GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu 27.05.2019 podczas uroczystej gali w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach otrzymało Nagrodę Główną, w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury za konserwację i rewitalizację Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.


***

Przywrócenie Sztolni do życia okazało się największą tego typu inwestycją w kraju. Jeszcze nikt nigdy w ramach tego typu przedsięwzięcia nie prowadził prac górniczych, budowlanych i aranżacyjnych nie tylko na tak dużą skalę, ale też w tak starym i specyficznym obiekcie.

Efektem wieloletniej i niezwykle trudnej pracy było powstanie w 2017 roku zupełnie nowej, wyjątkowej trasy turystycznej, która, jako jedyna w Europie przedstawia przekrojowo całą historię górnictwa węglowego. W 2018 r. oddano do użytkowania ostatni element konserwowanego zabytku - trasę wodną ze spływem łodziami.

 

banery SYBILLA 20182

 

Gratulujemy również Muzeum Śląskie za nagrodę Sybilla w kategorii zarządzanie.

 

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05LellekZPWiK Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW 

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.