IMG 0067 m

Na terenie Zabrza znajdują się trzy osiedla robotnicze, położone w różnych jego częściach (dzielnicach). Każde z nich powstało w związku z rozwiniętym systemem ochrony socjalnej pracowników trzech dużych grup kapitałowych posiadających na terenie miasta kopalnie i huty, reprezentujących trzy największe rodziny przemysłowców (Borsigowie, Donnersmarckowie, Ballestremowie). Każde z nich realizowało założenia górnośląskiego osiedla robotniczego, projektowanego nie tylko z myślą o mieszkańcach, ale w oparciu o ideę nawiązywania do górnośląskiej kultury. Osiedla te były i są nadal ważnym elementem przestrzeni miejskiej miasta. Posiadają walory kulturowe i historyczne, są świadkami kultury tradycyjnej. Stąd też potrzeba zbadania, udokumentowania i popularyzacji wiedzy dot. owego dziedzictwa.

Muzeum w latach 2016-2017 realizowało projekt badawczy o charakterze historyczno – etnologicznym, który miał na celu zbadanie, udokumentowanie, utrwalenie i popularyzację dziedzictwa kulturowego danego miejsca i grupy trzech osiedli robotniczych znajdujących się na terenie Zabrza: Zandka, Borsig, osiedle Ballestrema. W ramach projektu badano nośniki kultury, zostały przeprowadzone kwerendy materiałów źródłowych oraz badania terenowe.

Efektem realizacji projektu jest publikacja „Patronackie osiedla robotnicze w Zabrzu: Borsigwerk, Zandka i kolonia Ballestrema w Rokitnicy 1863-2016”, która zdobyła właśnie wyróżnienie w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017, w kategorii: „projekty naukowo-badawcze”.

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to ogólnopolski coroczny konkurs, mający na celu wyłonienie i promocję najlepszych przedsięwzięć polskich muzeów. Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1980 roku. Nasze Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostało laureatem tego konkursu już po raz piąty.

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4fortum 125.100 05TripPlatanTaxi WestPOT 2017 2

ZPWiKSP logoSsportLelleklellek audi centrum gliwice 1ZPECDB