Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przybliża mieszkańcom regionu i nie tylko cenne dziedzictwo śląskiego górnictwa węgla kamiennego- zarówno o charakterze materialnym i niematerialnym. W oparciu o to dziedzictwo prowadzona jest szeroko zakrojona działalność naukowa, edukacyjna i popularyzatorska.
Wydanie katalogu poświęconego jednemu z obiektów, którym zarządza Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest kontynuacją obranego kierunku promowania wspomnianego wcześniej dziedzictwa.
Próżno na kulturalnej mapie Polsk szukać drugiego takiego obiektu, który tak jak Sztolnia Królowa Luiza ukazuje szereg zmian i procesów, jakie zachodziły na Górnym Śląsku, w ciągu ostatnich stuleci.
Wydany katalog stanowi doskonałe źródło wiedzy o historii, procesie rewitalizacji obiektu o jego unikatach na skalę całego kraju, a nawet Europy. W sposób przystępny merytorycznie i wizualnie prezentuje dziedzictwo zgromadzone w ramach kompleksu Sztolni Królowa Luiza.
A co za tym idzie zachęca do pogłębiania wiedzy o historii, kulturze i tradycjach związanych z górnictwem węgla kamiennego. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że został on tak zaprojektowany i wydany, aby trafiał do odbiorców w każdej grupie wiekowej i różnych grup zawodowych.
Katalog dostępny tu -> Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu- podziemna podróż w czasie.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury,
uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”