GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki, będący wyspecjalizowanym działem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, wraz ze Spółką ELZAB zapraszają w piątek, 13 września na industrialny spacer po niezwykłym zakładzie, który od pięćdziesięciu lat prawie nieprzerwanie działa na terenie Zabrza. Niezwykłe miejsce nazywane w minionym XX wieku laboratorium nowoczesnych maszyn cyfrowych, którego historia rozpoczyna się 1969 roku, a dziś działa jako Spółka ELZAB.

 

FIRMA ELZAB z lotu ptaka m

Spółka ELZAB z lotu ptaka

 

Dzieje firmy, jako zakładu przemysłu elektronicznego, z czasem znanego jako Zakłady Urządzeń Komputerowych „Mera-Elzab”, rozpoczynają się od produkcji perforatora taśmy papierowej, kalkulatora inżynierskiego, następnie w latach 80-tych XX wieku - poprzez pierwsze polskie osobiste mikromputery Meritum, ComPan, systemy monitorowe - obecnie koncentrują się na  produkcji nowoczesnych kas i drukarek fiskalnych. Zakład próbował w minionym wieku zmierzyć się z produkcją polskiej gry komputerowej, ale to się ostatecznie nie udało.

 

 DSC5515 m

 

Centrum Dokumentacji w swej działalności bardzo zwraca uwagę na turystykę w czynnych zakładach produkcyjnych, stąd wybór padł na ten zakład, którego działalność bardzo dobrze wpisuje się w tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa „POLSKI SPLOT”.

 

Zwiedzanie zakładu odbywać się będzie podczas zwykłego dnia pracy, w trakcie którego poznasz historię firmy i zobaczysz, jak pracuje się na poszczególnych stanowiskach, jak przygotowuje się różne elementy z których na końcu powstaje nowoczesne urządzenie najeżone elektroniką. Wśród miejsc, które odwiedzisz będzie jedna z większych hal produkcyjnych w Zabrzu, która oglądana z lotu ptaka przypomina „wielki procesor”, „wygrzewalnia” jako miejsce specjalnego testowania gotowych do pracy urządzeń oraz laboratorium badawczo-wzorcujące z nowoczesną,odizolowaną od świata zewnętrznego komorą semibezodbiciową o ścianach wykonanych z płytek ferrytowych. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach z przewodnikiem, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji na wyznaczoną godzinę.

 

 DSC5481 m

 

Warto poznać miejsce, ludzi i firmę, która miała wpływ na kształt przemian, jakie dokonywały się w polskiej historii gospodarki i stanowi o charakterze miasta. Wstęp na EDD jest wolny ale wymaga zgłoszenia swojego udziału telefonicznie (tel. 32 272 20 21). Planujemy kilka wejść w grupach do 24 osób w godzinach od 9.00 do godziny 14.15. Miejsce zbiórki to wejście główne w budynku dyrekcji ELZAB przy ulicy Elzab 1 (Zabrze-Helenka).

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wielkie święto zabytków i święto dziedzictwa kulturowego, organizowane w Polsce już po raz 25. Szczegóły o wszystkich organizowanych w ramach EDD wydarzeniach znajdziesz TUTAJ.


Organizator:
Spółka ELZAB w Zabrzu i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.

 

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW 

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.