Karta legitymacyjna dla osób urodzonych i zamieszkałych na obszarze plebiscytowym Górnego Śląska sygn. MGW/H/170.
Wydawana przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na Górnym Śląsku osobom uprawnionym do głosowania w plebiscycie górnośląskim 20 III 1921 r., decydującym o przynależności państwowej tej ziemi. Tekst w językach: francuskim, polskim, niemieckim. Jednostkę archiwalną uzupełniają kartki do głosowania z napisem „Polska” lub „Niemcy”
w języku polskim i niemieckim.
Za pozostaniem terenu plebiscytowego w granicach Rzeszy Niemieckiej opowiedziało się około 59,6% głosujących, a za przyłączeniem do Polski ─ około 40,4%. Do takiego wyniku plebiscytu przede wszystkim przyczynił się udział w nim emigrantów sprowadzonych z zachodnich prowincji Rzeszy; ponadto przeprowadzenie głosowania w silnie zgermanizowanych zachodnich powiatach obszaru plebiscytowego, do których uprzednio Polska nie wnosiła żadnych pretensji.
Opr. Zenon Szmidtke
Umowa o wydzierżawienie przez Polskie Kopalnie Skarbowe na Górnym Śląsku („Skarboferm”) nabrzeża w porcie gdyńskim sygn. MGW/Ar/100.
Kopia maszynopisu w oprawie kartonowej uzupełniona o wielokolorowy rysunek techniczny nabrzeża wykonany tuszem i farbami.
Umowa została zawarta 9 X 1928 r. pomiędzy Eugeniuszem Kwiatkowskim, Ministrem Przemysłu i Handlu, działającym w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa Polskiego, a dyrektorem administracyjnym „Skarbofermu” inż. Józefem Knothem oraz dyrektorem technicznym „Skarbofermu” inż. Léonem Fontaine’em, działającymi w imieniu i na rzecz „Skarbofermu”. Szczegółowa jej treść dobitnie świadczy o zamiarze państwa polskiego, by w sposób wszechstronny, silny i trwały związać ekonomicznie koncern z portem w Gdyni.
Opr. Zenon Szmidtke
Sztandar kop. „Hrabia Franciszek” („Graf Franz Grube”) w Rudzie Śląskiej z 1927 r. sygn. MGW/H/47.
Awers wykonany z żółtego rypsu haftowanego wielobarwnie. Centralnie kupla (godło górnicze) otoczona zielonymi gałązkami.
Napis: Graf Franz Grube – Glück auf! – 1927 – Ruda O/S. Rewers wykonany z czarnego aksamitu haftowanego wielobarwnie. W czterech rogach kupla na niebieskim tle z dołączonymi gałązkami świerka.
Centralnie postać św. Barbary trzymającej w lewej ręce kielich z Hostią, a w prawej palmę męczeńską i miecz skierowany głownią w dół. W głębi zamek z wieżą.
W 1927 r. kopalnia należała do Ballestremów oraz Rufferów i była połączona z kop. „Wolfgang”.
Opr. Zenon Szmidtke
Szarfa z odznaką sędziego Sądów Rzeczypospolitej Polskiej sygn. MGW/H/277.
Odznaka jest odwzorowaniem godła Polski z lat 1919–1927 z umieszczonym w szponach orła napisem: Sądy Rzeczypospolitej Polskiej. Wizerunek orła w koronie został otoczony liśćmi dębowymi. Odlano ją w mosiądzu i przytwierdzono śrubą do zielonej szarfy. Stanowiła własność Juliana Tytusa Zagórowskiego, późniejszego szefa Działu Administracyjnego Polskich Kopalń Skarbowych na Górnym Śląsku, który w latach 1919–1920 był asesorem Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, a w okresie 1921–1922 sędzią tego ostatniego.
Od 1920 do 1922 r. Julian Tytus Zagórowski pełnił również funkcję referendarza prawnego w Polskim Komisariacie Plebiscytowym dla Górnego Śląska. Jako generalny sekretarz brał udział w rokowaniach w Opolu zwieńczonych (15 VI 1922 r.) Zarządzeniami w przedmiocie oddania przez Komisję Międzysojuszniczą Rządzącą i Plebiscytową Górnego Śląska obszarów przyznanych Niemcom i Polsce na podstawie traktatu pokojowego, podpisanego w Wersalu 28 czerwca 1919 r.
Opr. Zenon Szmidtke
Sztandar górniczej Sekcji Polskiej CGT z 1923 r., sygn. MGW/H/18.
Confédération générale du travail (CGT) to do dziś najbardziej wpływowa centrala związkowa we Francji.
Wykonany z satyny koloru karminowej czerwieni, haftowany wielobarwnie. Na awersie centralnie skrzyżowane kilofki i lampa górnicza. Napis: Syndicat des Mineurs du Pas-de-Calais. Na rewersie napis: Sekcja Polska C. G. T. w Bruay-en-Artois zał. 16-4-1923.
Został przywieziony przez górników, reemigrantów polskich z Francji w latach 1945 – 1949.
Opr. Zenon Szmidtke
Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.