18.03.2019r. zakończyły się prace wykonywane przez firmę Budoserwis Z.U.H. Sp. z o.o. związane z remontem i konserwacją maszyny wyciągowej parowej szybu „Carnall”, która została zbudowana w 1915 r. przez Hutę Eisenhütte Prinz Rudolph w Dülmen i zainstalowana w budynku maszynowni.

Jest to pierwszy remont zakończony w ramach realizacji projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

W dalszym ciągu realizowane są prace budowlane w ramach odrębnego kontraktu związane z budową kotłowni parowej zlokalizowanej w przybudówce budynku dawnej maszynowni szybu „Carnall”, której głównym zadaniem będzie zasilanie w parę zabytkowej maszyny parowej wyciągowej i prezentowanie jej pracy podczas pokazów dla turystów.

Uruchomienie maszyny parowej planowane jest na koniec bieżącego roku.

2019 03 18 odbior Maszyny Parowej IMGP2610

2019 03 18 odbior Maszyny Parowej IMGP2633