Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu prezentuje nowy album "Wytatuowani Śląskiem". Publikacja jest wynikiem trwającego dwa lata interdyscyplinarnego projektu, w którym wzięło udział blisko 40 osób posiadających tatuaże o tematyce górniczej i górnośląskiej.

KSIAZKA DSF0381

Wydawnictwo jest unikatowe ze względu na przywołane wypowiedzi osób posiadających wytatuowane motywy górnicze i górnośląskie. Teksty Beaty Piechy-van Schagen i Barbary Firli wyjaśniają archetypy, toposy kulturowe i sposoby tworzenia opowieści użyte do budowy górnośląskiej tożsamości.

KSIAZKA DSF0399

W książce znajdują się fotografie artystyczne autorstwa Piotra Muschalika. Zaprezentowany cykl portretów sytuujących osoby w określonym kontekście wchodzi w dialog z tradycjami dokumentalnymi fotografii.

KSIAZKA DSF0402

W wyniku połączenia tych wszystkich głosów temat zostaje dookreślony na trzech poziomach narracji: narracji obrazu, narracji osób wytatuowanych oraz interpretacji antropologiczno-historycznej.

KSIAZKA DSF0403

Książka w cenie 35 zł jest dostępna w sprzedaży w kasach Kopalni Guido (Zabrze, ul. 3 Maja 93) i Sztolni Królowa Luiza (Zabrze, ul. Wolności 410, ul. Mochnackiego 12, K. Miarki 8).