slider

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzymało wyróżnienie w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków ,,Zabytek Zadbany 2018” w kategorii architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne.

Wyróżnienie Muzeum otrzymało za konserwację cennego zabytku techniki górniczej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej wraz z chodnikiem podstawowym w pokładzie 510 pozwalającą na zachowanie autentyzmu zabytkowej substancji i zabezpieczenie elementów oryginalnej infrastruktury technicznej.

Celem konkursu „Zabytek Zadbany” jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Charakter edukacyjny konkursu polega na popularyzacji wiedzy dotyczącej właściwego postępowania z zabytkami architektury podczas ich użytkowania oraz w trakcie przeprowadzanych remontów.

Ocenie Jury konkursowego podlegają jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków architektury. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę „substancji zabytkowej” podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.

Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 18 kwietnia 2018 r., podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Zamościu.

30776976 1684881871549483 302283202 n