Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci wybitnego muzyka Krzysztofa Pendereckiego.
Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów, laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych, doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, został też odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Światowy rozgłos przyniosły Mu utwory awangardowe takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy" czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo Jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim. Od tego czasu prowadził najbardziej znane orkiestry symfoniczne nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Jego muzyka znalazła się między innymi w takich filmach jak ,,Katyń” Andrzeja Wajdy, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Egzorcysta" Williama Friedkina, Wyspa tajemnic" Martina Scorsese i "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.
Maestro wielokrotnie odwiedził Zabrze, uświetniając kolejne edycje, organizowanego przez Muzeum Górnictwa, Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - poziom 320 w Zabrzu. To wielkie wydarzenie muzyczne udało się wspólnie przeżyć siedem razy. A trzeba wspomnieć, że założenie Festiwalu oraz pierwsza edycja, która odbyła się w 2013 roku, były prezentem dla Mistrza z okazji 80. urodzin. Jego śmierć to olbrzymia strata dla Zabrza, Polski i całego świata muzyki.
Łącząc się w żałobie i smutku po śmierci Krzysztofa Pendereckiego, pragnę złożyć kondolencje i wyrazy współczucia żonie, pani Elżbiecie Pendereckiej i rodzinie Mistrza, a także wszystkim jego przyjaciołom i współpracownikom.
Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Bartłomiej Szewczyk wraz z pracownikami