512 FURMAN ZABRZE KWK MAKOSZOWY 01 2012 010
fot. A. Gola, Furman, Zabrze KWK Makoszowy

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskało dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 60 000,00 zł na zakup dziewięciu cykli fotografii autorstwa Arkadiusza Goli.

Arkadiusz Gola to jeden z najbardziej cenionych współczesnych fotografików śląskich. Jego prace zyskały szerokie uznanie nie tylko ze względu na artyzm ujęcia i perfekcję wykonania, ale też, a może przede wszystkim, z uwagi na społeczne zaangażowanie autora, który nie ucieka od trudnej tematyki restrukturyzacji górnictwa i jej skutków dla lokalnej społeczności.

W pracach Goli zauważalny jest niezwykły zmysł reporterski (związany m.in. z jego zawodową pracą jako fotoreportera prasowego) połączony z pasją fotografika i z wrażliwością humanisty. Wartości artystyczne i dokumentacyjne fotografii Goli, a także nowe spojrzenie autora na sprawy górnictwa powodowało, że jego (wielokrotnie nagradzane) prace są prezentowane na licznych wystawach krajowych i zagranicznych oraz znalazły się w zbiorach wielu muzeów i galerii.

Planowana do nabycia w ramach przedsięwzięcia kolekcja (łącznie 970 zdjęć), to wyjątkowa ilustracja trudnych czasów restrukturyzacji i przemian Górnego Śląska, niknących zawodów, tradycji, prezentująca niezwykły obraz społeczeństwa (post)industrialnego.

Planowane do zakupu zbiory charakteryzują się nie tylko wysokimi wartościami artystycznymi ale także dokumentacyjnym, wpisując się w misję Muzeum polegającą na utrwalaniu, prezentowaniu i upowszechnianiu dziedzictwa górniczego, zarówno o charakterze materialnym, jak i duchowym.

Zakupione dzieła staną się bazą do prowadzenia różnorodnych działań edukacyjnych, popularyzacyjnych i badawczo-naukowych instytucji. Będą również doskonałym uzupełnieniem zbiorów, utworzonego w 2018 roku we współpracy z Wyższym Urzędem Górniczym, Ośrodka Dokumentacji Górniczej.

Zadanie zostanie zrealizowane do końca bieżącego roku.

512 HALDA KWK PSTROWSKI ZABRZE 004
fot. A. Gola, Hałda KWK Pstrowski- Zabrze