GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

512 HALDA KWK RADLIN 2016 0002

 

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”) zbiory Muzeum zostały poszerzone o niezwykle ważną kolekcję fotografii autorstwa Arkadiusza Goli. Ten znany śląski fotoreporter i fotografik młodszego pokolenia (ur. 1972 r.) utrwala obraz Śląska i górnictwa oraz dokonujących się w regionie przemian społecznych począwszy od lat 90. XX wieku.

 

Fotografie Arkadiusza Goli były prezentowane na licznych wystawach krajowych i zagranicznych oraz zdobywały nagrody w renomowanych konkursach. Mają walor niezwykłego dokumentu epoki transformacji, restrukturyzacji górnictwa i przemysłu oraz dokonujących się przemian, nie unikając tematyki skutków i kosztów społecznych wspomnianych przeobrażeń. Arkadiusz Gola jest wnikliwym i wrażliwym obserwatorem. Jego fotografie ukazują zmieniający się obraz górnictwa na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza, kurczenie się tej branży, zanikanie zawodów, biedę i sprzeciw wobec istniejącej rzeczywistości, ale także przywiązanie środowisk górniczych do tradycyjnych wartości i zwyczajów.

 

Niezależnie od walorów dokumentalnych, fotografie Arkadiusza Goli zachwycają swoim artyzmem oraz niezwykłym warsztatem autora – absolwenta Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu w czeskiej Opawie.

 

Włączona do zbiorów MGW kolekcja Arkadiusza Goli składa się z 970 czarno-białych i kolorowych obrazów zgrupowanych w 9 cyklach:

 

• Kopalnia

• Barbórka

• Strajki i protesty

• Hałdy

• Wypadki i katastrofy górnicze

• Biedaszyby

• Furmani

• Wulc

• Kobiety kopalni

 

Muzeum planuje prezentowanie publiczności dorobku zabrzańskiego fotografika na czasowych wystawach tematycznych. Po skatalogowaniu będą ważnym elementem przedsięwzięć edukacyjnych Muzeum.

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW 

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.