2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA6835

W dniu 16 listopada br. członkowie Stowarzyszenia Pro Futro wraz z rodzinami zwiedzili podziemne trasy turystyczne w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Wszystko zaczęło się od Pro Futuro.

Stowarzyszenie na rzecz Restauracji i Propagowania Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu Pro Futuro powstało w 2001 roku. Jednym z głównych celów jego powstania była właśnie rewitalizacja i oddanie do ruchu turystycznego zabrzańskiego odcinka Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. W tamtym okresie była to rzeczywiście wizja bardzo futurystyczna, śmiała, nowatorska i - mówiąc szczerze - poza grupą entuzjastów, którzy zakładali stowarzyszenie, mało kto wierzył w powodzenie tego przedsięwzięcia.

Pierwsze prace koncepcyjne członków Stowarzyszenia stały się podwalinami późniejszego projektu p.n. Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej, który w 2010 roku otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskie. To właśnie w ramach tego projektu, prowadzonego początkowo przez Miasto Zabrze z nowo wybraną prezydent, Małgorzatą Mańką-Szulik na czele, później zaś przez Muzeum Górnictwa Węglowego, w kolejnych latach podziemne wyrobiska Sztolni zostały poddane gruntownej rewitalizacji, a następnie udostępnione do ruchu turystycznego. Wraz z podziemiami przemianie uległy też zabudowania strefy naziemnej Sztolni, a także obiekty i podziemia dawnego skansenu górniczego Królowa Luiza. Powstało też nowoczesne zaplecze turystyczne i techniczne. Stowarzyszenie, od którego wszystko tak naprawdę się zaczęło, uczestniczyło aktywnie w projekcie przez cały czas jego realizacji jako partner merytoryczny.

W 2013 roku, staraniem Miasta Zabrze, połączono dwie instytucje publiczne zarządzające najcenniejszymi obiektami dziedzictwa poprzemysłowego miasta – dawne Muzeum Górnictwa Węglowego i Kopalnię Guido. W ten sposób utworzony został największy w Europie podziemny kompleks o funkcjach turystycznych, edukacyjnych, muzealnych i rekreacyjnych, oparty o górnictwo węgla kamiennego. Dzisiaj Muzeum Górnictwa Węglowego zarządza ok 10 km unikatowych podziemnych tras turystycznych w ramach 2 kompleksów - Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Tym samym jest to największy w kraju i jeden z największych w Europie ośrodek dedykowany dziedzictwu górnictwa węglowego.

2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA6827

2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA6877

2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA6879

2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA6984

2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA7056

2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA7135

2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA7152

Po zwiedzaniu Sztolni Królowa Luiza, w Szybie Maciej, odbyło się spotkanie na którym przypomniano rolę Stowarzyszenia w przygotowaniu i realizacji projektu. O tym jakie były początki wspominali m.in.: Ludomir Wiśniewski, Zbigniew Barecki, Gustaw Jurkiewicz, Marcin Lesiak, Artur Wiercioch, Stanisław Duży, Bartłomiej Szewczyk.

2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA7322

2018 11 17 ProFuturo w Sztolni mini ZAWA7285