logo1logo-woj-lskieLogo UE z napisem 600x196

O tożsamości regionalnej Górnego Śląska świadczyć mogą charakterystyczne krajobrazy czy zagospodarowanie przestrzeni, trudne do pomylenia z innymi regionami. Ale to także, a może przede wszystkim kultura i tradycje związane z górnictwem – to one określiły Górny Śląsk na przestrzeni dziesięcioleci. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie region bez Barbórki, towarzyszących jej uroczystości, bez górniczych orkiestr dętych czy codziennych zwyczajów rodzin górniczych.

Coraz mocniej uświadamiamy sobie, że to dziedzictwo niematerialne definiuje górnośląskość. Jest ono jednak ulotne, a w dobie transformacji ekonomicznej i społecznej regionu – niezwykle zagrożone. Aktualnie stajemy przed dylematem, czy wciąż możemy uznawać dęte zespoły górnicze jako coś trwale wpisanego w krajobraz kulturowy? Czy mają one szanse przetrwać?

Najlepszą receptą na ich dalsze funkcjonowanie przez kolejne dekady wydaje się podejmowanie działań na rzecz podtrzymania ciągłości przekazu między pokoleniami, przyciąganie młodych do orkiestr. Temu celowi ma służyć projekt inicjujący powstanie Śląskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Śląska Młodzieżowa Orkiestra Dęta – odpowiedź na nowe wyzwania

Kiedy? 14 września – 13 października 2024

Gdzie? Zabrze

Dla kogo?

Dzieci i młodzież z regionu Metropolii, uczące się w szkołach podstawowych i średnich, które posiadają pewną wiedzę i umiejętności muzyczne. Zaangażowana w projekt grupa będzie pracować w obiektach w Zabrzu przez 4 kolejne weekendy września i października (od 14 września do 6 października, w soboty) doskonaląc umiejętności, warsztat gry na instrumentach dętych (trąbka, waltornia, puzon, tenor, eufonium, tuba, flet, obój, klarnet, saksofon, perkusja), a zakończą je 2 wspólnymi koncertami.

Uczestnicy warsztatów zmierzających do powstania zalążka Śląskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej zostaną wybrani przez komisję na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Uczestnictwo będzie nieodpłatne.

Program działań:

W dwa pierwsze weekendy przed rozpoczęciem warsztatów muzycznych znana ekspertka od górniczych orkiestr dętych – Marlena Hermanowicz krótko wprowadzi uczestników w kontekst historyczny - opowie o tym czym są górnicze orkiestry dęte, jakie jest ich dziedzictwo.

Ważnym elementem całego projektu będzie cykl nagrań z uczestnikami działania, które docelowo mają uzupełnić powstające w strukturze muzeum archiwum mówione i zdigitalizowaną dokumentację górniczych orkiestr dętych. Jeżeli się uda i grupa wyrazi zgodę to chcielibyśmy, żeby nagrania wypowiedzi poszczególnych uczestników projektu odbywały się na zasadzie wzajemności tzn. zarówno uczniowie jak i nauczyciele brali w nich czynny udział po obu stronach kamery. Nagrania będą realizowane w weekendy miedzy 28.09 a 6.10.

Termin przesyłania zgłoszeń: 9 września 2024, godz. 15.00 (drogą elektroniczną),

Stwórzmy razem coś ważnego i pięknego!

Nie pozwólmy górniczym orkiestrom dętym zniknąć!

Stwórzmy Śląską Młodzieżową Orkiestrę Dętą!

Dokumenty do pobrania:

Deklaracja (pdf)