszących jej obrzędów.

 

2 Brama Wiatrow 300dpi

 

Kilka dni temu odbyła się uroczysta premiera książki. Link do relacji - https://www.facebook.com/watch/?v=975641352911198&extid=EULJuNpgpc3Uk6vz

Pierwsze reakcje czytelników, które do nas docierają, są bardzo entuzjastyczne.

 

O tej debiutanckiej pozycji tak piszą Biserka Čejović (literaturoznawczyni, publikuje w "Magazynie - Książki do czytania" ) oraz Marina Hulia, działaczka społeczna, laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej.

 

Czułość Jacka Tarana wobec opisywanej, fantastycznej rzeczywistości to jednocześnie czułość wobec nas, czytelników, żyjących współcześnie, zmagających się z prozą życia. Powieść, pisana w dobie pandemii, przekazuje wartości, które mogą nam pomóc w przetrwaniu. Jakie to wartości? Te, co zazwyczaj: solidarność, przyjaźń, przyzwoitość i miłość.

   Biserka Čejović

 

Książka „Biała Jaskółka” w baśniowy sposób porusza ważne współcześnie tematy – dzieci skazanych na ucieczkę z ojczyzny, dzieci ofiar wojen i kataklizmów. W magicznym zwierciadle tej powieści odkrywamy nasz codzienny świat z jego bolączkami i problemami. Ta książka to przygoda, która nas zmienia i pokazuje czym jest mądrość i dobroć.

   Marina Hulia, laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej.

 

Dajcie się zabrać w tę podróż na krańce świata, poznajcie Julię i pokochajcie ją, bo na to zasługuje.

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logoDB eps Przekonwertowanywpiib

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.