GuidoSztolnia 1

logo1logo2

 

W ramach programu „Twinning of Sites”, pod patronatem i dofinansowanego przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH , w dniach 09-11.10.2019r. przedstawicielki Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odwiedziły Narodowe Muzeum Węgla Kamiennego Big Pit w Blaenavon w Walii (Big Pit National Coal Museum). Wizyta była niepowtarzalną okazją do wymiany doświadczeń i nabrania inspiracji do kolejnych działań.

 

Pierwszy dzień poświęcony został na zaprezentowanie obiektu i wizytę studyjną. Kopalnia Big Pit dysponuje zarówno częścią naziemną, jak i podziemną. Pierwszy etap zwiedzania obejmował zjazd do podziemnych wyrobisk znajdujących się na głębokości 90 metrów. Pokazana została trasa, jaką pokonują turyści wraz z modyfikacją przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Po wyjeździe na powierzchnię przedstawiono, w jaki sposób zagospodarowano naziemne budynki kopalni. Oprowadzając, pracownicy Muzeum Big Pit, opowiadali o historii górnictwa w Walii, warunkach pracy pod ziemią, wykorzystywanych metodach pracy oraz schyłkowej epoce przemysłu wydobywczego w Wielkiej Brytanii. W trakcie zwiedzania poruszane były również kwestie z zakresu organizacji ruchu turystycznego (ceny biletów, przepustowość trasy, rezerwacje, kwestie dot. bezpieczeństwa). Zagadnienia te w porównaniu z zasadami i specyfiką Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozwoli na wyciągnięcie interesujących wniosków.

 

W trakcie drugiego dnia odbyły się spotkania ze specjalistami z działu edukacji i marketingu. Przedstawiona została oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zaprezentowano również sale edukacyjne, gdzie pokazano praktyczne zastosowanie ekspozycji oraz dodatkowych akcesoriów dla celów edukacyjnych.

 

Spotkanie ze specjalistami ds. marketingu dotyczyło w głównej mierze kwestii promocji oraz organizacji wydarzeń i eventów. Zaprezentowany został system planowania poszczególnych imprez. Jednocześnie omówiono profil turysty, który odwiedza Kopalnię Big Pit. Został on opracowany na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych.

 

Uczestniczki wyjazdu miały również możliwość uczestniczenia w spotkaniach z Dyrektorem Narodowego Muzeum Węgla Kamiennego Big Pit. W ich trakcie poruszono zagadnienia związane ze strukturą organizacyjną Muzeum Big Pit, finansowaniem działalność instytucji, planowanymi inwestycjami, wizją rozwoju oraz wyzwaniami, z którymi Muzeum będzie musiało się zmierzyć w kolejnych latach.

 

Wizyta stanowiła doskonały punkt wyjścia do dalszych rozważań, które będą kontynuowane w trakcie rewizyty w Zabrzu planowanej na wiosnę 2020r.  

 

20191009 115141 resized

IMG 0502

IMG 0505

logo1logo2MK1Program regionalnyInnowacyjna GospodarkaUnialogo3logo4 Pokłady Kultury eufortum 125.100 05 Platan GrnolskiePGG FAMILYPGG gornik zabrze g Grnik ZabrzeTaxi WestPOT 2017 2 logo Planet Cinema famur logoppObszar roboczy 37logo IbisJSW katowice airport logo

 

 

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Używamy ciastek.

Nasza strona internetowa używa plików cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jej zasobów. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.