512 HALDA KWK RADLIN 2016 0002

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”) zbiory Muzeum zostały poszerzone o niezwykle ważną kolekcję fotografii autorstwa Arkadiusza Goli. Ten znany śląski fotoreporter i fotografik młodszego pokolenia (ur. 1972 r.) utrwala obraz Śląska i górnictwa oraz dokonujących się w regionie przemian społecznych począwszy od lat 90. XX wieku.

Fotografie Arkadiusza Goli były prezentowane na licznych wystawach krajowych i zagranicznych oraz zdobywały nagrody w renomowanych konkursach. Mają walor niezwykłego dokumentu epoki transformacji, restrukturyzacji górnictwa i przemysłu oraz dokonujących się przemian, nie unikając tematyki skutków i kosztów społecznych wspomnianych przeobrażeń. Arkadiusz Gola jest wnikliwym i wrażliwym obserwatorem. Jego fotografie ukazują zmieniający się obraz górnictwa na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza, kurczenie się tej branży, zanikanie zawodów, biedę i sprzeciw wobec istniejącej rzeczywistości, ale także przywiązanie środowisk górniczych do tradycyjnych wartości i zwyczajów.

Niezależnie od walorów dokumentalnych, fotografie Arkadiusza Goli zachwycają swoim artyzmem oraz niezwykłym warsztatem autora – absolwenta Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu w czeskiej Opawie.

Włączona do zbiorów MGW kolekcja Arkadiusza Goli składa się z 970 czarno-białych i kolorowych obrazów zgrupowanych w 9 cyklach:

• Kopalnia

• Barbórka

• Strajki i protesty

• Hałdy

• Wypadki i katastrofy górnicze

• Biedaszyby

• Furmani

• Wulc

• Kobiety kopalni

Muzeum planuje prezentowanie publiczności dorobku zabrzańskiego fotografika na czasowych wystawach tematycznych. Po skatalogowaniu będą ważnym elementem przedsięwzięć edukacyjnych Muzeum.

Tramwaje Slaskie Logo JPGZPECLotto